מדינת תל אביב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: משפטים מסורבלים ולא תקינים. דורש הגהה ושכתוב.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מדינת תל אביב הוא כינוי תיאורי לקבוצת אוכלוסייה בישראל שמרוכזת במטרופולין תל אביב (ובפרט בתל אביב-יפו עצמה) שלה מאפיינים דומים מבחינה דמוגרפית, פוליטית, מעמד סוציו-אקונומי, תרבותית, כלכלית ועוד. הסטראוטיפ של תושב "מדינת תל אביב" הוא של יהודי חילוני ליברלי אמיד, אשכנזי, שמאלני, שבדרך כלל עוסק במקצועות חופשיים כגון תקשורת המונים, בידור, אמנות, תרבות, מסחר, היי-טק, עריכת דין או פיננסים. כפי שנרמז משם זה, מאפייני האוכלוסייה והערכים של "מדינת תל אביב" שונים מהערכים של כלל אוכלוסיית ישראל ובפרט מערכים והמאפיינים של תושבי הפריפריה ועיירות הפיתוח, כך שאזור המטרופולין של תל אביב מהווה כמעין "בועה" או "מדינה בתוך מדינה". הביטוי "הבועה התל אביבית" הוא כינוי נפוץ לחלק מהאוכלוסייה התל אביבית.

לכתחילה השימוש הנפוץ היה באופן ביקורתי כלפי הקבוצה אשר החל בבלוגים ומאמרים שוליים בתחילת שנות ה-2000 אך לאחר מספר שנים צבר הכרה גם בציבור הרחב וחדר לשימוש גם על ידי כותבים ופובליציסטים המזדהים עם המושג גם בהקשר חיובי[1], בטורי דעות, מאמרים שונים בתקשורת הממוסדת ואף בספרות האקדמאית[2].

פוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שימוש לתיאור הרוב (לכאורה) השמאלני חילוני בתל אביב וסביבתה כגון תיאורו של תומר לוטן, מנהל המרכז המוניציפלי, המכון למנהיגות וממשל, ג'וינט ישראל:

..."מתוקף זכותנו לחיים נורמליים, חיים של חופש והוגנות, חיים השעונים על ערכי הומניזם וליברליות, חיים המכבדים ותומכים במרחב המחייה של כל הקבוצות בקרבנו - מתוקף כל אלה, אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה שפויה בארץ ישראל - היא מדינת תל-אביב"
במילים אלו, פחות או יותר, תסתיים כפי הנראה הכרזת העצמאות של מדינת תל אביב, שנראית קרובה מאי פעם...

מתוך מאמר של תומר לוטן באתר ynet, מרץ 2012

מבחינה פוליטית השימוש הנפוץ הוא לתיאור הצד השמאלי בקשת הפוליטית ולפעמים לתיאור מעוזו השמאל הקיצוני כאשר התיאור "מדינה" בא לבטא ניתוק הקבוצה משאר מדינת ישראל או מצרכי ציבורים גדולים אשר אינם שייכים להלך הרוח של הקבוצה התל אביבית. לפעמים מופנית ביקורת כלפי הקבוצה כי היא פועלת באופן שתלטני ובעלת אחיזה בנקודות מפתח בממסד ובמערכת המשפט ולאו דווקא לטובת הכלל. התבטאות חריפה לדוגמה הושמעה מהרב אביחי רונצקי, הרב הצבאי הראשי לשעבר כשנשאל:

"אתה יושב לך ככה ב'עק וועלט' (תרגום: סוף העולם), באיתמר. למה?"
וענה: "כי אני שונא את מדינת תל אביב. שם זה שיח אחר לגמרי, עם חלונות ראוה (בבוז) וסלוני כלות".

מתוך ראיון עם הרב רונצקי, באתר כיכר השבת, יוני 2010

כלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתבה עם הכותרת "מדינת תל אביב זה לא ישראל"
בעיתון גלובס, ינואר 2010

דמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לטענת ארנון סופר ויבגניה ביסטרוב, סביב מדינת תל אביב מתעבה "טבעת חנק" של ערביי ארץ ישראל, מצפון הארץ, דרך הגליל, השומרון, ירושלים, הר חברון, מרחב הבדווים בדרום ורצועת עזה. הם מזהירים שאם תימשך המגמה הדמוגרפית, תל אביב עלולה להפוך למצדה. הם חוזים כי התהליך, בו מדינת תל אביב "יונקת לתוכה את כל הדור הצעיר של יהודי השוליים הלאומיים", יביא בשלב הראשון לקצה של מדינת ישראל ובשלב השני לקצה של מדינת תל אביב. בשל כך, לדעתם, "צמיחתה של מדינה בתוך מדינה" מביאה לכך ש"מדינת תל אביב" מאיימת על קיומה של מדינת ישראל. לטענתם, את מדינת תל אביב מנהלים למעשה אילי ההון, תוך התעלמות מצרכיה של מדינת ישראל. כדי לשנות את המגמה ו"להציל את ישראל", ממליצים סופר וביסטרוב בין היתר להעביר את משרדי השלטון, ובכללם גם המטכ"ל וזרועות הביטחון, מ"מדינת תל אביב" לירושלים. העברת מוסדות אלה תאלץ גם את "התקשורת התל אביבית" להגיע מדי יום לבירת ישראל.[3]

תחומים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כדוגמת המאמר של מיקי פלד - "שוק העבודה של מדינת תל אביב משאיר את ישראל הרחק מאחור", באתר כלכליסט, יוני 2012
  2. ^ לדוגמה - מדינת תל אביב - איום על ישראל, פרופסור ארנון סופר ויגבניה ביסטרוב 2006, קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה, אוניברסיטת חיפה.
  3. ^ יבגניה ביסטרוב, ארנון סופר, ישראל 2020-2007: על דמוגרפיה וצפיפות, קתדרת חייקין לגאואסטרטגיה, אוניברסיטת חיפה, דצמבר 2007; עמ' 33, 35, 58, 60.