לדלג לתוכן

מדד יעילות (כדורסל אירופי)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מדד היעילות המשמש בכדורסל האירופיאנגלית: Performence Index Rating, או בקיצור PIR) הוא מדד לניתוח ביצועי כדורסל המשמש ברוב תחרויות הכדורסל באירופה – במפעלים הכלל-יבשתיים כגון היורוליג והיורוקאפ, וכן במספר רב של ליגות אירופאיות ארציות או אזוריות, כולל ליגת העל הישראלית בכדורסל. נקרא גם "מדד" ו"רייטינג".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראשיתו של המדד הוא בעונת 1991 בליגת העל הספרדית בכדורסל, שהתחילה להשתמש בנוסחת המדד כדי לקבוע את מצטייני המחזור וזוכי פרס ה-MVP של הליגה. בעונת 2004 הוחלט להפסיק להשתמש במדד כקובע בנוגע לפרס ה-MVP, אך הוא המשיך לשמש ככלי לקביעת מצטייני המחזור בליגה. באותה עונה החלה היורוליג להשתמש במדד כקובע לגבי פרס ה-MVP שלה, פרס ה-MVP של שלב 16 האחרונות ופרס מצטיין המחזור, אך השימוש בו לגבי שני הפרסים הראשונים בוטל והקביעה הועברה לשיטת הצבעה בין עיתונאים. פרסי מצטייני המחזור של היורוליג והיורוקאפ עדיין מבוססים ברובם על ה-PIR.

על השימוש במדד כדי לקבוע את זוכי פרסים אלו נמתחה ביקורת, כיוון שנטען שהוא לא נותן חשיבות לכל נתון אישי בפני עצמו - אלא את אותו ניקוד לכולם[1]. המדד המתחרה, זה שמשמש בליגת ה-NBA, נותן משקל שונה לכל נתון.

חישוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן הנוסחה לחישוב המדד, מימין לשמאל:

PIR = ‏(נקודות + ריבאונדים + אסיסטים + חטיפות + חסימות + עבירות שנסחטו) - (החטאות של סלי שדה + החטאות מהעונשין + איבודים + זריקות שנחסמו + עבירות שבוצעו)‏

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Wer ist der "effektivste" Spieler der BBL? - מי הם השחקנים היעילים ביותר בבונדסליגה?, schoenen-dunk.de, 20.04.2006 (בגרמנית)