לדלג לתוכן

מדליית השירות הראוי לשבח

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מדליית השירות הראוי לשבח
Meritorious Service Medal
פרטים
מדינה ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
סוג עיטור צבאי
המעניק הכוחות המזוינים של ארצות הברית
למען העיטור ניתן לקצינים וחוגרים בשירות הכוחות המזוינים של ארצות הברית אשר התבלטו בשירות ראוי לשבח שלא בפעילות קרבית
סטטוס פעיל
נוסד 16 בינואר 1969
היררכיה
עיטור גבוה יותר מדליית השירות הראוי לשבח של מחלקת ההגנה
עיטור נמוך יותר מדליית האוויר

מדליית השירות הראוי לשבח (Meritorious Service Medal - MSM) הוא עיטור צבאי, המוענק לחברי הכוחות המזוינים של ארצות הברית על הישג ראוי לשבח או שירות מצטיין החל מה-16 בינואר 1969.

מדליית השירות הראוי לשבח הוענק בעבר כעיטור להישגים בתקופת שלום, אך החל מה-11 בספטמבר 2001 ניתן להעניק עיטור זה במקום כוכב הארד על הישגים ראויים שאינם קרביים באזור לחימה.[1] בדרך כלל, המעשים או השירותים בעיתם מוענק העיטור צריכים להיות דומים לאלו הנדרשת ללגיון ההצטיינות, אך נושאים בחובם אחריות פחותה, אם כי עדיין ניכרת. על פי תקנות העיטור בזרוע הצבא במקרה של המלצה לכוכב הארד לא ניתן להעניק את מדליית השירות הראוי לשבח כעיטור מדרג נמוך יותר. באותה מידה לא ניתן לשדרג המלצה למדליית השירות הראוי לשבח בכוכב ארד. זאת כיוון שכוכב הארד ניתן עבור פעילות קרבית ומדליית השירות הראוי לשבח ניתן עבור פעילות שאינה קרבית. עם זאת במנקרה של המלצה למדליית השירות הראוי לשבח לניתן להעניק במקומו עיטור מדרג נמוך יותר כדוגמת ציון לשבח של הצבא (ARCOM).

עיטור גבוה יותר, מדליית השירות הראוי לשבח של מחלקת ההגנה (DMSM), מוענק תחת קריטריונים דומים למשרתים המשובצים לשירות בפעילות רב זרועית מחלקת ההגנה של ארצות הברית.

תיאור האות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תיאור המדליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדליית השירות הראוי לשבח היא מדליית ארד בקוטר כולל של כ-3.58 סנטימטרים, המורכב משש קרניים המופיעות מאחורי שלוש הקודקודים העליונים של כוכב מחומש בעל קצוות משופעים המכיל בתוכו שני כוכבים דומים אך קטנים יותר המסומנים באמצעות קווי מתאר חתוכים. מעל הכוכב המחומש מוצב נשר עם כנפיים מורמות הניצב על שני ענפי דפנה מעוקלים כלפי מעלה הקשורים בסרט בין רגלי הנשר.

בצידו השני של העיטור מופיע הכיתוב UNITED STATES OF AMERICA" ו-"MERITORIOUS SERVICE".

תיאור הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרט המדליה ברוחב 35 מילימטרים מורכב מהפסים הבאים: ארגמן (3.8 מילימטר), לבן (6.35 מילימטר), ארגמן (15.9 מילימטר)לבן (6.35 מילימטר) וארגמן (3.8 מילימטר)[2].

הענקות חוזרות של מדליית השירות הראוי לשבח מסומנות בצבא בזרוע האויר ובזרוע החלל על ידי עיטור מוקטן של ענף עץ אלון בצבע ארד המוצמד לסרט העיטור. שיש הענקות חוזרות מסומנות על ידי עיטור מוקטן של ענף עץ אלון כסוף. בצי, בחיל הנחתים ובמשמר החופים הענקות חוזרות מסומנות על ידי כוכבי זהב כאשר כוכב כסוף מסמן שש הענקות חוזרות.

המדליה תוכננה על ידי מר ג'יי מוריס המכון להרלדיקה, ואושר על ידי הוועדה ב-20 במרץ 1969. עיצוב הסרט מתכתב עם הצבעים המשמשים את לגיון ההצטיינות כדי לשקף את ההקבלה בין שתי המדליות. הנשר, סמל ארצות הברית, ניצב על ענפי דפנה המציינים הישג. הכוכב משמש לייצוג השירות הצבאי והקרניים הבוקעות ממנו מציינות את המאמצים המתמידים של יחידים להשיג באמצעות שירות ראוי לשבח.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בוועידת העיטורים הבין-זרועית (5 בפברואר 1968) התקיים דיון על הצורך בעיטור שלישי ראוי המאפשר הכרה הולמת בהישגים שאינם בשדה הקרב המקבילים לאלו שהיו מזכים בשדה הקרב בכוכב הארד. חברי הוועדה היו בדעה כי קיימת ירידה ביוקרה של מדליית לגיון ההצטיינות מכיוון שהיא שימשה בתדירות הולכת וגוברת לצורך תגמול שירות מתחת לרמה אליה כיוונו עם לגיון ההצטיינות, אך עדיין גבוה מזה שנדרש עבור ציונים לשבח של זרועות השירות השונות[3].

לצורך בחירת שם עבור העיטור החדש הוקמה על ידי מזכיר ההגנה ועדה לבחירת שם. ב־8 בנובמבר 1968 אישרה הוועדה פה אחד את השם "מדליית השירות הראוי לשבח". הנשיא לינדון ג'ונסון חתם על צו המורה על חלוקת מדליה בשם זה החל מיום 16 בינואר 1969. הצו תוקן על ידי הנשיא רונלד רייגן ב־2 ביולי 1981, כך שניתן יהיה להעניק פרס לחברי הכוחות המזוינים של מדינות ידידותיות זרות.

עד שנת 2004, ניתן היה להעניק את מדליית השירות הראוי לשבח רק עבור שירות בזמן שלום ולא ניתן היה להעניק אותו באזור לחימה. המקבילה מדליית השירות הראוי לשבח עבור אותם אזורים הוא הכוכב הארד. אולם בדומה לתובנות שעלו בשנת 1968 וגרמו ליצירתה של מדליית השירות הראוי לשבח החלו לעלות חששות שהיוקרה של כוכב הארד נחלש שוב במהלך הלחימה הרציפה בדרום מערב אסיה מאז 1990. כתוצאה מכך נקבע כי ניתן להעניק את מדליית השירות הראוי לשבח גם עבור שירות אזור לחימה, בדיעבד החל מ-11 בספטמבר 2001.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ "Meritorious Service Medal". edocket.access.gpo.gov.
  2. ^ "Institute of Heraldry Meritorious Service Medal". אורכב מ-המקור ב-2011-01-13. נבדק ב-9 במאי 2021. {{cite web}}: (עזרה)
  3. ^ Meritorious Service Medal, Air Force's Personnel Center (באנגלית אמריקאית)