מה נשמע, דוק?

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מה נשמע, דוק?
?What's Up, Doc
עטיפת ה-DVD של הסרט בגרסתו הישראלית
עטיפת ה-DVD של הסרט בגרסתו הישראלית
מבוסס על צער גידול חיות עריכת הנתון בוויקינתונים
בימוי פיטר בוגדנוביץ' עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי פיטר בוגדנוביץ' עריכת הנתון בוויקינתונים
תסריט פיטר בוגדנוביץ'
באק הנרי
דייוויד ניומן
רוברט בנטון
עריכה ורנה פילדס עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים ברברה סטרייסנד
ראיין אוניל
מדלין קאן
אוסטין פנדלטון
מוזיקה ארטי בוטלר עריכת הנתון בוויקינתונים
צילום לאסלו קובאץ' עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ארצות הברית עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת הפקה האחים וורנר עריכת הנתון בוויקינתונים
חברה מפיצה האחים וורנר
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 10 במרץ 1972
משך הקרנה 94 דק' עריכת הנתון בוויקינתונים
שפת הסרט אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
סוגה קומדיה רומנטית עריכת הנתון בוויקינתונים
הכנסות באתר מוג'ו whatsupdoc
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מה נשמע, דוק?אנגלית: ?What's Up, Doc) הוא סרט קומדיה מטורפת משנת 1972, בבימויו של פיטר בוגדנוביץ' ובכיכובם של ברברה סטרייסנד וראיין אוניל. הסרט הוא קומדיה של טעויות, הנוצרת מהבלבול בין ארבעה תיקי מסע זהים.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אל מלון "בריסטול" בסן פרנסיסקו מגיעים ארבעה אורחים, המצוידים בתיקי מסע בצבע אדום משובץ, זהים בצורתם החיצונית:

  • המוזיקולוג ד"ר הווארד בניסטר (ראיין אוניל) מחזיק בתיק המסע שלו אבני בזלת, המשמשות אותו במחקר שהוא עוסק בו. הווארד הגיע לסן פרנסיסקו מאיווה, לכנס שבו יתמודד על מלגה מטעם קרן לראבי, שבראשה עומד פרדריק לראבי (אוסטין פנדלטון). מולו מתמודד על המלגה יו סימון (קנת מרס), קרואטי יהיר ומניפולטיבי. אל הווארד נלווית ארוסתו יוניס ברנס (מדלין קאן) השתלטנית והמעצבנת.
  • "מר סמית'" (מייקל מרפי) נושא בתיקו מסמכים סודיים ביותר של הממשל. עוקב אחריו "מר ג'ונס", הרוצה להחזיר מסמכים אלה לממשל.
  • ג'ודי מקסוול (ברברה סטרייסנד) נושאת בתיק המסע שלה את בגדיה, וגם מילון גדול. בכל מקום שבו ג'ודי עוברת מתרחשות צרות. ג'ודי מגלה עניין רב בהווארד, נגד רצונו. ג'ודי עברה קולג'ים רבים, שבהם למדה שלל מקצועות וצברה ידע רב, אך לא סיימה לימודיה.
  • גברת ון הוסקינס (מייבל אלברטסון), זקנה עשירה, נושאת בתיק המסע שלה את תכשיטיה הרבים. פריץ, פקיד הקבלה, זומם לשדוד אותם ממנה, בעזרתו של קצין הביטחון של המלון.

כל הארבעה משתכנים בחדרים סמוכים בקומה 17 של המלון. בארוחת ערב שעורכת קרן לראבי מצליחה ג'ודי, המתחזה ליוניס, להבטיח להווארד את המלגה שאליה חתר. הניסיון של עובדי המלון לשדוד את תיקה של גברת ון הוסקינס, והניסיון של מר ג'ונס להשיג את תיקו של מר סמית גורמים להעברתם של תיקים מחדר לחדר, לעיתים בכוונה ולעיתים בטעות, וכתוצאה מכך מגלים מחזיקי התיקים שבידם תיק שאינו נכון. כל האורחים, יחד עם התיקים שבידיהם, מגיעים למסיבה בביתו של פרדריק לראבי, שם מנסים אחדים, תוך איום בנשק, לשים יד על התיקים החשובים להם – התיק עם התכשיטים והתיק עם המסמכים הסודיים. ג'ודי והווארד מצליחים להשתלט על ארבעת התיקים, והם נמלטים אתם באמצעות תלת-אופן ששימש שליח שהגיע למקום. אחריהם יוצאים כל האחרים, למרדף ברחובות סן פרנסיסקו התלולים. במהלך המרדף מחליפים ג'ודי והווארד את התלת-אופן ב"חיפושית", והמרדף מסתיים כאשר כל המכוניות המשתתפות בו נופלות למימי מפרץ סן פרנסיסקו.

כל המשתתפים במרדף, שנמשו מהים על ידי המשטרה, מובאים לדיון בפני השופט מקסוול (ליאם דאן), המתגלה כאביה של ג'ודי.

