מגזרת נייר יהודית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מגזרת נייר (יהדות))
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מגזרת נייר יהודית, המציגה מגן דוד מוקף בגלגל המזלות

מגזרות נייר מסורתיות יהודיות הן סוג של אומנות עממית שהייתה נפוצה בקהילות יהודיות באירופה, בצפון אפריקה וברחבי העולם. לפי חוקרת מגזרות הנייר ד"ר גיזה פרנקל ידוע על מגזרת נייר יהודית שנוצרה ב-1345 בספרד על ידי רבי יצחק בן ארדותיאל. במלחמת העולם השנייה, יחד עם השמדת הקהילות היהודיות באירופה ובצפון אפריקה, נכחדה שם גם אומנות מגזרות הנייר היהודיות. היהודים שהיגרו לאמריקה לקחו אתם את האומנות והמשיכו ליצור. המגזרות שמשו בעיקר להידור מצווה והיו בהן סמלים יהודיים, פסוקים מהמקורות תפילות וברכות. המגזרות הושפעו מאמנות עממית מקומית. האומנות הגיעה לפריחה בקהילות היהודיות של מזרח אירופה במאות ה-19 וה-20. סגנונן של המגזרות בתקופה זו מכונה, בשל עושרן הרב, "הבארוק היהודי".

המגזרת היהודית היא לרוב סימטרית, עשירה בדגמים וסמלים יהודיים ובקטעי קליגרפיה עם פסוקים מהמקורות, שצמחייה וצורות גאומטריות מחברות ביניהם. כללי היצירה הם שכל מרכיבי המגזרת מחוברים זה לזה ואחד ואף אחד מהם אינו מסתיר את משנהו. כך מסמלות היצירות באופן מטפורי את האחדות הקיימת בעם ישראל ואת הסובלנות ההדדית בין בניו.

אף כי מדובר באמנות יהודית עממית שנוצרה מחומר פשוט וזול, הרי שבזכות סמלי המלכות המרובים המופיעים בה (בהשראת הקבלה והזוהר ובהשראת סמלי שלטון מקומיים), ניגודי הצבעים והמורכבות הצורנית, יוצרות המגזרות רושם של עושר ופאר. המגזרות הללו, שניקנו מידי רוכלים או שהתקבלו כשי מעניים שלא יכלו להרשות לעצמם לקנות מתנות, נתלו על קירות של בתים פרטיים ובתי כנסת. זמינותו של הנייר אפשרה ליהודים מכל שכבות העם להדר במצווה ולשלב את כישוריהם האמנותיים ואת אמונתם הדתית באמצעותן. את המגזרות יצרו בעיקר גברים, רבים מהם בחורי ישיבה, שעסקו באמנות זו בשעות הפנאי.

למרות החשיבות האמנותית המיוחסת להן כיום, המגזרות נועדו למטרות דתיות-טקסיות או למטרות אישיות, כמו קמעות, למשל. מגזרות "מזרח" ו"שיוויתי" קבעו את כיוון התפילה, מגזרות "אושפיזין" קישטו את הסוכה, מגזרות "דגל לשמחת תורה" נישאו בידי ילדים בשמחת תורה, מגזרות "משנכנס אדר" נתלו על קירות בית הכנסת במשך חודש אדר, מגזרות "שבועות'ל" או "רויזעלע" קישטו את הבית בשבועות, ומגזרות "שיר המעלות'ל" שימשו כקמע שהגן על היולדת ותינוקה מפני לילית. כמו כן היו מגזרות לכתובות, לימי זיכרון (יארצייט) ועוד.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • פרנקל, גיזה, מגזרות נייר: אמנות יהודית עממית, מודן, 1996.
  • ג'וזף ויהודית שאדור, Jewish Paper Cuts: A History and Guide, הוצאת גפן, 1994.
  • נאמן יעקב, מגזרות נייר יהודיות, הוצאת ד"ר יצחק נאמן, 1981.
  • שפירא נעמי, מסורת עם ישראל במגזרות נייר, מתן הוצאת ספרים, 2018.
  • שפירא נעמי, חברים מקשיבים לקולך, מתן, הוצאת ספרים, 2010.קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מגזרת נייר יהודית בוויקישיתוף