מוטיב (כתב עת)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Internet-news-reader.svg מוטיב - ירחון בנושא שירה וספרות עברית
Logo1 (002).jpg
תדירות ירחון
סוגה כתב עת ספרותי כתב עת לשירה
פורמט דיגיטלי
מייסד אלירן דיין
עורך אלירן דיין (2015–)
יאיר בן-חור (2015–)
רובי גורדון (2017–)
עמליה ויניק (2020–)
תאריך ייסוד 2015
שפה עברית
מדינה ישראל
https://www.motiv-magazine.co.il

מוטיב החל את דרכו ככתב עת מקוון בנושא שירה וספרות עברית היוצא לאור אחת לחודש. כיום הוא שם כולל למספר כתבי עת ומיזמים העוסקים בשירה ובספרות עברית.

מוטיב - ירחון בנושא שירה וספרות עברית ע"ש ליאורה דיין[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוטיב החל את דרכו ככתב עת מקוון בנושא שירה וספרות עברית היוצא לאור אחת לחודש. הירחון נוסד על ידי הסופר אלירן דיין בשנת 2015 לזכר אמו שנפטרה באותה שנה ממחלת הסרטן והוא קרוי על שמה. מאז ועד היום יוצא כתב העת מוטיב ברצף אחת לחודש. עד כה פורסמו למעלה מ-70 גיליונות. המשורר יאיר בן-חור הצטרף לכתב העת מראשיתו ויחד הם ניסחו את כלליו והחליטו על אופיו. בן-חור משמש העורך הראשי, המגיה והנקדן של כתב העת.

הירחון ניתן להורדה לקריאה חופשית במדיה הדיגיטלית כגון מחשב, מחשב לוח או טלפון נייד. בכל גיליון מציג כתב העת 10 שירים וסיפורים קצרים בנושא מסוים שנבחר מראש, והוא נותן במה ליוצרים חדשים וגם למשוררים וסופרים ותיקים וידועים. הירחון מאופיין בהקפדה יתרה על עריכה וניקוד ובעיצוב גרפי צבעוני.

בפברואר 2017 הצטרף לעריכת כתב העת הסופר רובי גורדון, ומאז ועד היום הוא משמש גם המעצב הגרפי הראשי של כתב העת.

ביולי 2020 הצטרפה לצוות העורכים עמליה ויניק, והיא עורכת גם את כתבי העת הנוספים מבית מוטיב.

כתב העת נועד לשמש במה לכלל המשוררים, הסופרים ואוהבי המילה הכתובה, והוא מקיים מיזמים רבים הקשורים לכך ובהם ראיונות עם סופרים ומשוררים, במות לכתיבה ויצירה ביוטיוב וברשתות חברתיות ועוד. עד כה פורסמו בירחון למעלה מ-800 שירים וסיפורים קצרים של למעלה מ-350 יוצרים, בהם שושנה ויג, אביחי קמחי, מיכל סנונית, זוהר אביב צביה גולן, עדנה אפק, יוסף מורג, ריקה ברקוביץ ונורית צדרבוים[1]. לעיתים עורכי כתב העת מפרסמים את יצירותיהם-שלהם בדפי המבוא לגיליונות כדי שלא לתפוס את מקומם של שאר היוצרים בין דפי הגיליון.


גיליונות בולטים בירחון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדי פעם בפעם מפרסם כתב העת גיליונות מיוחדים. למשל, באפריל 2018 פרסם הירחון גיליון מיוחד ובו 70 יצירות של סופרים, משוררים וכותבים לרגל 70 שנים לעצמאותה של מדינת ישראל[2]. חודש לאחר מכן פרסם הירחון גיליון בשם "רגע עם החינוכית" שהוקדש כולו לטלוויזיה החינוכית הישראלית כהזדהות עם המאבק למניעת סגירת הערוץ[3].

באוגוסט 2019 פרסם הירחון גיליון מיוחד ראשון מסוגו בשיתוף המרכז לבריאות הנפש גהה ובעידודו של מנהל בית החולים, פרופ' גיל זלצמן, בשם "צעדים במסע". בגיליון הופיעו יצירות שכתבו מתמודדי נפש ששהו ושוהים בבית החולים. יצירותיהם חשפו את עולמם המורכב של מתמודדי הנפש מנקודת מבטם אל מול הצוות הרפואי המטפל בהם, יחסם לבית החולים והסביבה החיצונית המדירה אותם ממנה וכן את התמודדותם האישית ונבכי נפשם ומחשבותיהם. גיליון זה היה הגיליון הראשון של הירחון שיצא לאור בדפוס לרכישת הקהל הרחב וכל הכנסותיו נתרמו לעמותת הידידים של גהה[4].