בסופו של דבר הכל בא על מקומו: גברת ון הוסקינס משתמשת בכספי הפרס שהבטיחה למי שישיב את תכשיטיה כדי לכסות על כל הנזקים שג'ודי והווארד גרמו במהלך המרדף, המסמכים הסודיים מוחזרים לממשל, ג'ודי חושפת את סימון כנוכל, שהציג מחקר של אחר כמחקר של עצמו, ובכך גורמת למתן המלגה להווארד. יוניס עוזבת את הווארד לאחר שפרדריק התאהב בה, וג'ודי מכריזה על ניסיון נוסף שלה לסיים את לימודיה, הפעם בקונסרבטוריון באיווה שבו מלמד הווארד. הסרט מסתיים בטיסה לאיווה, שבמהלכה ג'ודי והווארד מתנשקים לראשונה, לצלילי סרט מצויר של באגס באני, שנתן לסרט את שמו.

שחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחוות לסרטים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לדברי הבמאי, פיטר בוגדנוביץ', הסרט הוא מחווה לסרט "צער גידול חיות" משנת 1938, בכיכובם של קתרין הפבורן וקרי גראנט. הסרט "צער גידול חיות" עוסק בפלאונטולוג החותר לקבל מלגה ועומד להתחתן, אך יום קודם לכן פוגש באישה צעירה המובילה אותו לשלל צרות, שבסופן הוא מתאהב בה. רעיונות דומים נמצאים בבסיס הסרט "מה נשמע, דוק?".

בסרט "מה נשמע, דוק?" יש שלל מחוות לסרטים נוספים:

  • בסיום הסרט אומרת ג'ודי להווארד: "לאהוב משמעותה לעולם לא לומר שאתה מצטער" – זהו ציטוט מהסרט "סיפור אהבה", שבו כיכב ראיין אוניל שנתיים קודם לכן. הווארד מגיב על כך במילים: "זה המשפט המטופש ביותר ששמעתי".
  • שמו של הסרט "מה נשמע, דוק?", הוא משפט מפורסם שאומר באגס באני בסרטים המצוירים העוסקים בו, ובפרט זהו שמו של סרט מצויר משנת 1950, סרט המופיע בסצנת הסיום של הסרט שלפנינו. סרטי באגס באני מתאפיינים במרדפים רבים, בדומה למרדף שבלב הסרט שלפנינו.
  • במהלך הסרט הווארד מוצא עצמו על גג המלון, שם נמצא פסנתר כנף מכוסה בסדין, עקב שיפוצים שנערכים בגג. הווארד מתחיל לנגן בפסנתר, ומגלה שמתחת לסדין נמצאת ג'ודי, והשניים שרים יחד את השיר "בחלוף הזמן" מתוך הסרט "קזבלנקה", לאחר שג'ודי אומרת להווארד, "נגן זאת, סם" – משפט נודע מתוך "קזבלנקה".
  • תחילתו של מרדף המכוניות שבסרט היא פרודיה על מרדף דומה בסרט "בוליט" משנת 1968.[1]
  • בסיום המרדף מוצאים עצמם כל משתתפיו במימי מפרץ סן פרנסיסקו. כל המכוניות שוקעות, מלבד ה"חיפושית" של ג'ודי והווארד, שצפה על פני המים – יכולת של ה"חיפושית" שהופיעה בסרטי פרסומת של היצרן.
  • שיר הפתיח של הסרט הוא "You're the Top" (אנ'), מתוך המחזמר "Anything Goes" (אנ') משנת 1934

אתרי צילום[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר הצילום העיקרי של הסרט הוא העיר סן פרנסיסקו.[2] "מלון בריסטול", שבו מתרחש חלק ניכר מהסרט, צולם במלון "הילטון" בעיר. מרדף המכוניות צולם ברחובות התלולים של סן פרנסיסקו. סצנת "לוח הזכוכית" צולמה בפינת הרחובות בלבואה והשדרה ה-23 ברובע ריצ'מונד. בדרכן עברו המכוניות במדרגות בפארק אלטה פלאזה, וגרמו להן נזק שסימניו ניכרים עד היום. חלק מהסרט צולם בפאראמוס שבניו ג'רזי.

הצלחה ופרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט זכה להצלחה קופתית, והכנסותיו בארצות הברית, 66 מיליון דולר, מיקמו אותו במקום השלישי מבחינת הכנסות לשנת 1972, לאחר "הסנדק", ו"הרפתקה בפוסידון".

תסריטאי הסרט זכו בשנת 1973 בפרס מטעם "גילדת הכותבים של אמריקה" לקומדיה הטובה ביותר שנכתבה ישירות לקולנוע. מכון הסרטים האמריקאי שיבץ את הסרט במקום ה-61 ברשימת מאה הקומדיות הטובות ביותר, ובמקום ה-68 ברשימת מאה הסרטים הרומנטיים הטובים ביותר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]