מופסה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מופסה

Mufasadisney.png
מופסה.
סרט מלך האריות
מדבב/ת ג'יימס ארל ג'ונס
מדבב/ת בשפה העברית אמנון מסקין
מידע
גזע אריה
מין זכר
תאריך פטירה במהלך הסרט הראשון
סיבת/גורם המוות נרצח על ידי אחיו, סקאר
דמויות קשורות
משפחה סימבה (בן), סקאר (אח)
חברים זאזו

מופסה או מופאסהאנגלית: Mufasa) הוא אריה בדיוני המופיע בשלושת סרטי מלך האריות. מופסה הוא אביו של סימבה ואחיו של סקאר. מופסה מתגורר בצוק התקווה ומולך על הסוואנה. אחיו של מופסה, סקאר רצח אותו בתחילת הסרט ומאז רציחתו, רוחו של מופסה מופיעה במקום מופסה בסרטים. תפקידו של מופסה במלך האריות הוא דמות חכמה ואובייקטיבית, אשר משמשת דוגמה לדמויות האחרות.

הופעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסרט מלך האריות הראשון, מופסה הוא אריה בוגר, בעל פרווה זהובה ורעמה אדומה וסמיכה. כפי שנראה בסרט, מופסה הוא מלך חכם וכריזמטי, המקבל כבוד רב משאר החיות. בתחילת הסרט, מופסה מולך על צוק התקווה. כאשר סימבה מעט מתבגר, מופסה אומר לבנו כי יום הוא ימלוך על צוק התקווה, כאשר מלכות מופסה תסתיים. בנוסף לכך, מופסה מלמד את בנו להיות אחראי, ומסביר כי כל היצורים החיים שייכים לגלגל החיים. כאשר זאזו, יועצו הראשי של מופסה מביא למופסה חדשות על המולה באזור הצבועים, מופסה אוסר על סימבה ללכת לאזור הצבועים.

אחיו של מופסה, סקאר, המקנא במופסה מנסה להנהיג את הצבועים לבצע המולה, שמטרתה היא שמופסה וסימבה יהרגו בה. מופסה מציל את סימבה מההמולה, אך נרצח על ידי סקאר בנסיונו לברוח מההמולה. סמבה חווה רגשות אשמה במותו של אביו ובורח ליערות. לקראת סופו של הסרט, רפיקי המנדריל, מסביר לסימבה כי מופסה תמיד יהיה בליבו. אחרי הסברו של רפיקי, רוחו של מופסה מופיעה בשמיים ואומרת לסימבה "זכור מי אתה. אתה המלך האמיתי".

בסרטי ההמשך, תפקידו של מופסה הוא קטן והוא נחשב לדמות סמלית בהם. בתחילת סרט ההמשך, מלך האריות 2, מופסה מופיע כאשר קיארה, בתם של סימבה ונלה מוצגת לעיני תושבי הסוואנה. במהלך הסרט, נראה סימבה מודג כלפי אשר יחשוב אביו על שיטת מלכותו. במהלך הסרט, רפיקי המנדריל נראה מדבר עם מופסה שרוצה שקובו, בנם של סקאר וזירה, יהיה בעלה של קיארה, בתם של סימבה ונלה. בנוסף לכך, בסוף הסרט השני מופסה אומר לסימבה: "עבודה יפה בני, אני מאוד גאה בך!".

בסרט מלך האריות 3, מופסה מופיע לזמן קצר, כאשר מתרחשת ילדותו של סימבה. בנוסף לכך מופסה וסימבה מופיעים בפלאשבקים של המשחק Kingdom Hearts II. כמו כן מופסה מופיע בסדרת הטלוויזיה משפחת סימפסון בפרק "סיבוב ספרינגפילד" יחד עם דמות מסדרת סרטי מלחמת הכוכבים, דארת' ויידר.

בנוסף לכך, מופסה הופיע בסדרת ההנפשה של דיסני, "בית העכבר".