מוסטפא ברגותי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מוסטפא ברגותי

ד"ר מוסטפא ברגותי (ערבית: مصطفى البرغوثي‏ ;נולד ב-1 בינואר 1954) הוא רופא ואיש ציבור פלסטיני יליד ירושלים. בן למשפחת ברגותי מהכפר דיר חסאנה בנפת רמאללה, משפחה אליה משתייך גם בכיר הפת"ח מרואן ברגותי. מתגורר כיום ברמאללה.

קריירה מקצועית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברגותי למד רפואה בברית המועצות ובירושלים, והינו בעל תואר בניהול מאוניברסיטת סטנפורד בארצות הברית. בשנת 1979 ייסד ברגותי את ארגון הבריאות הפלסטיני, UPMRC, אשר העניק שירותי רפואה בעזה ובגדה המערבית, והוא ממשיך לשמש כנשיא הארגון עד היום.

אידאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברגותי תומך בהתנגדות לא-אלימה ככלי היעיל ביותר נגד השלטון הישראלי. על פי דיווח של רויטרס, ברגותי "תומך בשלום עם ישראל בהתבסס על פתרון שתי מדינות לשני עמים, עם מדינה פלסטינית נקיה מיהודים[דרוש מקור] על כל השטחים שנכבשו בידי ישראל ב-1967 שבירתה במזרח ירושלים, ועם פתרון לבעיית הפליטים". הוא ציין ש"הכרה בזכות השיבה היא הכרחית, אולם ניתן ליישם הכרה זו בצורה שתהיה מוסכמת על שני הצדדים".

קריירה פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1991 היה ברגותי אחד מנציגי המשלחת הפלסטינית לוועידת מדריד, ובשנת 1996 נכשל בהתמודדות על מושב בפרלמנט הפלסטיני בבחירות הראשונות שנערכו ברשות. לאורך השנים ביקר ברגותי בחריפות את אש"ף ואת הרשות הפלסטינית בשל שחיתות. בשנת 2002 עזב את מפלגת העם הפלסטינית והקים יחד עם אישים כחיידר עבד א-שאפי, אדוארד סעיד ואחרים את מפלגת היוזמה הלאומית הפלסטינית בניסיון להקים חלופה רפורמיסטית מקיפה לאש"ף מחד ולקבוצות האסלאמיות החמושות כדוגמת חמאס מאידך. כיום מכהן ברגותי כמזכ"ל המפלגה. מאז 2006 משמש ברגותי חבר המועצה המחוקקת הפלסטינית. הוא התמודד בבחירות ליושב ראש הרשות הפלסטינית בשנת 2006, בהן הפסיד לאבו מאזן והגיע למקום השני עם 19.8% מהקולות. בשנת 2006 בעת ביקור פוליטי במזרח ירושלים, נעצר ברגותי על ידי משטרת ישראל:

"ד"ר ברגותי נפגש עם תושבים ירושלמים סמוך לשער דמשק, ושוחח עמם על צורכיהם ומצב הפלסטינים במזרח ירושלים, כאשר התקרבו אליו שישה סוכני ביטחון ישראלים סמויים אשר עצרו אותו, והוא נלקח לחקירה בבית מעצר מגרש הרוסים."

– אתר היוזמה הלאומית הפלסטינית [1]


קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]