ביום הזיכרון לשואה ולגבורה ה'תש"ף 2020 פרסם הירחון גיליון מיוחד בשם "כוחה של הרוח" בשיתוף סניף רחובות והשפלה של עמותת עמך. בגיליון הופיעו יצירות וציורים של שורדי שואה שחשפו את ההתמודדות שלהם בתקופת המלחמה וגם לאחריה[5]. עם פרסום הגיליון, התקיים מפגש באמצעות יישומון זום בו לקחו חלק שורדי השואה, משוררים וסופרים, צוות עמך ועורכי כתב העת. בהמשך הודפס הגיליון וחולק בסניפי עמך.

ביום הזיכרון לשואה ולגבורה ה'תשפ"א 2021 פרסם הירחון גיליון מיוחד בשם "לזיכרון לדור יבוא..." בשיתוף בית לוחמי הגטאות בגיליון הופיעו יצירות של נספים בשואה. היצירות נלקחו מארכיון המוזיאון ומהציבור הרחב לאחר שיצא קול קורא מיוחד לציבור לאיסוף שירים וסיפורים שכתבו קרובי משפחה שנספו בשואה. בחודש לאחר מכן פורסם גיליון נוסף "לזיכרון לדור עבר..." בו כתבו יוצרים שירים וסיפורים המתכתבים עם יצירות הנספים. שני הגיליונות אוגדו לחוברת אחת המייצגת את השואה והתקומה. על מיזם זה, זכה כתב העת מוטיב במלגה מטעם המוזיאון וקרן ג'נסיס (Genesis Philanthropy Group). החוברת שהודפסה חולקה על ידי המוזיאון לבאי טקס המלגות.[6].

עורכי ירחון מוטיב[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • עורכי כתב העת מוטיב בערב השקת הספר "מקום באור"
  אלירן דיין - סופר ומייסד כתב העת מוטיב ובעל הוצאת "מוטיב ספרים". עוסק בגרפיקה, בכתיבה וכן במיזמים אינטרנטיים. הוציא לאור עד עתה שישה ספרים. נוסף על כך, ייסד עם הסופרת והמשוררת עדנה אפק את כתבי העת המקוונים "צמדים" לשירה רב-תרבותית, "רסיסים" לסיפורים קצרים ואת כתב העת המקוון בעקבות דמויות המקרא "אחריך נרוצה".
 • יאיר בן-חור - עורך לשון ותוכן, נקדן, משורר ועורך שירה. בעל תואר שני בלשון עברית ותואר ראשון בלשון עברית וספרות עברית. משמש עורך ונקדן הירחון ונקדן אתר השירה והסיפור הקצר "ליריקה". הוציא לאור עד עתה ארבעה ספרי שירה וספר מאמרים פילוסופי.
 • רובי גורדון - בוגר החוג לקולנוע וטלוויזיה של אוניברסיטת תל אביב ובית הספר לקופירייטינג של תרצה גרנות ומוטי מורל. עוסק בכתיבה, עריכה ועיצוב. משמש עורך ומעצב גרפי של הירחון. הוציא לאור עד עתה שני ספרי פרוזה.
 • עמליה ויניק - בעלת תואר ראשון בניהול מלונאות, תיירות ומשאבי מזון מטעם האוניברסיטה העברית בירושלים. משמשת עורכת הירחון וכתבי העת הנוספים מבית מוטיב. אחראית למיזם אוצר הספרות העברית – מאגר מידע על סופרים ומשוררים מבית מוטיב.

ספרי היצירות של ירחון מוטיב[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחת לשנה מאגד כתב העת את יצירות השנה החולפת ומוציא לאור ספר מודפס. ספרים אלו מושקים במסגרת ערב מיוחד של הירחון ובו נערכות מחוות ליוצרים ומחולקות גם תעודות הערכה מטעם כתב העת למשוררים ולסופרים. במסגרת זו יצאו עד כה שתי אסופות:

 • מגירות שקופות - ספר המאגד את יצירות השנה הראשונה של כתב העת (מוטיב ספרים), 2017 - הספר עוטר בציוריו של שורד השואה אפרים הלר. בערב השקת הספר נערכה מחווה לזכרה של המשוררת אילנה בר-שלום שנפטרה באותה שנה.
 • מקום באור - ספר המאגד את יצירות השנה השנייה של כתב העת (מוטיב ספרים), 2018 - הספר עוטר בציוריו של הצייר ממנחמיה אלברט בלטנר, סבא רבא של אלירן דיין. בערב השקת הספר נערכה מחווה לזכרן של המשוררת פזית אלעזר שנפטרה ממחלת הסרטן ולזכרה של הסופרת ריקה ברקוביץ' שנפטרה במפתיע. בערב הוקרן סרטון מחווה לזכרה של ברקוביץ'. שתיהן הלכו לעולמן שבוע לפני ערב השקת הספר.

