מדינות אדומות וכחולות (ארצות הברית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מפה המתארת את ההצבעות של כל מדינה בארבע הבחירות האחרונות מקרא צבעים:
  מדינות שהצביעו למפלגה הרפובליקנית בכל ארבע הבחירות האחרונות
  מדינות שהצביעו למפלגה הרפובליקנית בשלוש מתוך ארבע הבחירות האחרונות
  מדינות שהצביעו פעמיים למפלגה הדמוקרטית ולמפלגה הרפובליקנית בארבע הבחירות האחרונות
  מדינות שהצביעו למפלגה הדמוקרטית בשלוש מתוך ארבע הבחירות האחרונות
  מדינות שהצביעו למפלגה הדמוקרטית בכל ארבע הבחירות האחרונות

מאז הבחירות לנשיאות ארצות הברית 2000, רוב המדינות של ארצות הברית מזוהות עם המפלגה הדמוקרטית או עם המפלגה הרפובליקנית. בארצות הברית, נהוג לכנות את המדינות שנוטות להעניק את האלקטורים שלהן למפלגה הדמוקרטית "מדינות כחולות" (וזאת מאחר שהצבע המזוהה עם המפלגה הדמוקרטית הוא כחול), ואת המדינות הנוטות להעניק את האלקטורים שלהן למפלגה הרפובליקנית "מדינות אדומות" (וזאת מאחר הצבע המזוהה עם המפלגה הרפובליקנית הוא אדום). בין הבחירות של שנת 2000 לנשיאות ארצות הברית עד לבחירות לנשיאות בשנת 2004, רק שלוש מדינות שינו את "צבען". 40 מתוך 50 מדינות הצביעו לאותה מפלגה בכל מערכות הבחירות לנשיאות ארצות הברית בשנים 2000, 2004, 2008, 2012 ו-2016.

תולדות המושג[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני הבחירות לנשיאות ארצות הברית 2000, קוד הצבעים המסורתי היה כחול לרפובליקנים ואדום לדמוקרטים, וזאת לאחר שבשאר העולם אדום משמש צבע של תנועות השמאל וכחול משמש צבע של תנועות הימין. מקור לא ידוע טוען כי בבחירות לנשיאות ארצות הברית 1976, השדרן ג'ון צ'נסלור הציג מפה באולפן החדשות של NBC בליל הבחירות. כאשר מועמד הדמוקרטי ג'ימי קרטר היה זוכה במדינה, המדינה שבה קרטר זכה הייתה נדלקת באדום. אם המועמד הרפובליקני ג'רלד פורד היה זוכה במדינה, המדינה שבה זכה הייתה נדלקת בכחול.

תרשים המציין את ההצבעות של מדינות ארצות הברית במערכת הבחירות לנשיאות ארצות הברית 2008. בצד הכחול המדינות שהצביעו לברק אובמה ובצד האדום מדינות שהצביעו לג'ון מקיין.

במהלך הבחירות לנשיאות ארצות הברית 1984, הציגה חברת החדשות האמריקאית CBS השערה הפוכה מזו של NBC - כחול לדמוקרטים ואדום לרפובליקנים. במערכות הבחירות לנשיאות ארצות הברית בשנים 1980 ו-1984 הציגה חברת החדשות ABC את המפלגה הדמוקרטית בצבע כחול ואת המפלגה הרפובליקנית בצבע אדום. אף אחת מן המפלגות לא ייחסה את הצבעים שיוחסו לה כצבעה הרשמי עד לבחירות 2000 לנשיאות ארצות הברית. בנוסף לצבעי הכחול והאדום המיוחסים לשתי המפלגות הגדולות, הצבע הצהוב מיוחס למפלגה נוספת שמתמודדת בבחירות או למועמד עצמאי. לדוגמה המפלגה הליברטריאנית מזוהה עם הצבע הצהוב, המפלגה הירוקה מזוהה עם הצבע הירוק ומפלגת החוקה מזוהה עם הצבע הסגול.

מדינות ואזורים המזוהים עם צבעים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב המדינות מזוהות באופן מסורתי עם צבע אדום או כחול מבחינה פוליטית. לדוגמה, אזור ניו אינגלנד מזוהה עם המפלגה הדמוקרטית ועם הצבע הכחול, ודרום ארצות הברית מזוהה עם המפלגה הרפובליקנית והצבע האדום וכך גם מדינות המישור ומדינות ההר. מדינות כמו יוטה, ויומינג, טקסס, אלבמה, קנזס, אוקלהומה הן מדינות אדומות, ומדינות כמו קליפורניה, אורגון, וושינגטון הן מדינות כחולות (ואפילו מכונות בשל כך "החוף השמאלי") מלבדן גם, מרילנד הוואי וניו יורק הן מדינות כחולות.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]