מהתלה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-emblem-development-2.svg
הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה, אתם מתבקשים שלא לערוך את הערך בטרם תוסר ההודעה הזו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניח התבנית.
אם הערך לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך לפני כן רצוי להזכיר את התבנית למשתמש שהניח אותה, באמצעות הודעה בדף שיחתו.
"מתחני דרדנאוט" בלבוש מסורתי מהאימפריה האתיופית; הדמות המזוקנת בצד שמאל היא למעשה הסופרת וירג'יניה וולף .

מהתלה היא שקר המומצא במכוון כדי להטעות, ולהציג דבר שקרי כאמת. יש להבחין בין מהתלות לבין אבחנות מוטעות או טעויות בשיקול דעת.[1]

כמו כן יש להבדיל גם בין מהתלות לבין שמועות, אגדות אורבניות, פסאודו-מדע ואירועי האחד באפריל, שלרוב אלו המאמינים בהם משתמשים בהם בתום לב או כבדיחות.[2]

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"ספר הרמאויות" (1617 בקירוב), ספרה של זאנג אינגיו שפורסם במהלך שושלת מינג המאוחרת, הוא אוסף הסיפורים הסיני הראשון שעוסק במהתלות, רמאויות, מתיחות ושאר סוגי הונאות[3].

למרות שככל הנראה מתיחות היו קיימות במשך אלפי שנים, אחת מהמהתלות הקדומות ביותר בתולדות התרבות המערבית הייתה "המתופף מטדוורת'" בשנת 1661: מקרה בו היה גילוי לכאורה של מתופף-רפאים, פולטרגייסט (על טבעי), ישות מדומינת שבמקור הייתה דמות בדיונית מספר[4].

ניתן לבצע מהתלה כמעט בכל דרך בה ניתן להעביר סיפור דמיוני: בעל פה, מפה לאוזן, באמצעות מילים כתובות ו/או מודפסות, ועוד. ככל שהתקדמו בעולמנו טכנולוגיות מידע ותקשורת, התקדמה גם המהירות בה מתפשטות מהתלות: למשל השמועה על מתופף הרפאים התפשטה מפה לאוזן והשפיעה בתחילה על אוכלוסייה בשטח קטן יחסית. השפעה זו עם השנים גדלה בהדרגה. עם זאת, גם לפני ההתפתחויות הטכנולוגיות של זמננו, ניתן היה להפיץ מהתלות באמצעות מכתבי שרשרת, שהפכו לנפוצים ונגישים יותר עבור הציבור, ככל שעלויות הדיוור של מכתבים צנחו. המצאת מכונות דפוס במאה ה -15 הורידה את עלותם של ספרים וחוברות המופקות בהמונים, והתפתחותו של בית הדפוס הסיבובי במאה ה -19 הוזילה את המחיר עוד יותר (ראו עיתונות צהובה). במהלך המאה ה -20, המהתלות הגיעו לקהלי יעד המוניים בצורת צהובונים הנמכרים בסופרמרקטים, ובמאה ה -21 המפיצים הגדולים הם כבר אתרי פייק ניוז שמפיצים מהתלות דרך רשתות חברתיות מקוונות (בנוסף לשימוש בדואר אלקטרוני לנוסח המודרני של מכתבי השרשרת).

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפילולוג האנגלי רוברט נרס (1753–1829) טען כי המילה מהתלה נטבעה בסוף המאה ה -18 כהתכווצות של הפועל hocus באנגלית, שמשמעותו "לרמות", "לכפות על -"[5] או (לפי מילון ובסטר) "להתעסק לעיתים קרובות עם משקאות חריפים ממכרים."[6] המילה האנגלית hocus היא קיצור של לחש הכישוף הוקוס פוקוס, שמקורה שנוי במחלוקת[7].

הגדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר נר בחשיכה של תומאס אדי (1656) מכיל את אחד האזכורים המוקדמים ביותר של הוקוס פוקוס, מקור המילה[8]

רוברט נרס הגדיר את משמעות המילה מהתלה כ"לרמות" בספרו של תומאס אדי משנת 1656 "נר בחשיכה, או מסה על אופיין של כישוף ומכשפות".[8]

המונח מהתלה משמש לעיתים בהקשרים של אגדות אורבניות ושמועות, אך הפולקלוריסט יאן הרולד ברונוונד טוען כי ברוב ההקשרים לא ניתן למצוא עדות לכך שמדובר ביצירה מכוונת של מצג-שווא, וישנן הרבה מהתלות שמועברות בתום לב על ידי אנשים המאמינים בדבר עצמו או כבדיחות, כך שהמונח צריך לשמש רק למקרים בהם אנשים במכוון מנסים במודע להונות אחרים.[2] באשר למונחים הקשורים זה לזה: מתיחות ומעשי קונדס, ברונוונד טען שלמרות שיש מקרים שהם חופפים, מתיחה היא לרוב "בדותות מורכבות בקנה מידה יחסית גדול" וכוללת הטעיות החורגות מעבר לשובבויות ו"גורמות לאובדנים חומריים או נזקים לקורבן." [9]

על פי פרופסור לינדה וולש מאוניברסיטת נבאדה ברינו מהתלות בסגנון ההונאה הגדולה בבורסה של 1814, שכיום מתוייגת כמהתלה על ידי פרשנים בני זמננו, הן מהתלות בעלות אופי פיננסי מטבען, ומהתלות מוצלחות כמו למשל זו של פי. טי. ברנום, אשר תרמית בתולת הים מפיג'י שלו תרמה להתעשרותו הכלכלית - לעיתים קרובות מצליחות מבחינה כלכלית או רוכשות תהילה באמצעות הבדותות שלהם, כך שההבחנה בין מהתלה להונאה אינה בהכרח ברורה.[10] לפי אלכס בויס, יוצר מוזיאון המהתלות, ההבחנה היחידה ביניהם היא תגובת הציבור, מכיוון שניתן לסווג הונאה כמהתלה כאשר שיטתה להשיג רווח כספי יוצרת השפעה ציבורית רחבה או לוכדת את דמיונם של ההמונים[11].

אחת המהתלות התקשורתיות המוקדמות ביותר שתועדו היא אלמנך מזויף שפרסם ג'ונתן סוויפט תחת השם הבדוי אייזק ביקרשטאף בשנת 1708[12]. באלמנך זה ניבא סוויפט את מותו של ג'ון פרטרידג', מי שהיה אחד האסטרולוגים המובילים באנגליה באותה תקופה, ובהמשך הוציא אלגיה ביום בו אמור היה למות פרטרידג'. המוניטין של פרטרידג' נפגע כתוצאה מכך והאלמנך האסטרולוגי שלו לא פורסם בשש השנים הבאות.

אפשרי גם לבצע מהתלות על ידי יציאה בהצהרות אמיתיות בלבד תוך שימוש בניסוח או בהקשר לא מוכר, כמו למשל במתיחת הדו-מימן חד-חמצני. מהתלות פוליטיות מונעות לעיתים על ידי הרצון להלעיג או להכפיש פוליטיקאים או מערכות פוליטיות, לרוב לפני בחירות.

מהתלה שונה מקסם או מסיפורת (ספרים, סרטי קולנוע, תיאטרון, רדיו, טלוויזיה ועוד) בכך שבמהתלה קהל היעד אינו מודע להונאה, ואילו בצפייה בקוסם מבצע קסם, הקהל כבר מצפה שיערימו עליו.

מהתלה לעיתים קרובות מיועדת להצחיק או לגרום למבוכה, או לעורר שינוי חברתי או פוליטי על ידי העלאת מודעות של אנשים לעניין מסוים. המקור יכול להיות גם מטרה שיווקית או פרסומית. לדוגמה, כדי לשווק סרט קומדיה רומנטי במאי העלה "אירוע" מזויף במהלך חתונה לכאורה, שהראה כלה וכומר שנפלו לבריכת שחייה בעקבות נפילה מגושמת של אחד השושבינים. התוצאה הייתה סרטון החתונה של קלואי וקית' שהועלה ליוטיוב. הסרטון זכה ללמעלה מ -30 מיליון צפיות והזוג הוזמן להתארח בכמה תוכניות אירוח. היוצר השלה בעצם את הצופים במחשבה שמדובר בקליפ אותנטי של תאונה אמיתית בחתונה אמיתית; אבל בסופו של דבר כתבה שפורסמה בעיתון USA Today בשנת 2009 חשפה שמדובר היה במהתלה.[13]

ממשלות מפיצות לפעמים מידע כוזב כדי להקל על המטרות שלהן, כמו למשל יציאה למלחמה. מידע כזה לרוב ייכלל תחת הכותרת של "תעמולה שחורה". לעיתים קרובות זו תערובת של משהו שהוא על סף המהתלה וצנזורה כדי ליצור את הרושם הרצוי. בזמן מלחמה ובזמנים של מתח בינלאומי יש שמועות רבות, שחלקן בסופו של דבר מתבררות כמהתלות מכוונות.

