לדלג לתוכן

מדינות לא ידידותיות (רוסיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בכחול, רוסיה. באדום מדינות המוגדרות "לא ידידותיות" על ידה.

רשימת המדינות הלא ידידותיותרוסית: Список недружественных стран) היא רשימת מדינות שפורסמה על ידי ממשלת רוסיה, אשר הוגדרו על ידה כ"בלתי ידידותיות" לרוסיה. הרשימה פורסמה לראשונה במאי 2021 כאשר רק שתי מדינות נכללו בה - ארצות הברית וצ'כיה. הרשימה הורחבה ל-48 מדינות, לאחר שאותן מדינות הטילו סנקציות נגד רוסיה בעקבות הפלישה הרוסית לאוקראינה בפברואר 2022. כל 27 המדינות החברות באיחוד האירופי נמצאות ברשימה.

מדינות שנוספו לרשימת המדינות הלא ידידותיות כפופות להגבלות מסוימות הקשורות ליחסיהן עם רוסיה, כולל מגבלות סחר ומטבעות ומגבלות שכירות בנציגויות הדיפלומטיות של המדינות המפורטות ברוסיה.

רשימת המדינות

[עריכת קוד מקור | עריכה]

צ'כיה וארצות הברית נוספו לרשימה במאי 2021, בעוד ששאר המדינות ברשימה נוספו במרץ 2022.

יצירת הרשימה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביוני 2018 חתם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, על חוק המסמיך את הממשלה לפעול נגד מדינות "שעוסקות בצעדים לא ידידותיים" נגד רוסיה. אמצעי הנגד המפורטים כללו הגבלות יבוא ויצוא, השעיה או הפסקה של שיתוף פעולה בינלאומי, או הפרטת נכסי מדינה[2]. בהודעה על העברת החקיקה שפורסמה על ידי התקשורת הממלכתית הרוסית ארצות הברית הוזכרה בפירוש ככזו שתושפע מהחוק.

באפריל 2021 הודיעה דוברת משרד החוץ הרוסי, מריה זכרובה, כי רוסיה תפרסם "רשימת מדינות לא ידידותיות" הכוללת את ארצות הברית. טיוטות מוקדמות של הרשימה הודלפו וכללו עד עשר מדינות, אך הרשימה הסופית שהוציאה רוסיה כללה רק שתיים: ארצות הברית וצ'כיה. בפרסום הרשימה, ממשלת רוסיה הגבילה את שגרירות צ'כיה ברוסיה מלהעסיק לא יותר מ-19 אזרחים רוסים, ואסרה על שגרירות ארצות הברית ברוסיה להעסיק עובדים מקומיים כלשהם.

יחסי רוסיה עם שתי המדינות היו אז בשפל. ארצות הברית ורוסיה גירשו לאחרונה את הדיפלומטים משתי המדינות וארצות הברית הטילה סנקציות נגד רוסיה כנקמה על מתקפות סייבר רוסיות והתערבותה בבחירות בארצות הברית ב-2016. באופן דומה, הרפובליקה הצ'כית האשימה את קציני המודיעין הרוסים בכך שהם עומדים מאחורי שני פיצוצי מחסני תחמושת בתוך המדינה בשנת 2014.

הרחבת הרשימה במרץ 2022

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפברואר 2022, רוסיה פתחה בפלישה בקנה מידה מלא נגד אוקראינה השכנה. מדינות רבות ברחבי העולם החלו להפעיל סנקציות כלכליות נגד רוסיה כנקמה על הפלישה במטרה לשתק את הכלכלה הרוסית, בנוסף להחלטתה של מיקרונזיה לנתק את יחסיה הדיפלומטיים עם רוסיה. בתגובה, רוסיה הרחיבה את רשימת המדינות הלא ידידותיות ל-48 מדינות ברחבי העולם שהטילו סנקציות או ניתקו את יחסיהן הדיפלומטיים עם רוסיה.

סנקציות נגד מדינות ברשימה על ידי רוסיה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ מוגדרת על ידי ממשלת רוסיה כחלק מהרפובליקה העממית של סין
  2. ^ "Putin signs law on countersanctions against unfriendly states". Russian News Agency TASS. 4 ביוני 2018. {{cite web}}: (עזרה)