מגדל בבל (ברויגל)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מגדל בבל
De Toren van Babel
מידע כללי
צייר פיטר ברויגל האב
תאריך יצירה 1563 לערך
טכניקה וחומרים ציור שמן על לוח
ממדים בס"מ
אורך 114
רוחב 155
נתונים על היצירה
מיקום המוזיאון לתולדות האמנות, וינה
מגדל בבל "הקטן"
De Toren van Babel
מידע כללי
צייר פיטר ברויגל האב
תאריך יצירה 1563 לערך
טכניקה וחומרים ציור שמן על לוח
ממדים בס"מ
אורך 60
רוחב 74.5
נתונים על היצירה
מיקום מוזיאון בוימאנס- ון באוניגנן

מגדל בבל הוא שמם של שני ציורי שמן מעשה ידי האמן הפלמי פיטר ברויגל האב המתארים את סיפור מגדל בבל כפי שזה מופיע בספר בראשית.

תיאור היצירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברויגל תיאר את המבנה בסגנון אדריכלות רומאי - המבנה מהווה למעשה שחזור של הקולוסיאום כפי שברויגל חשב שנראה בעת שהיה המבנה בשלמותו (ברויגל ביקר ברומא בשנת 1563 וראה את שרידי המבנה). המבנה נבחר בשל העובדה ששיקף בעיני אומני התקופה סמל של היבריס. בציורים של ברויגל, ניתן לראות את תחילת קריסת המבנה אולם לא ניתן לראות את בלבול הבונים בשל אי הבנת שפתם. מהציור עולה כי ייתכן שבשל הבנייה המהירה נבנו קומות עליונות בטרם נשלמה העבודה על הקומות התחתונות בהן מתחילה הקריסה. ישנה סברה כי היצירות הן ביקורת פוליטית נגד אופיו של בית הבסבורג אשר שלט בפלנדריה בעת שצוירו התמונות, והציורים ניסו לנבא את נפילת השושלת ואת שאיפת פלנדריה לעצמאות.

מנוף גלגלת, פרט מתוך הציור "מגדל בבל" מעשה ידי האמן הפלמי פיטר ברויגל האב (סביבות 1563). המנוף בנוי על קווי המתאר של הקולוסיאום. בתוך הגלגלת נראים אנשי בבל מפעילים בכוחם את המנוף, ששימש להעלאת חומרי הבנייה לגובה המגדל.

היצירה מגדל בבל מוצגת במוזיאון להיסטוריה של האמנות שבווינה, ואילו היצירה הקטנה המכונה "מגדל בבל הקטן" מוצגת במוזיאון בוימאנס-ון בונינגן ברוטרדם.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מגדל בבל בוויקישיתוף