מוסררה בית הספר לצילום, מדיה ומוזיקה חדשה ע"ש נגר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מוסררה בית הספר לצילום מדיה דיגיטלית ומוסיקה חדשה על-שם נגר הוא בית ספר גבוה לאמנות הפועל בשכונת מוסררה (מורשה) שבירושלים מאז שנת 1986. בית הספר ידוע בזיקתו לשכונה שבה הוא נמצא ובמחויבותו לאמנות חברתית.

בניין בית הספר

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הספר נוסד בשנת 1986 כמוסד ללימודי צילום, בקומה שרופה ונטושה בבניין שברחוב הע"ח 9. עם הצלחת בית הספר הוחלט להרחיבו ולפתוח מחלקות לימוד נוספות. עקב התרחבות הפעילות החל בית הספר לפעול גם במתנ"ס שכונת מוסררה שברחוב שבטי ישראל 22. בשנת 2005 זכה בית הספר בפרס מרתה לקידום הסובלנות והדמוקרטיה בירושלים. בשנת 2007 קיבל אבי סבג, מנהל בית הספר ומייסדו, את פרס טדי קולק למצוינות ציבורית מטעם הקרן לירושלים. בשנת 2011 זכה סבג בפרס מפעל חיים מטעם מוזיאון ישראל הפרס הוענק גם לבית הספר על עשייה אמנותית וחברתית ועל קידום הצילום בישראל .

אופי בית הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית הספר מתייחד באווירה חברתית וקשרי גומלין בלתי אמצעיים בין מורים לסטודנטים. הקבלה לבית הספר אינה מותנית בתעודת בגרות או במבחן פסיכומטרי אלא בכישרון אמנותי בלבד. בנוסף להשכלה בתחום האמנותי הנלמד, תלמידי בית הספר מעורבים בפרויקטים אמנותיים בעלי אופי חברתי וזוכים גם להכשרה בתור יזמים, דבר המכין אותם ליציאה מבית הספר.

המחלקה הוותיקה בבית הספר היא המחלקה לצילום. מחלקות נוספות הן: המחלקה לניו-מדיה; המחלקה למוזיקה חדשה; המחלקה לפוטותרפיה; המחלקה לתקשורת חזותית; והמחלקה ללימודי המשך אשר כוללת שני מסלולים: לימודים להתפתחות אישית בצילום ובוידאו, ולימודי ההמשך "אמנים לשינוי חברתי".

בנוסף למחלקות הלימודים הסדירות, בית הספר מרבה לקיים אירועים ותוכניות מיוחדות. האירוע הבולט שמקיים בית הספר הוא הפסטיבל השנתי "מוסררה מיקס", פסטיבל אמנות בין-תחומי המתקיים מאז שנת 2000 בשכונת מוסררה. בנוסף, מפעיל בית הספר את פרויקט "צילום מיוחד" – לימודי צילום לילדים בעלי צרכים מיוחדים. פרויקט בולט נוסף של בית הספר הוא סמינר יהודי-ערבי בכתיבה וצילום.

החל משנת 2012 משמש אנסמבל מוזיקה נובה כאנסמבל הבית של בית הספר.

הגלריה החברתית ואוסף מוסררה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגלריה החברתית היא פרויקט של בית הספר שמטרתו הפניית המבט לסוגיות בוערות בחברה הישראלית והנגשת האמנות הגבוהה לקהלים שאינם חשופים לה באופן מסורתי. הגלריה החברתית מציעה סיורים מודרכים בתערוכות המתחלפות ובשכונת מוסררה.

"אוסף מוסררה" הוא פרויקט אמנותי-תיעודי של בית הספר. במסגרת הפרויקט הוקם ארכיון וירטואלי המאגד את סיפורי החיים של תושבי שכונת מוסררה, הצילומים, הסרטים והקולות של אנשי השכונה משנות החמישים ועד לפרוץ מחאת הפנתרים השחורים בשנות השבעים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של מוסררה בית הספר לצילום, מדיה ומוזיקה חדשה ע"ש נגר

קואורדינטות: 31°46′58″N 35°13′36″E / 31.78275°N 35.22657778°E / 31.78275; 35.22657778