מדינת אכזיב

הבית, במצבו הקודם, במדינת אכזיב
דגל אכזיב, בת הים מועתקת מדגל Eemsmond

מדינת אכזיב היא מדינה לכאורה שהוקמה על ידי אלי אביבי. בפועל הייתה מדינת אכזיב כפר נופש בוהמי שמשך אליו צעירים רבים, בעיקר בשנות ה-70 המאוחרות, וממשיך לפעול גם בעשור השני של המאה ה-21. נשיא "מדינת אכזיב", אלי אביבי, נפטר ב-16 במאי 2018.

המדינה לכאורה ממוקמת בסמוך לשרידי אכזיב, יישוב קדום לחופי הים התיכון בגליל המערבי, כ-5 ק"מ צפונית לנהריה. בסמוך ישנם גן לאומי אכזיב, בית ספר שדה ושרידים של הכפר הערבי א-זיב (אנ'), שהוחזר על ידי כוח של חטיבת כרמלי במלחמת העצמאות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקום שבו קיימת כיום "מדינת אכזיב", הייתה קיימת עיר נמל עתיקה לפני אלפי שנים. על פי הממצאים ואתרי הקבורה הרבים שנמצאו באזור, ניתן להסיק שאכזיב הייתה עיר מסחר מרכזית כבר בתקופת הברזל. בתנ"ך מוזכרת אכזיב הקדומה בספר יהושע פרק י"ט כחלק משטחו של שבט אשר: "...והיו תצאתיו הימה מחבל אכזיבה...". גם בתקופת המשנה התקיימה באזור עיר משגשגת. בתקופה הצלבנית ניתנה העיר כמתנה לאחד האבירים, ובתקופה הממלוכית נכבש המקום על ידי המצביא הממלוכי ביברס, שהקים במקום כפר דייגים בשם א-זב, הדומה בצליל לאכזיב. במהלך מלחמת העצמאות, במבצע בן עמי, ננטש הכפר על ידי תושביו.

המוזיאון במדינת אכזיב

בשנת 1952 שכר אלי אביבי מהמדינה שני מבנים על החוף במטרה לשפץ אותם. הוא בנה שם את ביתו (בית שבסיסו בנוי אבן וקומותיו העליונות עשויות עץ) בטכניקות בנייה וגימור שונות מהמקובל, ופתח בו מוזיאון אקלקטי. הכפר של אלי אביבי זכה להצלחה, והיה מוקד משיכה לבליינים ולצעירים. בעקבות ההצלחה, הוחלט להקים במקום את כפר הנופש הצרפתי ומאוחר יותר את הגן הלאומי. מדינת אכזיב הוקמה על ידי אלי ורינה אביבי בשנת 1971, כצעד מחאה נגד בנייתו של הגן הלאומי במקום.[1] למדינה לכאורה נבחרו נשיא (אביבי), דגל והמנון, ואף הונפקו דרכונים. מבקרים באתר יכולים לבקש שדרכוניהם יוחתמו בחותמת מיוחדת. בשנת 1988 חובר האתר לרשת החשמל הארצית.[2]

המוזיאון לתולדות אכזיב, שהקים אביבי, מרכז ממצאים ארכאולוגיים מההיסטוריה של אכזיב, חלקם בני למעלה מ-3,000 שנה. המוצגים אינם מוגנים על ידי זכוכית, ומוצגים בגובה העיניים. על קירות האבן נמצאים העתקים של ציורים עתיקים, וסיפור המקום כתוב עליהם. כיום, לאחר מותו של אלי אביבי, ב"מדינה" מתגוררת באופן קבוע "אזרחית" אחת - רינה אביבי, אלמנתו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מדינת אכזיב בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]