מדרג חברתי (בעלי חיים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: הוספת קטגוריות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
זכר המקוקים יפנים מסתרקים בבריכה חמה בחורף היפני. רק הפרטים החזקים מורשים לגשת אל הבריכה מהזכר המנהיג אותה.
זאב כנוע ושוכב לעומת זאב בכיר יותר שעומד.

מדרג חברתי (ידוע גם במונח "סולם הניקור") הוא צורה נפוצה של ארגון היררכי אצל בעלי חיים חברותיים, הנוצר כאשר לכל פרט באוכלוסייה יש מעמד קבוע, שליט (דומיננטי) על פרטים מסוימים ונחות מפרטים אחרים. מעמד שליט של פרט ביחס לפרט אחר בדרך כלל מקנה לו זכות ראשונים בגישה למשאבים מוגבלים כלשהם, כגון מזון, מים, מחסה או בני-זוג להזדווגות וגידול צאצאים. יחסי המדרג בין פרטים עשויים להיקבע על ידי גורמים כמו גילם, ניסיונם או גודל גופם, אך תכופות מוכרעים על-פי המנצח בעימות אלים ביניהם. ואולם לטווח ארוך המדרג החברתי בדרך-כלל מקטין את רמת האלימות, שכן המעמד הקבוע מבטל את הצורך להילחם כל פעם מחדש.

מאפייני המדרג החברתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיומו של מדרג חברתי מותנה בכך שכל פרט מכיר אישית את כל שאר הפרטים, וגם זוכר מי מהם גבוה ממנו ומי נמוך ממנו במדרג. לכן מדרג חברתי אינו קיים באוכלוסיות זמניות או כאלו המונות יותר מכמה מאות פרטים, כגון להקות גדולות של עופות בעת הנדידה או נחילים של דגים, והוא נדיר בבעלי-חיים בעלי אינטליגנציה נמוכה כמו חרקים. הוא נפוץ בעיקר במינים חברותיים של עופות ויונקים.

אצל מינים שונים של בעלי-חיים חברתיים ניתן למצוא צורות שונות ומגוונות של מדרג חברתי. לעתים יש מדרג חברתי נפרד לזכרים ונפרד לנקבות. לעתים כל הזכרים הבוגרים גבוהים במעמד מכל הנקבות הבוגרות, למשל אצל אריות ושימפנזים מצויים, ולעתים כל או חלק מן הנקבות גבוהות במעמדן מן הזכרים, למשל אצל מיני צבועיים ואצל השימפנזה הננסי. הפרט הגבוה ביותר בדרוג עשוי להיות תמיד זכר או תמיד נקבה. אצל מיני בעלי-חיים מונוגמיים הנמוך יותר במעמדו מבין בני הזוג לעתים עולה למעמדו של הגבוה יותר, למשל אצל קאקים. בלהקות שהן למעשה משפחות מונוגמיות, למשל מרבית להקות הזאבים, הזכר והנקבה הבכירים בדרוג עשויים להיות הזוג היחיד שמעמיד צאצאים. בין אחים בשגר של יונקים או בתטולה של עופות, מדרג חברתי בדרך-כלל מופיע בגיל מוקדם מאוד, בגלל יכולתם של הפרטים גדולי הגוף והחזקים יותר לדחוק את אחיהם מעטיני האם או מן המזון המובא על ידי ההורים. כתוצאה מכך נוצר תכופות מתאם חזק בין משקל הגוף של הצאצאים לבין מקומם במדרג.

יש אתולוגים הסבורים שהענקת שמות לבעלי החיים אותם הם חוקרים איננה בבחינת מתודולוגיה מדעית ראוייה, שכן יש בה משום האנשה, ובמקום זאת הם נוהגים לעתים להתייחס אל הפרטים באותיות האלפבית היווני על פי סדר מעמדם, החל מן האות אלפא בשביל הפרט העליון במדרג החברתי. ממנהג זה צמח הביטוי הנפוץ "זכר האלפא", ככינוי לגבר רם-הדרג ביותר בארגון כלשהו. ביטויים דומים פחות נפוצים הם "נקבת האלפא" (הנקבה רמת הדרג ביותר), "זכר הביתא" ו"נקבת הביתא" (המשנים לאלפא במעמדם) ו"זכר האומגה" או "נקבת האומגה" (אלו שמעמדם הוא הנחות ביותר במדרג).

מדרג חברתי בדרך-כלל נשמר באמצעות מחוות איום ומחוות הכנעה. לפרט השליט די לאיים על מנת שהפרט הנחות יותר ייסוג ללא עימות, לעתים קרובות תוך הפגנת מחוות הכנעה המאשרות את מעמדו של השליט. בחברות שבהן המדרג החברתי הוא מאוד יציב ואין מערערים עליו, היחסים בין הפרטים עשויים להיות כה נינוחים שאפילו מחוות איום והכנעה הן מיותרות. לכן רוב הזמן מדרג חברתי מונע עימותים גלויים. ואולם כאשר פרט כלשהו קורא תיגר על מעמדו של פרט אחר, עימות אלים עשוי לפרוץ, ובעקבותיו עשויים להשתנות יחסי המדרג ביניהם.

בחיות בית[עריכת קוד מקור | עריכה]

המדרג החברתי נפוץ אצל חיות משק שונות החיות בלהקות ועדרים, למשל תרנגולות בית, אווזי בית, פרות, כבשים ועיזים. הוא הוגדר לראשונה באופן מדעי בתרנגולות, במונח "סולם הניקור" (אנגלית: pecking order), שכן הוא מגדיר מי מבין התרנגולות בחצר מנקרת את מי. רועי צאן ורפתנים תכופות מכירים את המדרג החברתי בעדר שלהם ונעזרים בו בעבודתם. חיות משק ובית רבות, כגון כלבי בית, למעשה מתייחסות לאדם המטפל בהן כאל הפרט הבכיר במדרג החברתי שלהן. אלימות כלפי האדם עלולה להופיע אם אחד הפרטים יקרא תיגר על מעמד זה.