דוגמאות למהתלות הקשורות לפוליטיקה:

הפסיכולוג פיטר הנקוק זיהה שישה צעדים המאפיינים מהתלה מוצלחת באמת:[15]

 • בחר את זהות הנמתח - אדם או קבוצת אנשים שמסיבות כמו אדיקות, פטריוטיות או חמדנות, באמת אכפת להם מהיצירה שלך.
 • זהה חלום מסוים שיגרום למהתלה לפנות אל קהל היעד שלך.
 • צור מהתלה מושכת אך לא מוגדרת עד הסוף, עם עמימות
 • גרום ליצירה שלך להתגלות.
 • מצא לפחות אחד שיתמוך באופן פעיל במהתלה שלך.
 • גרום לאנשים להיות אכפתיים, באופן חיובי או שלילי - עמימות מעודדת עניין ודיון.

סוגים ודוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אינפוגרפיקה המציגה הבדלים בין מידע שגוי, דיסאינפורמציה ומהתלה, שהוצגה עבור מחקר ויקימדיה (2015)

מהתלות נבדלות ביניהן בתהליכי היצירה וההתפשטות שלהן לאורך זמן. דוגמאות:

 • מהתלות שנעשו במקרים בהם יוזמה שלהן נחשבת כמתאימה מבחינה חברתית, למשל באחד באפריל.
 • מהתלות פליליות, כמו במקרה של ג'ון סמואל האמבל, שכונה גם וורסייד ג'ק. מהתלה פלילית מסיטה משאבים של זמן וכסף בחקירות משטרה עם תקשורת המתיימרת להגיע מהעבריין בפועל. לאחר שנתפסו, העבריינים מואשמים תחת קני מידה פליליים כמו למשל עיוות תהליכי משפט.
 • אנתרופולוגים הונו על ידי "תגלית איש פילטדאון" שקיבלה אמון נרחב בשנים 1913 עד 1953.
 • ספרים גנוזים שמקורם במהתלה זוכים לעיתים לאמונה רחבה בקרב חברי תרבות או ארגון מסוים, ואנשים המצהירים על עצמם כמאמינים בכך חוזרים על זה בתום לב לאחרים, וממשיכים ללכת לפי האמונה הזו גם לאחר שממציאי המתיחות האלו מתו.
 • מתיחות שנוצרו על ידי ביצוע שינויים קלים או הולכים וגדלים בהדרגה באזהרה או בטענה אחרת המופצת לציבור באופן נרחב לצרכים לגיטימיים.
 • מתיחות שמבוצעות על ידי "טקטיקות הפחדה" הפונות לאמונה הרציונלית הסובייקטיבית של הקהל כי העלות הצפויה של חוסר אמונה בה, עולה על העלות הצפויה של אמונה בה, למשל טענות שתוכנה לא זדונית אך לא מוכרת במחשב היא נוזקה.
 • מהתלות של וירוס במחשב הפכו לנפוצות ככל שווירוסים עצמם החלו להתפשט. מתיחה טיפוסית היא הודעת דואר אלקטרוני שמזהירה את המקבל על איום שאינו קיים, בדרך כלל מזייפת הצעות מחיר כביכול מחברות כמו מיקרוסופט ו- IBM. ברוב המקרים ההודעה מכילה קריאה להפצת ההודעה לכל מי שנמצא בפנקס הכתובות של הנמען. לפיכך "אזהרת" הדואר האלקטרוני היא עצמה ה"ווירוס". ישנן גם מתיחות מזיקות יותר, למשל, הנמען מתבקש לחפש קובץ מסוים (בדרך כלל במערכת הפעלה של מיקרוסופט); אם הקובץ נמצא, המחשב נחשב נגוע אלא אם כן הוא נמחק. במציאות הקובץ נדרש על ידי מערכת ההפעלה לתפקוד תקין של המחשב.
 • מתיחות אינטרנט הפכו נפוצות יותר לאחר תחילת המדיה החברתית. אתרים מסוימים שימשו לרמייה של מיליוני אנשים ברשת[16].

