מגבעת קנייטש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ליטאי חובש כובע קנייטש (בתמונה: הרב אליעזר סורוצקין)
חסיד חב"ד חובש כובע קנייטש

מגבעת קנייטש (נהגה: kneitsch, ביידיש "קמט"; מקורב לגרמנית, knaut­schen, "לקמט") הוא סוג של כובע שגברים חרדים מהזרם הליטאי, הספרדי וחסידי חב"ד נוהגים לחבוש. נקרא כך על שם הקיפול הנעשה בחזית הכובע. הקנייטש עשוי בדרך כלל מלבד, ולעיתים מקטיפה. הכובע ידוע בעולם בשם פדורה.

צורתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכיפתו של הכובע ישנו קמט אחד מרכזי לכל אורכה של הכיפה. בקדמתה של כיפת הכובע (במקום אחיזת הכובע) ישנם גם עוד שני קמטים קטנים יותר ("עיניים"). הכובע מיוצר כאשר התיתורה המקיפה אותו מוטה כלפי מעלה בדומה לקאפעלוש.

מנהגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליטאים וספרדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

חרדים בני הזרם הליטאי והספרדי חובשים לראשם את כובע הקנייטש לרוב כששוליו הקדמיים נוטים כלפי מטה, אולם תלמידי ישיבות רבים אינם עושים זאת. כובע זה עשוי לבד ולעיתים נדירות קטיפה. כובעי הקנייטש מיוצרים בעיקר באיטליה ובהונגריה וגם בצ'כיה. חברות הייצור המובילות בייצור כובעי הקנייטש הן בורסלינו וברנדולינו.

ליטאים נוהגים לחבוש את הקנייטש בכל ימות השבוע (ימי חול ובשבתות) ואף בחגים. בקרב ספרדים יש החובשים בעיקר בשבת. גם בשמחות ואירועים המתלבשים אליהם בלבוש שבת, נהוג לחבוש את הקנייטש.

חב"ד[עריכת קוד מקור | עריכה]

חסידי חב"ד חובשים אף הם בכל ימות השבוע את כובע הקנייטש אשר שוליו הקדמיים נוטים כלפי מטה, אולם הקמט המרכזי בכיפתו של הכובע קנייטש עמוק ורחב יותר. חלק מהחסידים מעצבים את הקמט בצורת משולש.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מגבעת קנייטש בוויקישיתוף