מהללאל (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מהללאל
עטיפת הספר
עטיפת הספר
מידע כללי
מאת מיה קינן
שפת המקור עברית
סוגה מותחן פוליטי
הוצאה
הוצאה עלים
תאריך הוצאה 2011
מספר עמודים 922
סדרה
סדרת ספרים ממלכה במבחן
ספר קודם איסתרק
הספר הבא יוזבד
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 003421957

מהללאל הוא הספר השני בסדרת ממלכה במבחן, סדרת ספרי הרפתקאות מסוגת מותחן פוליטי שנכתבה על ידי הסופרת מיה קינן, והתפרסמה בעיקר בציבור החרדי והדתי. הספר יצא לאור בשנת 2011.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר "מהללאל" מתחיל כחמש שנים לאחר סיום הספר איסתרק ומתאר שכוזר נחלקת לשני חלקים תחת שלטונם של המלכים איסתרק ויוסף דיאלידאן, כאשר שטחיו של איסתרק מכונים על ידי אויביה "כוזר האחרת" או "כוזר הישנה", ובפי תושביה "כוזר האמיתית" או "כוזר האחת"; ואילו שטחיו של דיאלידאן מכונים "כוזר החדשה". מלחמת אחים עקובה מדם מתחוללת בין הצדדים.

הספר עוקב אחרי מהללאל, צעיר אסופי, יערן, המתגורר ברכס האנשוג שבתחומי כוזר הישנה. שם גדל כבן מאומץ על ידי משה, יערן מרכס האנשוג, שנקרא בשם 'אבא הגדול', ולצד חברו הטוב בחור צעיר בשם אליהו, שם הכיר את 'הרב של הכבשים' שמתברר שהוא האלכימאי המפורסם טבאל זאקאל, ואת גאלן מבריח הגבול לו עוזר, וללא ידיעתו מסייע למלך כוזר החדשה, חברו אליהו שנאמנותו נתונה למלך כוזר האמיתית, מפציר בו לנסות לתקן את העוול שעשה אך מהללאל מתעצל ומחליט לא לעשות דבר, החלטה שעליה הוא עתיד להתחרט.

באותו הזמן בארמון המלוכה של כוזר האמיתית, נרשם הישג היסטורי, כאשר נחתמת הפסקת אש בין המלך איסתרק לברכיהו דיאלידאן בנו, ומיפה כוחו של יוסף דיאלידאן מלך כוזר החדשה, שעל פיו עובר רכס האנשוג לשטח כוזר החדשה.

אליהו חברו הטוב והיחיד של מהללאל, שנאמן בכל ליבו למלך איסתרק, מחליט לחצות את הגבול אל גבולות כוזר האמיתית, אך בדרך פוגש את המחתרת שפועלת נגד המלך יוסף, ומתברר ששמו האמיתי הוא אביי, אשר כפי המתואר בספר איסתרק, היה נאמן למלך יוסף, אך ברגע האמת פעל לטובת 'אנשי המחנך' הנלחמו נגד דיאלידאן, ובכך סלל את שובו של המלך איסתרק לאתיל, אך ברח והסתתר ביער מפחד המלך יוסף שרוצה להורגו, ואף נפוצו שמועות ואגדות בכוזר על דבר היעלמותו. מהללאל ההולך בדרכו של חברו היחיד מנסה אף הוא לחצות את הגבול, אך בשל דמיון חיצוני נחשד מהללאל כמיכאל, אחיו הצעיר של איסתרק שיצא לבבל, ובעקבות כך מתנהל אחריו לאורך כל הספר מרדף ממשלתי.

