מגדל ג'ון האנקוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מגדל ג'ון הנקוק

מגדל ג'ון האנקוק או בניין ג'ון האנקוקאנגלית: John Hancock Tower) הוא השם בו ידועים שלושה בניינים שונים בבוסטון, מסצ'וסטס, אם כי לרוב הכוונה היא למגדל הזכוכית שתכנן איי אם פיי.

Hancock Place ("מגדל ג'ון האנקוק")[עריכת קוד מקור | עריכה]

שמו הרשמי של הבניין הידוע בשם "מגדל ג'ון האנקוק" הוא "Hancock Place". הבניין הוא גורד שחקים בעל 60 קומות המתנשא לגובה 241 מטרים. הוא תוכנן על ידי איי אם פיי ושותפו הנרי קוב.

נכון ל-2007, המגדל הוא הגבוה בבוסטון, הגבוה בניו אינגלנד, ה-45 בגובהו בארצות הברית וה-135 בגובהו בעולם.

כתובת הבניין היא רחוב קלרנדון 200. החברה משתמשת גם בשם Hancock Place וגם בשם "רחוב קלרנדון 200" ככתובות למשרדים בבניין. חברות ג'ון האנקוק היו הדיירים המרכזיים של הבניין, אך ב-2004 החברה הכריזה שחלק ממשרדיה יעברו לבניין חדש ברחוב קונגרס 601.

בעיות בבניית המגדל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעת בניית המגדל נתקלו הבונים בבעיות תכנון קשות. בתחילת דרכו הבניין התפרסם יותר כפגם תכנוני מאשר כהישג אדריכלי. פתיחתו התעכבה מ-1971 ל-1976, והעלות הכוללת שלו עלתה מ-75 ל-175 מיליון דולר. הפרשות הקשורות בשמו של המגדל היוו מבוכה והוציאו שם רע לבוני המגדל, לאדריכל שתכנן אותו ולענף האדריכלות.

נפילת החלונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

"ארמון הדיקט"

הפגם התכנוני המסוכן והבולט ביותר של המגדל היה שמשותיו הפגומות. שמשות במשקל של כ-227 ק"ג נפלו מהבניין והתרסקו למדרכות. המשטרה סגרה את הרחובות הסמוכים למגדל בכל פעם שמהירות הרוח הגיעה ל-72 קמ"ש. לפי הבוסטון גלוב, אוניברסיטת MIT בנתה דגם של כל האזור הסמוך למגדל במנהרת הרוח שלה כדי לזהות את הבעיה. הסיבה המדויקת לא נחשפה לציבור, כתוצאה מהסכמים משפטיים ומצו איסור פרסום, אך הבעיה מוסברת כשילוב של שיטת הבנייה כפולת-השמשות ושל הפרשי הלחץ בין האוויר בתוך ומחוץ למגדל.

באוקטובר 1973 משרדו של פיי הודיע כי כל השמשות יוחלפו בעלות של כ-5-7 מיליון $. בזמן השיפוצים, עץ לבוד ("דיקט") החליף את השמשות, וזיכה את המגדל בכינויים "ארמון הדיקט" ו"בניין הדיקט הגבוה בעולם".

בניין ברקלי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניין ברקלי הידוע גם בשם בניין ג'ון האנקוק הישן הוא בניין בן 26 קומות המתנשא לגובה של כ-151 מטרים. בניין זה היה השני מבין בנייני ג'ון האנקוק בעיר. הבניין ידוע בעיקר בגלל "מגדלור מזג האוויר" שלו, מעין מגדלור המשדר אורות בצבעים שונים כתחזית מזג האוויר.

בניין סטפן ל. בראון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניין סטפן ל. בראון הוא הישן מבין בנייני ג'ון האנקוק. הבניין הושלם ב-1922, וממוקם ברחוב קלרנדון 197. בשנים האחרונות הבניין נודע בשם "בניין קלרנדון". ב-2001 שמו שונה לשם הנוכחי, על שם היושב ראש של חברת ג'ון האנקוק.

רחוב קונגרס 601[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2002, חברת מניולייף התחילה בבניית בניין בן 14 קומות ברחוב קונגרס 601. הבניין עוצב על ידי סקידמור, אווניגס ומריל, מעצביהם של מרכז ג'ון האנקוק ומגדל סירס בשיקגו.

ב-2004, ראש המבצעים של מניולייף בבוסטון דאז הכריז כי הבניין יקרא "בניין ג'ון האנקוק". לפי מניולייף שמו של הבניין, שהושלם ב-2004, הוא "קונגרס 601", ולפי אתר גורדי השחקים העולמי שמו הוא "מגדל מניולייף".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]