מדד הראש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
גולגולת אנושית בתוך מכשיר מדידה. צילום משנת 1902

מדד הראש (או אינדקס צפאלי, באנגלית: cephalic index) הוא היחס בין רוחבו המרבי של הראש לבין אורכו המרבי. לעיתים מוכפל הייחס ב-100 לשם נוחות.

המרכיבים הנמדדים לצורך חישוב מדד הראש הם הרוחב המרבי של העצמות המקיפות את הראש, מעל לעצמות הרקה (מאחורי עצם הלחי), והאורך המרבי בין הנקודה הבולטת ביותר בעצם המצח (בין הגבות) ובין הנקודה הבולטת ביותר בחלקו האחורי של הראש.

המדד הוגדר בידי הפרופסור לאנטומיה השוודי אנדרס רציוס (Anders Retzius) במחצית הראשונה של המאה ה-19 ונעשה בו שימוש באנתרופולוגיה פיזית לסיווג שרידים אנושיים שנתגלו באירופה. אמינותו ותועלתו של המדד עורערו בעקבות מחקריו של פרנץ בועז בסוף המאה ה-19 וראשית המאה ה-20 והיחס המתואר במדד נחשב לתוצאה של השפעות סביבתיות. בשנת 2002 טען צמד חוקרים אשר בחן מחדש את מקורותיו של בועז באמצעות טכניקות סטטיסטיות כי צורת הראש נקבעת באופן יחסי במידה רבה הודות לתורשה.[1]

כיום לא נעשה עוד שימוש במדד הראש לבוגרים, אלא לשם תיאור הופעה חיצונית של יחידים. בנוסף, לא נמצא קשר בין המדד לבין התנהגות. מאידך, עדיין נעשה שימוש במדד זה להערכת גילם של עוברים לצרכים משפטיים או למעקב הריון, תחום בו הבדלים בצורות גולגולת שונות בין אוכלוסיות שונות עדיין נחקר.

לפי הערכים של מדד הראש מוגדרות הקטגוריות הבאות:

  • "דוליכוצפאליים" (dolichocephalic), או "מאורכי ראש": ערך קטן מ-75% בקרב נשים ומ־65% בקרב גברים.
  • "מזוצפאליים" (mesocephalic), "מזוקרניאלים" (mesocranial), או "ראשים בינוניים": הערך בתחום שבין 75% - 80% בקרב נשים ובין 65% - 75% בקרב גברים.
  • "ברכיצפאליים" (brachycephalic), "ברכיקרניאלים" (brachycranial), או "קצרי ראש": הערך גדול מ-80% בקרב נשים ומ־75% בקרב גברים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Corey S. Sparks and Richard L. Jantz, "A reassessment of human cranial plasticity: Boas revisited", PNAS, November 12, 2002, vol. 99, no. 23; Ralph L. Holloway, "Head to head with Boas: Did he err on the plasticity of head form?", PNAS, November 12, 2002, vol. 99, no. 23