בד בבד עוקב הספר אחר חיפושו של יוסף דיאלידאן אחר האבקה השחורה, (המכונה גם "אבקת הרעם"; ככל הנראה הכוונה לאבק שרפה) אותו יצרו שנים רבות קודם לכן, בתחילת מלכותו של המלך רעואל (אביו של איסתרק), אך הושמדה על פי הוראותיו, עקב הנזקים הגדולים שחוללה, ואעפ"כ בחר המלך רעואל לא להאבידה לגמרי, אלא יצק שלושה תליוני זהב שעליהם חרוטה הנוסחה הסודית ליצירת האבקה השחורה, אותם הוא מפקיד בידי שלושת ממשרתיו הנאמנים- בסטיאן מקאן, דוד סאנפאל וטבאל זאקאל.

מטרתו של יוסף דיאלידאן בחיפושיו אחריה היא להשתמש בה ככלי נשק רב עוצמה שישבור את מאזן הכוחות שנוצר בין הממלכות. כמובן שהוא לא בוחל באמצעים שיביאו אותו לכך, גם לא במחיר חיי נישואים כפויים על בנו הצעיר, שלוואן דיאלידאן, לבתו של דוד סאנאפל, שהיה אלכימאי נודע והיה בין יוצריה הראשונים של האבקה.

בהמשך נתפס מהללאל בידי כוחותיו של יוסף דיאלידאן אך הם בטוחים מעל לכל ספק שמדובר במיכאל, ורק על ידי שפילאק ואנילאן, חבר בכיר במחתרת החותרת תחת שלטונו של יוסף דיאלידאן, מסגיר את עצמו לידי השלטון בכך שמגלה על ידי צבע עיניו של מהללאל, שאינו מיכאל, מאמינים לטענתו של מהללאל הטוען אל היותו אסופי. אך מציע לו יוסף עסקה: שחרורו וחייו של פילאק ואנילאן שהסגיר את עצמו למענו וחייו של חברו אביי (אליהו) שנתפס בידי יוסף, תמורת חדירתו של מהללאל לתחומיה של כוזר הישנה תוך התחזות לנסיך מיכאל, והתנקשות באיסתרק. לאחר שמהללאל מסכים ויוצא לדרכו, בוגד באמונו המלך, ומוציא להורג את אביי, על ידי חניקה למוות בידיו. שלוואן שרואה זאת הולך ומשחרר את חברו לשעבר פילאק, ובכך מצילו ממוות בטוח.

‎בד בבד מצליח שלוואן להשיג את שלושת התיליונים שעליהם חרוטה הנוסחה ליצור האבקה השחורה, אותה אביו ציווה עליו להשיג, אך לאחר שרואה את רשעתו של אביו, מחליט להסתיר מאביו את העובדה שגילה את האבקה, ולהשאיר את התיליונים בידיו.

מהללאל מסכים רק למראית עין להתחזות לנסיך מיכאל, כדי למשוך זמן, מגיע לכוזר ומשחק את משחקו כמיכאל, אך כאשר הוא רואה שהחבל מתהדק סביבו, הוא הולך ומסגיר עצמו לידי הנסיך יקוואל. אך עוד לפני שיקוואל מספיק להעביר את המסר הלאה, נחשפת זהותו האמיתית של מהללאל על ידי השלטון, ופורץ קרב חרבות בינו לבין בסטיאן מקאן שר המלחמה הכוזרי, שבו מהללאל מובס ובסטיאן משליך לעבר צאוורו פגיון על מנת להורגו, אך מהללאל ניצל בזכות התיליון שהיה על צווארו - הדבר היחיד שהיה עליו שנמצא בתור תינוק על שפת נהר הבאטראגן, שעל פיו מתברר לשר המלחמה הכוזרי, שמהללאל הוא בנו, ושמו הוא מיכאל מקאן. מיד לאחר מכן מהללאל מאבד את הכרתו ונכלא. ולבסוף למול עמוד התלייה, מעניק לו המלך איסתרק חנינה, כאשר מתבררות כוונותיו וכן העובדה שהוא בנו של בסטיאן מקאן, שר המלחמה של כוזר האמיתית - דודו של הנסיך מיכאל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]