מגבעת קנייטש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חסיד חב"ד חובש כובע קנייטש

מגבעת קנייטש (נהגה: kneitsch, ביידיש "קמט"; מקורב לגרמנית, knaut­schen, "לקמט") הוא סוג של כובע שגברים חרדים, ליטאים וחסידי חב"ד נוהגים לחבוש. נקרא כך על שם הקיפול הנעשה בחזית הכובע. הקנייטש עשוי בדרך כלל מלבד, ולעיתים מקטיפה. הכובע ידוע בעולם בשם פדורה (fedora).

צורתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

כובע הקנייטש מאופיין בייחודיות צורתו, בכיפתו של הכובע ישנו קמט אחד מרכזי לכל אורכה של הכיפה. בקדמתה של כיפת הכובע (במקום אחיזת הכובע) ישנם גם עוד שני קמטים קטנים יותר ("עיניים"). הכובע מיוצר כאשר התיתורה המקיפה אותו מוטה כלפי מעלה בדומה לקאפעלוש.

מנהגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליטאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

החרדים הנמנים עם הזרם הליטאי חובשים לראשם את כובע הקנייטש אשר שוליו הקדמיים נוטים כלפי מטה. כובע זה עשוי גם הוא לבד ובמקרים נדירים נעשה מקטיפה. כובעי הקנייטש מיוצרים בעיקר באיטליה ובהונגריה וגם בצ'כיה. חברות הייצור המובילות בייצור כובעי הקנייטש הן בורסלינו וברנדולינו.

אצל החרדים הליטאים נהוג לחבוש את הקנייטש בכל ימות השבוע (ימי חול ובשבתות) ואף בחגים. גם בשמחות ואירועים המתלבשים אליהם בלבוש שבת, נהוג לחבוש את הקנייטש.

חב"ד[עריכת קוד מקור | עריכה]

חסידי חב"ד חובשים אף הם את בכל ימות השבוע את כובע הקנייטש אשר שוליו הקדמיים נוטים כלפי מטה, אולם הקמט המרכזי בכיפתו של הכובע קנייטש עמוק יותר ורחב יותר והוא בעל שלוש צלעות ("משולש").