מוחן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןמוחן
Brain coral.jpg
מוחן מהמין Diploria labyrinthiformis
(מוחן מחורץ) בים הקריבי של בונייר
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: צורבים
מחלקה: אלמוגים
סדרה: אלמוגאים
תת־סדרה: אלמוגנים (Faviina)
משפחה: אלמוגניים
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Faviidae

מוחן (או אלמוג מוח) הוא כינוי לאלמוגים במשפחת האלמוגניים (Faviidae), שנקראים כך בשל מבנה הספרואיד המחורץ שלהם המזכיר צורת מוח. כל ראש אלמוג מורכב ממושבה של פוליפים (יחידות המבנה הבסיסיות של האלמוג) זהים גנטית שיוצרים שלד קשה מסידן פחמתי; בשל כך הם מהווים שותפים חשובים בהרכבת שוניות אלמוגים, כמו "אלמוגי אבן" אחרים בסדרת האלמוגאים (Scleractinia).

אלמוגי המוח מצויים במים חמים רדודים בכל האוקיינוסים בעולם. הם שייכים למערכת הצורבים במחלקת האלמוגים. תוחלת החיים הארוכה ביותר של אלמוגי המוח היא 900 שנה. מושבות הפוליפים יכולות להגיע עד לגובה של 1.8 מטרים.

בשעת הלילה מאריכים הפוליפים שבמוחן את זרועות הציד שלהם כדי ללכוד מזון. בשעות היום משמשות הזרועות להגנה על המוחן, והן נפרסות על החריצים שעל פניו. פניו של המוחן קשיחות והן מספקות הגנה מפני דגים וכן מפני הוריקנים המצויים מעל פני האוקיינוס. אלמוגים מסועפים, כמו אלמוגי השיטית, גדלים במהירות גבוהה יותר, אך הם פגיעים יותר לנזקי הסופות.

כמו סוגים אחרים של אלמוגים, ניזונים המוחנים מבעלי חיים קטנים הנסחפים בסחף המים וכן צורכים חומרים מזינים מהאצות החד-תאית (זואוקסנטלות) השוכנות ברקמות שלהם. אחד מהסוגים הנפוצים של המוחן, האלמוגן (Favia), הוא אגרסיבי למדי - בשעות הלילה הוא נוהג לעקוץ אלמוגים אחרים בעזרת זרועותיו הסורקות (sweeping tentacles).

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]