מוקדמות מונדיאל 2010 - אפריקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

205 נבחרות לאומיות נרשמו למוקדמות מונדיאל 2010, והתחרו על 32 מקומות בטורניר. דרום אפריקה, המארחת, העפילה אוטומטית והותירה 31 מקומות לשאר הנבחרות. בדומה למוקדמות מונדיאל 2006 נאלצה האלופה המכהנת להשתתף בטורניר המוקדמות. הגרלת המשחקים נערכה בדרבן שבדרום אפריקה ב-25 בנובמבר 2007.

לאפריקה (CAF)‏ הוקצו 6 מקומות, מתוכם אחד למארחת דרום אפריקה ועל שאר המקומות התחרו 53 נבחרות.

מהלך המוקדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

טורניר מוקדמות המונדיאל באפריקה שימש גם כטורניר המוקדמות של גביע אפריקה לאומות 2010, ממנו היו אמורות להעפיל 15 נבחרות לאליפות שנערכה באנגולה. 53 נבחרות נרשמו לתחרות. אולם, בכל אחד מטורנירי המוקדמות היו 52 נבחרות, כיוון שמארחת המונדיאל (דרום אפריקה) ומארחת גביע אפריקה לאומות (אנגולה) השתתפו למעשה בטורניר המוקדמות של הטורניר אותו לא אירחו. הייתה זו הפעם הראשונה מאז מונדיאל 1934 שבה הנבחרת המארחת התמודדה במוקדמות המונדיאל. מצבה של אנגולה היה זהה לזה של מצרים במוקדמות מונדיאל 2006 באפריקה, ששימשו גם כטורניר מוקדמות עבור גביע אפריקה לאומות 2006 שנערך במצרים.

בסיבוב הראשון היו אמורים להיערך חמישה משחקי נוקאאוט בין 10 הנבחרות הנחותות ביותר מבחינת הדירוג העולמי של פיפ"א ביולי 2007. המשחקים שנקבעו היו מדגסקר נגד קומורו, סומליה נגד סווזילנד, סאו טומה ופרינסיפה נגד הרפובליקה המרכז אפריקאית, סיירה לאון נגד גינאה ביסאו וסיישל נגד ג'יבוטי. אולם, סאו טומה ופרינסיפה והרפובליקה המרכז אפריקאית פרשו מהמוקדמות בתחילת ספטמבר. כתוצאה מכך סווזילנד וסיישל (שתי הנבחרות הבכירות מבין 10 הנבחרות שהוגרלו) לא היו זקוקות יותר להתמודדות בסיבוב מוקדם, והנבחרות נגד היו אמורות לשחק, סומליה וג'יבוטי, שיחקו זו נגד זו במקום המשחקים המקוריים. המשחק ביניהן היה גם היחיד שלא נערך בשיטת בית-חוץ, כיוון שהאצטדיונים של סומליה לא התאימו לתקנים של פיפ"א.

48 נבחרות (45 מעפילות אוטומטית ו-3 מנצחות הסיבוב הראשון) חולקו ל-12 בתים בני 4 נבחרות כל אחד בהגרלה שנערכה בדרבן שבדרום אפריקה ב-25 בנובמבר 2007 לקראת הסיבוב השני. הנבחרות בכל בית שיחקו אחת נגד השנייה בשיטת בית-חוץ במהלך 2008, כש-12 הנבחרות הראשונות בבתים ו-8 הנבחרות בעלות המאזן הטוב ביותר שסיימו במקום השני העפילו לסיבוב השלישי. לא כל הבתים היו שווי גודל בפועל, כיוון שאתיופיה הושעתה על ידי פיפ"א ואריתריאה פרשה מהתחרות. כאשר דורגו הנבחרות במקום השני תוצאותיהן נגד הנבחרות שסיימו במקום הרביעי לא נלקחו בחשבון. לפני ההגרלה חולקו הנבחרות ל-4 קבוצות דירוג, שמתוך כל אחת מהן הוגרלה נבחרת למקום המתאים בבית מסוים:

