מדיום (תקשור)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מדיוםאנגלית: Medium – אמצעי, מתווך) הוא אדם הטוען או שטוענים עליו שהוא בעל יכולת לקלוט דברים הנסתרים מהחושים הרגילים, באמצעות תפיסה על-חושית וכישורים רוחניים. השם "מדיום" משמש גם לתיאור אנשי במה ולהטוטנים אשר משתמשים בטכניקות שונות כגון זריזות ידיים וקריאה קרה על מנת ליצור את הרושם כי הם מחזיקים ביכולות מסוג זה, אף כי אינם טוענים לכך. כמו כן, נעשה שימוש בשם זה לתיאור האמונה כי ביכולתו של המוח להשפיע על העולם הפיזי, ולתיאור אנשים אשר לטענתם מחזיקים ביכולות טלקנטיות (כגון אורי גלר).

בארצות הברית האמונה בתופעת המדיומים היא תופעה נפוצה - לפי סקר גאלופ משנת 2005, 41% מהאמריקאים מאמינים בקיום תפיסה על-חושית.[1] בכל רחבי ארצות הברית מתקיימת כיום תעשייה גדולה של מדיומים אשר מתעסקים במתן עצות ללקוחות בתשלום, אף על פי שרבים מפקפקים בכוחותיהם של המדיומים הללו וטוענים כי הם מבצעים מעשי הונאה או שמדובר באנשים הסובלים ממחשבות שווא[2].

הקהילה המדעית דוחה בכל תוקף טענות בדבר תפיסה על-חושית ויכולותיהם של המדיומים, והתופעה מוכרת כפסבדו-מדעית[3][4][5]. עד היום לא נמצאה שום עדות נחרצת אשר מאמתת את קיום יכולותיהם של המדיומים[6]. מחקר אשר התבצע באמצעות סריקת מוח אשר פורסם בשנת 2008 מספק את הראיות החזקות ביותר עד היום על כך שתופעות על-חושיות אינן קיימות.

בשנת 1988 האקדמיה הלאומית למדעים של ארצות הברית הפיקה דו"ח בנושא אשר הגיע למסקנה כי לא נמצאה שום הוכחה במחקרים המדעיים שנערכו לאורך 130 השנים לקיומן של תופעות פראפסיכולוגיות.[7]

מדיומים בתרבות הפופולרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בסרט מזימות של אלפרד היצ'קוק משנת 1976 ברברה האריס מגלמת דמות של מדיום מזויפת המגלה כוחות על טבעיים לקראת סוף הסרט.
 • בסרט החוש השישי משנת 1999 משחק השחקן הילד היילי ג'ואל אוסמנט דמות של מדיום המסוגל לראות את רוחות המתים.
 • בסרט רוח רפאים משנת 1990 משחקת וופי גולדברג דמות של מדיומית שרלטנית המגלה כי יש לה כוחות אמיתיים, וכי היא מסוגלת לתקשר עם סאם (פטריק סוויזי) המת.
 • סדרת ספרי אוד תומאס של הסופר האמריקאי דין קונץ מגוללת את קורותיו של אוד, צעיר אמריקאי הרואה את רוחותיהם של המתים ופותר בדרך זאת תעלומות בלשיות שונות.
 • בסדרה אמיץ הכלב הפחדן מופיעה הדמות שירלי המדיום, כלבה מגדת עתידות הנוהגת לייעץ לאמיץ עצות שונות.
 • בסדרה זאב צעיר ישנה דמות בשם לידיה מרטין ושם היא מקבלת כוחות על טבעיים לאחר נשיכה של אלפא הכוחות שהיא מקבלת הם: יכולת לדעת מתי מישהו הולך למות ואם אסון מתקרב, השם של סוג העל טבעי הוא "באנשי".

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ David W. Moore,‏ Three in Four Americans Believe in Paranormal, באתר Gallup,‏ 16 ביוני 2005
 2. ^ Ed J. Gracely, Ph.D.,‏ Why Extraordinary Claims Demand Extraordinary Proof, באתר Quackwatch,‏ 1998
 3. ^ Science Framework for California Public Schools. California State Board of Education. 1990. 
 4. ^ Wheeler, J. A. (1979). "Point of View: Drive the Pseudos Out...". Skeptical Inquirer 3: 12–13. 
 5. ^ Kurtz, P. (1978). "Is Parapsychology a Science?". Skeptical Inquirer 3: 14–32. 
 6. ^ Moulton ST, Kosslyn SM (ינואר 2008). "Using neuroimaging to resolve the psi debate". Journal of cognitive neuroscience 20 (1): 182–92. PMID 18095790. doi:10.1162/jocn.2008.20.1.182. 
 7. ^ Druckman, D. and Swets, J. A. eds. (1988). Enhancing Human Performance: Issues, Theories and Techniques. National Academy Press, Washington, D.C.. עמ' 22. ISBN 0-309-07465-7.