מדרשת נשמת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמליל המדרשה
קמפוס המדרשה

מדרשת נשמת (ראשי תיבות של "נשים עמלות בתורה") היא מדרשה גבוהה ללימודי תורה לנשים, הממוקמת בשכונת פת בירושלים.

המדרשה הוקמה ב-1990 על ידי הרבנית חנה הנקין, העומדת כיום בראש המדרשה, ובעלה הרב יהודה הרצל הנקין. בשנת 2009 למדו במדרשה כ-130 בנות. מספרן של בוגרות המדרשה, על תוכניותיה השונות, עומד על עשרות אלפי נשים.

חזון המדרשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחת ממטרותיה המוצהרות של מדרשת נשמת, היא קידום נושא לימוד התורה הגבוה לנשים בישראל. למדרשה יש חלק במהפכה שהתרחשה בציבור הדתי-לאומי בשני העשורים האחרונים, במסגרתה החלו נשים ובנות לקחת חלק משמעותי בעולם התורה. המדרשה מציעה לתלמידותיה תוכנית לימודים המעמיקה את ידיעותיהן במקצועות התורה השונים – גמרא, הלכה, תנ"ך, מחשבת ישראל וחסידות – ומסייעת להן לרכוש כלים להמשך לימוד עצמי גם לאחר סיום שנת המדרשה.

מסלולי הלימוד במדרשה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדרשת נשמת מאגדת בתוכה באופן ייחודי מספר תוכניות לימוד, המתקיימות במקביל, ותוך קיום אינטראקציה חברתית קבועה ביניהן:

שיעור א'[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיועד לבוגרות שירות לאומי וכן צבאי. בראש התוכנית עומד הרב שי נוה. תוכנית הלימודים כוללת לימוד תורה מעמיק ואינטנסיבי בכל מקצועות התורה. התוכנית שמה דגש על הקניית כלים להמשך לימוד בעתיד, ולכן סדרי לימוד עצמי בחברותות תופסות בה נתח משמעותי, לצד שיעורים פרונטליים מפי רבנים ומרצים ידועים. ביניהם הרב רא"ם הכהן, הרב משה ארנרייך, הרב יוסי אליצור, הרב שלמה קסירר והרב יואל בן-נון.

התוכנית מדריכה את הבנות ללקיחת אחריות אישית על לימוד התורה שלהן. מערכת הלימוד קבועה, אך כל תלמידה רשאית לבחור לוותר על ריבוי שיעורים לטובת לימוד עצמאי בבית המדרש. מתוך הבנה שהקניית בסיס משמעותי בלימוד תורה יכולה להתקיים רק במסגרת אינטנסיבית, התוכנית איננה מציעה ואיננה מאפשרת שילוב עם שרות-לאומי או עם לימודים אוניברסיטאיים ואחרים.

שיעור המשך (שיעורים ב'-ד')[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנית המיועדת לבוגרות שיעור א' של המדרשה. בראש התוכנית עומד הרב ד"ר שלמה קסירר. במסגרת התוכנית משלבות הבנות בין לימוד תורה מעמיק ללימודים אקדמיים או עבודה. ישנה אפשרות לשילוב לימוד במכללת הרצוג לתואר B.Ed. התוכנית שמה דגש על לימוד עצמאי בחברותות ועל לימוד גמרא והלכה.

תוכנית "מעיין"[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנית להכשרת מנהיגות בנות העדה האתיופית, אשר כוללת שילוב של לימודי תורה עם הכנה ללימודי אקדמיים. התוכנית הוקמה בשנת 1999, מתוך רצון לתת מענה ליוצאות העדה האתיופית, בוגרות מערכת החינוך בישראל, ולהכשירן לתפקידי מנהיגות בקהילתן - בד בבד עם שילוב מלא בחברה הישראלית. נכון לשנת 2015, העומדת בראש התוכנית היא ד"ר אסתי בר-אל.

