מדליית הניצחון במלחמת העולם הראשונה (בריטניה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מדליית הניצחון
Victory-Obverse.jpg

Victory-Reverse.jpg
מלמעלה למטה: חזית המדליה, אחורי המדליה, האות הרגיל שהוענק, והאות שהוענק על גבורה מיוחדת
World War I Victory Medal ribbon.svg

Victory Medal MID ribbon bar.svg
פרטים
מדינה בריטניהבריטניה הממלכה המאוחדת
סוג אות מערכה
המעניק הממלכה המאוחדת
למען שירות במלחמת העולם הראשונה
זכאות לוחמי מדינות ההסכמה ועוד
נוסד 1 בספטמבר 1919
הענקות
סה"כ הוענקו לפחות 6,334,522
היררכיה
עיטור מקביל כוכב 1914
כוכב 1914-1915
מדליית המלחמה הבריטית
מדליית המלחמה של הכוח הטריטוריאלי

מדליית הניצחוןאנגלית: Victory Medal) הבריטית הקרויה גם מדליית הניצחון של מדינות ההסכמה היא מדליית מערכה שהעיצוב שלה אומץ על ידי מדינות רבות בתום מלחמת העולם הראשונה ובפרט איחוד דרום אפריקה, איטליה, ארצות הברית, בלגיה, ברזיל, יוון, סיאם, פורטוגל, צרפת, צ'כוסלובקיה, קובה ורומניה בהמשך להלטות שהתקבלו בועידת ורסאי שהתבסס על סמל יווני עתיק, מלבד המדינות במזרח הרחוק שבחרו בעיצוב שונה. השנים עבורן הוגדרה מדליה זו היו בכל מקרה 1914 עד 1918, מלבד האימפריה הבריטית עד לשנת 1919 כפי שהוגדר בחוק הכללי של הממלכה (לפי החוק הפרלמנטרי באימפריה הסתיימה המלחמה בשנת 1921 אך המדליה עוצבה לפי החוק הכללי).

המדליה הוענקה לזכאים למדליות כוכב 1914, או כוכב 1914-1915, ו\או לזכאים לקבל את מדליית המלחמה הבריטית. היא אף פעם לא הוענקה כמדליה יחידה, למי שלא היה זכאי לאחת או שתיים מהמדליות הקודמות.

זכאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כדי להיות זכאי למדליה זאת היה הפרט המדובר חייב להיות מגויס ולהיכנס לשירות צבאי מסוג כלשהו, במסגרת המלחמה, בתקופה שבין ה-5 באוגוסט 1914 וה-11 בנובמבר 1918. נשים שלא שירתו באותה תקופה ביחידות לוחמות היו זכאיות למדליה זאת כמו גם למדליות האחרות המוזכרות אם שירתו בתפקידי סיעוד, או ביחידות סיוע (יחידות תומכות לחימה).

נוסף על כן, מדליה זו הוענקה למשתתפים במשימה הימית של הבריטים לרוסיה בשנים 19191920, ומשימת סילוק המוקשים הימיים שנערכה בים הצפוני בין ה-11 בנובמבר 1918 וה-30 בנובמבר 1919.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מדליית הניצחון שהופקה באימפריה הבריטית תאמה את העיצוב שהוסכם בוועידת השלום הבינלאומית שקדמה להסכם ורסאי. היא הייתה עגולה, בקוטר של 36 מילימטר עשויה נחושת ומצופה בארד. פני המדליה מציגים את ויקטוריה, אלת הניצחון הרומית לכל אורך ורוחב המדליה, בדומה לעיצוב בשאר המדינות. השוני היה בכך שידה השמאלית הייתה מושטת והיא אחזה ענף של עץ תמר (עוד סמל ניצחון) בדומה לאנדרטת ויקטוריה בלונדון שהקמתה קדמה למלחמה.
  • בצידה האחורי מופיע הכיתוב THE GREAT / WAR FOR / CIVILISATION / 1914-1919 בארבע שורות (הלוכסנים מסמלים מעבר לשורה הבאה) מוקפים בזר של עלי דפנה. משמעותו בעברית היא המלחמה הגדולה למען האנושות. השנים המוזכרות מתייחסות לשנות המלחמה על פי החוק הבריטי המקובל הגורס כי היא הסתיימה בשנת 1919.
  • האות שנלווה למדליה מורכב מצבעי הקשת הקלאסיים ומעוצב בסגנון של "שתי קשתות". הצבע הסגול הוא הראשון נמצא בצד החיצוני והצבע האדום כפול ברוחבו במקום בו שתי הקשתות נפגשות.
  • לחיילים שמוזכרים בדוחות רשמיים על גבורתם בתקופה שבין ה-4 באוגוסט 1914 וה-10 באוגוסט 1920 נוסף ענף של עץ אלון על האות.

תפוצה בינלאומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במדינות רבות מבין מדינות ההסכמה הוענקה מדליה דומה. הראשון להציע מדליה ואות משותפים היה המרשל הצרפתי פרדיננד פוש, המפקד העליון של כוחות הצבא של מדינות ההסכמה במלחמת העולם הראשונה. העיצוב היה משותף לכל המדינות מלבד יפן וסיאם שהציגו סמל ניצחון שונה מויקטוריה שלא היה רלוונטי מבחינה תרבותית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]