מה? היכן? מתי?

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מה? היכן? מתי? הוא שעשועון טלוויזיה אינטלקטואלי שמקורו בברית המועצות (עכשיו רוסיה). בכל תור במהלך המשחק על קבוצת השחקנים לענות על השאלות של קבוצות הצופים. על כל תשובה נכונה של השחקנים הם זוכים בנקודה ועל כל תשובה שגויה הנקודה עוברת ליריבם הצופים. הקבוצה המנצחת היא הקבוצה הראשונה שאוספת שש נקודות. השעשועון מיועד לקהל אנטלגנטי והשאלות שנשאלות בודקות ידע כללי ויכולות ניתוח בנושאי היסטוריה, ארכיאולוגיה, ספרות, אמנות ועוד הרבה תחומים. בנוסף לרוסיה, השעשועון משודר גם במדינות ברית המועצות לשעבר כגון: אזרבייג'ן, ארמניה, קזחסטן, בלרוס, אוקראינה, גאורגיה. ישנן גרסאות דומות של המשחק במדינות: ארצות הברית, בולגריה וטורקיה. גם בישראל הייתה גרסה של המשחק ששודרה בערוץ ישראל פלוס.

מהלך המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק הוא דו-קרב מוחות בין קבוצה בת ששה שחקנים שמשחקים מול קבוצת הצופים ששלחו את השאלות שלהם לתוכנית. חברי הקבוצה שמורכבת מקפטן וחמישה שחקנים נוספים יושבים מול שולחן עגול ועליו מונח סביבון עם חץ ומעטפות עם השאלות של הצופים. כל תור אחד מאנשי הסגל של המשחק מסובב את הסביבון וזה מסתובב עד שנעצר ומורה על אחת המעטפות. המנחה מקריא את השאלה מהמעטפה שנבחרה באופן אקראי על ידי הסביבון. לאחר שהשאלה נשאלת, לשחקנים יש דקה אחת לחשיבה, לדיון וסיעור מוחות כדי למצוא את התשובה הנכונה. אחרי דקה הקפטן מחויב לבחור באחד השחקנים של קבוצתו (הוא יכול לבחור גם בעצמו) והשחקן הנבחר עונה על השאלה. אם השחקן עונה נכון על השאלה הוא מזכה את קבוצתו בנקודה אחת, לעומת זאת אם הוא טועה בתשובה אז הנקודה עוברת לקבוצת הצופים. הקבוצה המנצחת היא הקבוצה ראשונה שאספה שש נקודות. בנוסף לזמן הקצוב שהשחקנים מקבלים, הקבוצה יכולה לבקש חד פעמית 20 שניות נוספות כדי להיעזר בקהל שנוכח במשחק. הקבוצה יכולה גם לענות על השאלה ישר בלי לקחת את הזמן המגיעה לה, במקרה כזה אם השחקן עונה נכון לשאלה אז הקבוצה זוכה בנקודה וגם בדקת חשיבה נוספת שהקבוצה תוכל להשתמש בה במהלך המשחק.

השאלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

השאלות של הצופים משלבות נושאים רבים כמו היסטוריה, פוליטיקה, כלכלה, גאוגרפיה, תרבויות שונות, מוזיקה, ספרות, אומנות וארכיאולוגיה. השאלות בודקות את הידע כללי, חשיבה אנליטית, חשיבה מהירה וחשיבה יצירתית. חלק גדול מהשאלות הן שאלות קשות מאוד הדורשות ידע כללי נרחב. השחקנים שמשחקים במשחק נחשבים לאנשים מאד חכמים ואינטליגנטים.

 1. שאלה כתובה – שאלה מאחת המעטפות שנשלחו לתוכנית והמנחה פשוט מקריא אותה.
 2. שאלת וידאו – הצופים יכולים לצלם סרטון או קליפ ובתוכו תשאלנה השאלה. השחקנים יצפו בסרטון על גבי המסכים שנמצאים מעל שולחן המשחק.
 3. שאלת זיהוי – הצופים יכולים לשלוח לתוכנית עצם או פריט מסוים ביחד עם נתונים יבשים או רמזים מסוימים. על קבוצת השחקנים לנתח את הפריט ולגלות את ייעודו.
 4. ארגז שחור – קבוצת השחקנים מקבלת נתונים יבשים או רמזים על פריט שנמצא בתוך ארגז שחור. על השחקנים לנתח את הנתונים ולגלות מהו העצם שנמצא בתוך הארגז.
 5. שאלת אינטרנטהמחשב בוחר אחת מתוך מאות אלפי השאלות שנשלחו לתוכנית על ידי האינטרנט.
 6. "זירו" – השאלה נשאלת על ידי הספונסרים של התוכנית.
 7. "בליץ" – קבוצת השחקנים חייבת לענות נכון על שלש שאלות רצופות כשברשותם 20 שניות למחשבה ודיון לכל אחת משלוש השאלות. יש לשים לב כי למרות שנשאלות שלש שאלות התור מזכה את הקבוצה בנקודה אחת בלבד.
 8. "סופר בליץ" – קפטן הקבוצה בוחר בשחקן אחד שנשאר לבד וכל החמישה אחרים עוזבים את השולחן. על השחקן לענות נכון על שלש שאלות רצופות כשברשותו 20 שניות למחשבה לכל שאלה. יש לשים לב כי למרות שנשאלות שלש שאלות התור מזכה את הקבוצה בנקודה אחת בלבד.
 9. "סופר משחק" – כאשר הקבוצה עונה נכון על השאלה החמישית שלה במשחק (יש לה חמש נקודות) המנחה מציע לשחקנים לשחק ב"סופר משחק". אם הקבוצה מסכימה ועונה נכון על השאלה היא מנצחת 6:0, אך אם הקבוצה טועה בתשובה היא מפסידה 0:6.

פרסים ותארים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. "ינשוף הבדולח" – מוענק לשחקן או לצופה ששיחק הכי טוב במהלך כל משחק הגמר.
 2. "ינשוף היהלום" – מוענק למספר קטן מאד של שחקנים, לרוב שחקנים בעלי הישגים מרשימים מאד בכל היסטוריית המשחק שלהם.

תארים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשחק קיים תואר "מגיסטר" שהם השחקנים הבכירים ביותר במשחק מאז היווסדותו. התואר מוענק כל חמש שנים משנת 1995 ונכון להיום הוא הוענק רק לארבע שחקנים בלבד.

שחקנים מפורסמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלכסנדר דרוז (בשמאל), אנדריי קוזלוב (במרכז) ולאוניד טימופייב

בוריס בורדהעיתונאי וסופר. בעל שלשה "ינשופי בדולח", "ינשוף יהלום".
פיודור דיויניטין – לינגוויסט, בעל ארבעה "ינשופי בדולח".
אלכסנדר דרוז – בעל חמש "ינשופי בדולח", "ינשוף יהלום" ותואר "מגיסטר".
מקסים פתשובמתמטיקאי, בעל שלשה "ינשוף בדולח", "מגיסטר".
אנדרי קוזלוב – בעל שלשה "ינשופי בדולח", "ינשוף מיהלום", תואר "מגיסטר" ונחשב לאחד הקפטנים הטובים של המשחק.
ויקטור סידניב – בעל "ינשוף בדולח", תואר "מגיסטר" ונחשב לאחד הקפטנים הטובים של המשחק.
אסיה שיבינסקיה – מתמטיקאית, בעלת "ינשוף מבדולח", "ינשוף מיהלום".