מוטיב (כתב עת)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Internet-news-reader.svg מוטיב - ירחון בנושא שירה וספרות עברית
Logo1 (002).jpg
תדירות ירחון
סוגה כתב עת ספרותי כתב עת לשירה
פורמט דיגיטלי
מייסד אלירן דיין
עורך אלירן דיין, יאיר בן-חור ורובי גורדון
תאריך ייסוד 2015
שפה עברית
מדינה ישראל
https://www.motiv-magazine.co.il

מוטיב החל את דרכו ככתב עת מקוון בנושא שירה וספרות עברית היוצא לאור אחת לחודש. כיום הוא שם כולל למספר כתבי עת ומיזמים העוסקים בשירה ובספרות עברית.

מוטיב - ירחון בנושא שירה וספרות עברית ע"ש ליאורה דיין[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוטיב החל את דרכו ככתב עת מקוון בנושא שירה וספרות עברית היוצא לאור אחת לחודש. הירחון נוסד על ידי הסופר אלירן דיין בשנת 2015 לזכר אמו שנפטרה באותה שנה ממחלת הסרטן והוא קרוי על שמה. מאז ועד היום יוצא כתב העת מוטיב ברצף אחת לחודש. עד כה פורסמו למעלה מ-50 גיליונות. המשורר יאיר בן-חור הצטרף לכתב העת מראשיתו ויחד הם ניסחו את כלליו והחליטו על אופיו. בן-חור משמש העורך הראשי, המגיה והנקדן של כתב העת.

הירחון ניתן להורדה לקריאה חופשית במדיה הדיגיטלית כגון מחשב, מחשב לוח או טלפון נייד. בכל גיליון מציג כתב העת 10 שירים וסיפורים קצרים בנושא מסוים שנבחר מראש, והוא נותן במה ליוצרים חדשים וגם למשוררים וסופרים ותיקים וידועים. הירחון מאופיין בהקפדה יתרה על עריכה וניקוד ובעיצוב גרפי צבעוני.

בפברואר 2017 הצטרף לעריכת כתב העת רובי גורדון, ומאז ועד היום הוא משמש גם המעצב הגרפי הראשי של כתב העת.

כתב העת נועד לשמש במה לכלל המשוררים, הסופרים ואוהבי המילה הכתובה, והוא מקיים מיזמים רבים הקשורים לכך ובהם ראיונות עם סופרים ומשוררים, במות לכתיבה ויצירה ביוטיוב וברשתות חברתיות ועוד. עד כה פורסמו בירחון למעלה מ-600 שירים וסיפורים קצרים של למעלה מ-250 יוצרים, בהם שושנה ויג, אביחי קמחי, מיכל סנונית, צביה גולן, עדנה אפק, יוסף מורג, ריקה ברקוביץ ונורית צדרבוים[1]. לעיתים עורכי כתב העת מפרסמים את יצירותיהם-שלהם בדפי המבוא לגיליונות כדי שלא לתפוס את מקומם של שאר היוצרים בין דפי הגיליון.

מדי פעם בפעם מפרסם כתב העת גיליונות מיוחדים. למשל, באפריל 2018 פרסם הירחון גיליון מיוחד ובו 70 יצירות של סופרים, משוררים וכותבים לרגל 70 שנים לעצמאותה של מדינת ישראל.

באוגוסט 2019 פרסם הירחון גיליון מיוחד ראשון מסוגו בשיתוף המרכז לבריאות הנפש גהה ובעידודו של מנהל בית החולים, פרופ' גיל זלצמן, בשם "צעדים במסע". בגיליון הופיעו יצירות שכתבו מתמודדי נפש ששהו ושוהים בבית החולים. יצירותיהם חשפו את עולמם המורכב של מתמודדי הנפש מנקודת מבטם אל מול הצוות הרפואי המטפל בהם, יחסם לבית החולים והסביבה החיצונית המדירה אותם ממנה וכן את התמודדותם האישית ונבכי נפשם ומחשבותיהם. גיליון זה היה הגיליון הראשון של הירחון שיצא לאור בדפוס לרכישת הקהל הרחב וכל הכנסותיו נתרמו לעמותת הידידים של גהה.