במסגרת התוכנית לומדות הבנות תנ"ך, משנה, הלכה, הגות ומחשבת ישראל. במקביל ללימוד התורה, משלבות הבנות השלמת בגרויות והכנה למבחן הפסיכומטרי, מתוך מגמה לכוון אותן להתחלת לימודים אקדמיים כבר בשנה שלאחר סיום המדרשה.

התוכנית כוללת שיעורים ייחודיים העוסקים בהלכות ובמנהגים של יהודי קהילת ביתא ישראל, בהכוונת הרב מברטו סולומון. התלמידות עוברות גם סדנאות שונות המנחילות כישורי חיים בתחום ההתנהלות הכלכלית, הכנה לחיי משפחה ועוד.

בשנת 2007 נוסדה ב"נשמת" תוכנית המשך לתוכנית מעיין, בה לומדות הבוגרות המצטיינות של התוכנית, ובמסגרתה הן ממשיכות ללימודים אקדמיים גבוהים בליווי אקדמי צמוד של המדרשה, על בסיס מלגה מלאה, ובשילוב לימודי תורה וסדנאות במהלך השבוע.

תוכנית "שנה בארץ"[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנית המיועדת לבוגרות תיכון בעלות רקע תורני מארצות הברית, קנדה, וקהילות יהודיות נוספות ברחבי העולם. התוכנית כוללת לימוד תורה מעמיק, בשילוב עם הנחלת ערכי הציונות והקניית כלים להשתלבות בחברה הישראלית. בחלק מן השיעורים לומדות בנות התוכנית יחד עם בנות שיעור א', ויוצרות קשרים חברתיים משמעותיים עמן.

תוכנית "עליסה פלאטו"[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנית המתקיימת בשפה האנגלית, ומיועדת לנשים יהודיות בעלות רקע מגוון מרחבי העולם. התוכנית כוללת לימוד תורה המדורג לפי רמות קושי שונות, בהתאם לרקע האישי והלימודי של כל תלמידה. התוכנית קרויה על שמה של עליסה פלאטו (Alisa Flatow) שנהרגה בפיגוע באוטובוס בצומת כפר דרום בתשנ"ה (1995).

תוכנית "קרן אריאל" להכשרת יועצות הלכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1999 ייסדה הרבנית חנה הנקין את התוכנית להכשרת יועצות הלכה במדרשת נשמת, דבר המהווה פריצת דרך בעולם לימוד התורה הנשי. במסגרת בלעדית זו, מוכשרות לראשונה נשים לתת מענה הלכתי לפניות של נשים מהארץ ומחוצה לה, בנושאי טהרת המשפחה ובריאות האישה. הנשים המתקבלות לתוכנית, שבראשה עומדים הרב יעקב ורהפטיג והרב יהודה הרצל הנקין, לומדות במשך שנתיים לימודי הלכה ברמה גבוהה וכן לימודים מתחומי הגינקולוגיה ובריאות הנפש. בסיום הלימודים נבחנות התלמידות על ידי פוסקי הלכה מומחים לצורך קבלת תעודת "יועצת הלכה", המסמיכה את הנשים לייעץ ולתת הכוונה בנושאי טהרת המשפחה, וכן בנושאים הנלווים לכך. מאז הקמת התוכנית זוכות היועצות להכרה ציבורית נרחבת ולתמיכה רבנית, בין השאר של הרבנים יעקב אריאל ונחום אליעזר רבינוביץ.

"הקו הפתוח"[עריכת קוד מקור | עריכה]

במקביל לתוכנית "קרן אריאל", הוקם ב-2003 הקו ההלכתי הפתוח של נשמת לטהרת המשפחה ע"ש גולדה קושיצקי. בקו עונות יועצות ההלכה המוסמכות, בוגרות תוכנית "קרן אריאל", לשאלות של נשים מכל המגזרים, מרחבי הארץ והעולם, בנושאי טהרת המשפחה ובריאות האישה. במקרה הצורך מועברת הפניה לרב פוסק לצורך הכרעה הלכתית. שרות זה מוצע גם באתר יועצות ההלכה של נשמת. מאז הקמת הקו והאתר, התקבלו בהם כ-100,000 פניות מנשים יהודיות מרחבי העולם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]