תחרויות שירה וכתיבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתב העת מוטיב אחראי על שלוש תחרויות שירה וכתיבה:

 • תחרות מוטיב לשירה עברית ע"ש מיכל, כרמלה ואברהם נסים - תחרות שירה למבוגרים המתקיימת החל בשנת 2019.
 • תחרות הסיפור הקצר של מוטיב - תחרות סיפורים קצרים למבוגרים המתקיימת החל בשנת 2020.
 • תחרות הכתיבה הארצית לילדים ע"ש ריקה ברקוביץ' - תחרות הנערכת בין תלמידי כיתות ג'-ו' בבתי הספר היסודיים בישראל. התחרות נוסדה ב-2004 ונוהלה מיום היווסדה על ידי ריקה ברקוביץ' ובעזרת אגודת הסופרים העברים עד מותה של ברקוביץ' בטרם עת ב-2019. בדצמבר אותה שנה העבירה משפחתה את ניהול וארגון התחרות לידי אלירן דיין וצוות כתב העת מוטיב.[7]

מיזמים עיקריים מבית מוטיב[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום מוטיב הוא שם כולל למספר כתבי עת ומיזמים העוסקים בקידום השירה והספרות עברית:

 • "אוצר הספרות העברית" – מאגר מידע על סופרים ומשוררים
 • "מוטיב בקטנה" כתב עת מקוון היוצא אחת לרבעון ומפרסם שירים קצרים במיוחד, שירי הייקו ואמרות
 • "מוטיב על נס" כתב עת מקוון המעלה על נס בכל גיליון ספר אחד של יוצר אחד
 • "מוטיב מאוהב" כתב עת מקוון היוצא פעמיים בשנה ומאגד בכל גיליון 60 שירי אהבה
 • "מוטיב יום-יומי" עמוד פייסבוק המפרסם בכל יום שיר אחד של יוצר אחד
 • "מוטיב בהמשכים" כתב עת מקוון המפרסם סיפורים ארוכים בבלעדיות ושמפורסמים בו לראשונה ולא פורסמו בדפוס, במרשתת או בכתבי עת אחרים (על פי רעיון של הסופרת והמשוררת שושנה ויג)
 • "מוטיב מתריס" כתב עת מקוון העוסק בנושא מחאה והתנגדות
 • "קול כותב" עמוד פייסבוק המפרסם ראיונות קצרים של 5 שאלות עם משוררים וסופרים

הוצאת הספרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנובמבר 2017 הוקמה הוצאת "מוטיב ספרים" בידי אלירן דיין. הוצאה זו מוציאה את אסופות כתב העת מוטיב, ומתמחה באסופות שירה, ספרי שירה, פרוזה וספרי ילדים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:קישור כללי

  פרמטרים ריקים [ 1 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית
  אינדקס כתב העת מוטיב
 2. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:קישור כללי

  פרמטרים ריקים [ 1 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית
  ירחון מוטיב, גיליון 34 - ישראל: שבעים פנים
 3. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:קישור כללי

  פרמטרים ריקים [ 1 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית
  ירחון מוטיב, גיליון 35 - רגע עם החינוכית
 4. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:קישור כללי

  פרמטרים ריקים [ 1 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית
  ירחון מוטיב, גיליון 52 - צעדים במסע
 5. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:קישור כללי

  פרמטרים ריקים [ 1 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית
  ירחון מוטיב, גיליון 62 - כוחה של הרוח
 6. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:קישור כללי

  פרמטרים ריקים [ 1, 2 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית
  ירחון מוטיב, חוברת - לזיכרון לדור...
 7. ^ מערכת גל גפן ראשון לציון, יוצאת לדרך: תחרות כתיבה לזכרה של סופרת הילדים, תושבת העיר, ריקה ברקוביץ, גל גפן ראשון, ‏4.2.2020