מהתלות אמנותיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מתיחת האמנות "ברונו האט", שנערכה בלונדון ביולי 1929, הייתה כרוכה בהצגת תערוכה ציבורית משכנעת של ציורי אמן מתבודד בשם ברונו האט. למחרת נמסר לתקשורת כי כל האמנים המבצעים לא התכוונו להונות. המעורבים כללו את המשורר הבריאן האוורד, הסופר אוולין וו, בריאן גינס, ג'ון בנטינג וטום מיטפורד [17].
 • Nat Tate: אמן אמריקאי 1928-1960: מתיחה בעולם האמנות משנת 1998, מאת הסופר ויליאם בויד.
 • פייר ברסאו חשף מבקרי אמנות ל"ציורים מודרניים" שנעשו על ידי שימפנזה לכאורה.
 • ארן מאלי, משורר אוסטרלי פופולרי, אך פיקטיבי.
 • מתיחות בתחום החוצנים.

דוגמאות בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • פרשת השרוף: בשנת 2000 מהתלה שיזם והגה חיים צינוביץ' זכתה לכותרות. למשך תקופה הוא היה "השרוף", לכאורה זמר מזרחי עם סיפור חיים של נכות והתאכזרות הממסד. השירים של "השרוף" זכו להצלחה ולהשמעות רבות ברדיו. לאחר תקופה בה גילו כלי התקשורת עניין בסיפור, חשף צינוביץ' בראיון טלוויזיוני בתוכנית יאיר לפיד את פרצופו האמיתי של "השרוף" והסיר את המסכה בשידור חי[18].
 • מתיחת החייזרים של דודו טופז: בשנת 1996 טופז הבטיח שחייזרים ינחתו באולפן תוכניתו. התוכנית זכתה ל 51% אחוזי רייטינג, ובסופו של דבר הצופים התאכזבו לראות שהחייזר הוא למעשה ציפי שביט[19].
 • מנורת מרידוד: בשנת 1981 יעקב מרידור הודיע בתקשורת כי מדען העובד עמו המציא מתקן לייצור אנרגיה המתבסס על תהליך כימי, בעל יעילות ותפוקה בלתי רגילות, והסביר: "זה כאילו לקחת נורה רגילה של בית ואת מאירה במנורה הזאת עיר שלמה כמו רמת גן". בזיכרון הקולקטיבי הישראלי שובש המשפט והפך להבטחה לנורה שתאיר את כל רמת גן. בסופו של דבר שנחשף כי הממציא, דני ברמן, הוא נוכל שהורשע בדין ומרידור הפך ללעג וקלס, והפרשה הוזכרה בלעג שנים רבות לאחר מכן[20].

חדשות כזב[עריכת קוד מקור | עריכה]