עורכי כתב העת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • עורכי כתב העת מוטיב בערב השקת הספר "מקום באור"
    אלירן דיין - סופר ומייסד כתב העת מוטיב ובעל הוצאת "מוטיב ספרים". עוסק בגרפיקה, בכתיבה וכן במיזמים אינטרנטיים. הוציא לאור עד עתה שני ספרי כתבים ושירה וספר ילדים. נוסף על כך, ייסד עם הסופרת והמשוררת עדנה אפק את כתבי העת המקוונים "צמדים" לשירה רב-תרבותית, "רסיסים" לסיפורים קצרים ואת כתב העת המקוון בעקבות דמויות המקרא "אחריך נרוצה".
  • יאיר בן-חור - עורך לשון ותוכן, נקדן, משורר ועורך שירה. בעל תואר שני בלשון עברית ותואר ראשון בלשון עברית וספרות עברית. משמש עורך ונקדן כתב העת המקוון מוטיב ונקדן אתר השירה והסיפור הקצר "ליריקה". הוציא לאור עד עתה ארבעה ספרי שירה וספר מאמרים פילוסופי.
  • רובי גורדון - בוגר החוג לקולנוע וטלוויזיה של אוניברסיטת תל אביב ובית הספר לקופירייטינג של תרצה גרנות ומוטי מורל. עוסק בכתיבה, עריכה ועיצוב. משמש עורך ומעצב גרפי של כתב העת מוטיב. הוציא לאור עד עתה שני ספרי פרוזה.

ספרי היצירות של ירחון מוטיב[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחת לשנה מאגד כתב העת את יצירות השנה החולפת ומוציא לאור ספר מודפס. ספרים אלו מושקים במסגרת ערב מיוחד של הירחון ובו נערכות מחוות ליוצרים ומחולקות גם תעודות הערכה מטעם כתב העת למשוררים ולסופרים. במסגרת זו יצאו עד כה שתי אסופות:

  • מגירות שקופות - ספר המאגד את יצירות השנה הראשונה של כתב העת (מוטיב ספרים), 2017 - הספר עוטר בציוריו של שורד השואה אפרים הלר. בערב השקת הספר נערכה מחווה לזכרה של המשוררת אילנה בר-שלום שנפטרה באותה שנה.
  • מקום באור - ספר המאגד את יצירות השנה השנייה של כתב העת (מוטיב ספרים), 2018 - הספר עוטר בציוריו של הצייר ממנחמיה אלברט בלטנר, סבא רבא של אלירן דיין. בערב השקת הספר נערכה מחווה לזכרן של המשוררת פזית אלעזר שנפטרה ממחלת הסרטן ולזכרה של הסופרת ריקה ברקוביץ שנפטרה במפתיע. בערב הוקרן סרטון מחווה לזכרה של ברקוביץ. שתיהן הלכו לעולמן שבוע לפני ערב השקת הספר.

תחרויות שירה וכתיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתב העת מוטיב אחראי על שתי תחרויות שירה וכתיבה:

  • תחרות מוטיב לשירה עברית ע"ש מיכל, כרמלה ואברהם נסים - תחרות שירה למבוגרים המתקיימת החל בשנת 2019.
  • תחרות הכתיבה הארצית לילדים ע"ש ריקה ברקוביץ - תחרות הנערכת בין תלמידי כיתות ג'-ו' בבתי הספר היסודיים בישראל. התחרות נוסדה ונוהלה מיום היווסדה על ידי ריקה ברקוביץ ובעזרת אגודת הסופרים העברים עד מותה של ברקוביץ' בטרם עת ב-2019. בדצמבר אותה שנה העבירה משפחתה את ניהול וארגון התחרות לידי אלירן דיין וצוות כתב העת מוטיב.[2]

מיזמים עיקריים מבית מוטיב[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום מוטיב הוא שם כולל למספר כתבי עת ומיזמים העוסקים בקידום השירה והספרות עברית:

במאי 2017 הוקם "אוצר הספרות העברית" – מאגר מידע על סופרים ומשוררים.

בנובמבר 2017 הוקמה הוצאת "מוטיב ספרים" בידי אלירן דיין. הוצאה זו מוציאה את אסופות כתב העת מוטיב, ומתמחה באסופות שירה, ספרי שירה, פרוזה וספרי ילדים. בין השאר, הוציאה לאור ההוצאה את ספריה של עדנה אפק וסייעה בהוצאת ספר השירה של המשוררת ורדה אליעזר.

באוגוסט 2019 הוקם כתב העת המקוון "מוטיב בקטנה" היוצא אחת לרבעון ומפרסם שירים קצרים במיוחד, שירי הייקו ואמרות.

באוקטובר 2019 הוקם כתב העת המקוון "מוטיב על נס" המעלה על נס בכל גיליון ספר אחד של יוצר אחד.

בנובמבר 2019 הוקם כתב העת המקוון "מוטיב מאוהב" היוצא פעמיים בשנה ומאגד בכל גיליון 60 שירי אהבה.

בפברואר 2020 הוקם כתב העת המקוון "מוטיב מתריס" העוסק בנושא מחאה והתנגדות.


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]