חדשות כזב / פייק ניוז (המכונות גם מתיחות חדשותיות [21][22]) הן חדשות כוזבות המפורסמות בכוונה לשרת את המטרה של תעמולה או דיסאינפורמציה באמצעות מדיה חברתית כדי להגביר את השפעתן באמצעות תעבורת רשת.[23][24][25] שלא כמו סאטירה חדשותית שמטרתה בידור הקוראים, אתרי חדשות מזויפים מבקשים להטעות, לצורך קבלת רווח כספי או פוליטי כלשהו[26].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מהתלה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ MacDougall, Curtis D. (1958). Hoaxes. Dover. עמ' 6. ISBN 0-486-20465-0. 
 2. ^ 2.0 2.1 Brunvand, Jan H. (2001). Encyclopedia of Urban Legends. W. W. Norton & Company. עמ' 194. ISBN 1-57607-076-X. 
 3. ^ Rea, Christopher; Rusk, Bruce (2017). "Translators' Introduction". The Book of Swindles: Selections from a Late Ming Collection. New York: Columbia University Press. עמ' 1. 
 4. ^ Fitch, Marc E. (21 במרץ 2013). Paranormal Nation: Why America Needs Ghosts, UFOs, and Bigfoot. ABC-CLIO. ISBN 9780313382079 – באמצעות Google Books. 
 5. ^ Nares, Robert (1822). A glossary; or, Collection of words ... which have been thought to require illustration, in the works of English authors. London: R. Triphook. עמ' 235. 
 6. ^ "Merriam-Webster Dictionary: Hocus". Merriam-Webster. 2010. בדיקה אחרונה ב-25 באוקטובר 2010. 
 7. ^ See the Hocus Pocus article for more detail.
 8. ^ 8.0 8.1 Editors of the American Heritage Dictionaries (2006). More Word Histories and Mysteries: From Aardvark to Zombie. Houghton Mifflin Harcourt. עמ' 110. ISBN 0-618-71681-5. 
 9. ^ Brunvand, Jan H. (1998). American Folklore: An Encyclopedia. Taylor & Francis. עמ' 587. ISBN 0-8153-3350-1. 
 10. ^ Walsh, Lynda (2006). Sins Against Science: The Scientific Media Hoaxes of Poe, Twain, And Others. State University of New York Press. עמ' 24–25. ISBN 0-7914-6877-1. 
 11. ^ Boese, Alex (2008). "What Is A Hoax?". בדיקה אחרונה ב-25 באוקטובר 2010. 
 12. ^ Walsh, Lynda (2006). Sins Against Science: The Scientific Media Hoaxes of Poe, Twain, And Others. State University of New York Press. עמ' 17–18. ISBN 0-7914-6877-1. 
 13. ^ Oldenburg, Ann (12 באוקטובר 2009). "Director: 'Chloe and Keith's Wedding' video is a hoax". USA Today. בדיקה אחרונה ב-5 במרץ 2011. But today, we can tell you: it's definitely a hoax. Chloe and Keith are actors named Josh Covitt and Charissa Wheeler. They're not married. 
 14. ^ Watson, Ivan (10 במרץ 2010). "Fake Russian invasion broadcast sparks Georgian panic". CNN. בדיקה אחרונה ב-12 בדצמבר 2016. 
 15. ^ Hancock, Peter (2015). Hoax Springs Eternal: The Psychology of Cognitive Deception. Cambridge U.P.. עמ' 182–195. ISBN 9781107417687. 
 16. ^ "How serial hoaxers duped the Internet". Washington Post. 24 בספטמבר 2014. בדיקה אחרונה ב-24 בספטמבר 2014. 
 17. ^ "Leicester Galleries website on Bruno Hat, accessed 28th May 2011". Leicestergalleries.com. בדיקה אחרונה ב-5 באפריל 2012. 
 18. ^ סרטונים השרוף נחשף אצל יאיר לפיד + השרוף ב"רק בישראל", סרטון באתר יוטיוב
 19. ^ עומר מלכה, ‏דודו טופז: עלייתו והתאבדותו, באתר ‏מאקו‏‏, ‏20 באוגוסט 2009‏
 20. ^ עפרי אילניי. מרידור: נמצא הפתרון לבעיית האנרגיה בעולם, באתר הארץ, 29 ביוני 2009
 21. ^ Bartolotta, Devin (9 בדצמבר 2016), "Hillary Clinton Warns About Hoax News On Social Media", WJZ-TV, בדיקה אחרונה ב-11 בדצמבר 2016 
 22. ^ Wemple, Erik (8 בדצמבר 2016), "Facebook's Sheryl Sandberg says people don't want 'hoax' news. Really?", The Washington Post, בדיקה אחרונה ב-11 בדצמבר 2016 
 23. ^ Weisburd, Andrew; Watts, Clint (6 באוגוסט 2016), "Trolls for Trump - How Russia Dominates Your Twitter Feed to Promote Lies (And, Trump, Too)", The Daily Beast, בדיקה אחרונה ב-24 בנובמבר 2016 
 24. ^ LaCapria, Kim (2 בנובמבר 2016), "Snopes' Field Guide to Fake News Sites and Hoax Purveyors - Snopes.com's updated guide to the internet's clickbaiting, news-faking, social media exploiting dark side.", Snopes.com, בדיקה אחרונה ב-19 בנובמבר 2016 
 25. ^ Sanders IV, Lewis (11 באוקטובר 2016), "'Divide Europe': European lawmakers warn of Russian propaganda", Deutsche Welle, בדיקה אחרונה ב-24 בנובמבר 2016 
 26. ^ Chen, Adrian (2 ביוני 2015). "The Agency". The New York Times. ISSN 0362-4331. בדיקה אחרונה ב-25 בדצמבר 2016.