20 הנבחרות הנותרות חולקו לחמישה בתים שווי גודל בסיבוב השלישי. הגרלת הבתים נערכה ב-22 באוקטובר 2008 בעיר ציריך שבשווייץ. חמש הנבחרות שסיימו במקומות הראשונים העפילו למונדיאל 2010 ולגביע אפריקה לאומות 2010. הנבחרות שסיימו במקום השני והשלישי בכל בית העפילו רק לגביע אפריקה לאומות. לפני ההגרלה חולקו הנבחרות לקבוצות דירוג לפי מיקומן בדירוג העולמי של פיפ"א באוקטובר 2008 (המספר בסוגריים). נבחרת אחת מכל קבוצת דירוג הוגרלה לבית נתון:

סיבוב ראשון[עריכת קוד מקור | עריכה]

14 באוקטובר 2007 נבחרת מדגסקר בכדורגל מדגסקר 6 - 2 נבחרת קומורו בכדורגל קומורו אנטננריבו, מדגסקר
17 בנובמבר 2007 נבחרת קומורו בכדורגל קומורו 0 - 4 נבחרת מדגסקר בכדורגל מדגסקר מורוני, קומורו

מדגסקר העפילה לסיבוב השני.


16 בנובמבר 2007 נבחרת ג'יבוטי בכדורגל ג'יבוטי 1 - 0 נבחרת סומליה בכדורגל סומליה ג'יבוטי, ג'יבוטי

ג'יבוטי העפילה לסיבוב השני.


17 באוקטובר 2007 נבחרת סיירה לאון בכדורגל סיירה לאון 1 - 0 נבחרת גינאה ביסאו בכדורגל גינאה ביסאו פריטאון, סיירה לאון
17 בנובמבר 2007 נבחרת גינאה ביסאו בכדורגל גינאה ביסאו 0 - 0 נבחרת סיירה לאון בכדורגל סיירה לאון ביסאו, גינאה ביסאו

סיירה לאון העפילה לסיבוב השני.

סיבוב שני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית 1[עריכת קוד מקור | עריכה]

נבחרת נקודות משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערים
זכות חובה הפרש
קמרוןקמרון קמרון 16 6 5 1 0 14 2 12
כף ורדהכף ורדה כף ורדה 9 6 3 0 3 7 8 -1
טנזניהטנזניה טנזניה 8 6 2 2 2 9 6 3
מאוריציוסמאוריציוס מאוריציוס 1 6 0 1 5 3 17 -14
קמרון כף ורדה טנזניה מאוריציוס
קמרון - 2 - 0 2 - 1 5 - 0
כף ורדה 1 - 2 - 1 - 0 3 - 1
טנזניה 0 - 0 3 - 1 - 1 - 1
מאוריציוס 0 - 3 0 - 1 1 - 4 -

קמרון העפילה לסיבוב השלישי.

בית 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

נבחרת נקודות משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערים
זכות חובה הפרש
גינאהגינאה גינאה 11 6 3 2 1 9 5 4
קניהקניה קניה 10 6 3 1 2 8 5 3
זימבבואהזימבבואה זימבבואה 6 6 1 3 2 4 6 -2
נמיביהנמיביה נמיביה 6 6 2 0 4 7 12 -5
גינאה קניה זימבבואה נמיביה
גינאה - 3 - 2 0 - 0 4 - 0
קניה 2 - 0 - 2 - 0 1 - 0
זימבבואה 0 - 0 0 - 0 - 2 - 0
נמיביה 1 - 2 2 - 1 4 - 2 -

גינאה העפילה לשלב השלישי. קניה העפילה גם כן כיוון שהייתה אחת משמונה הנבחרות בעלות המאזן הטוב ביותר שסיימו במקום השני.

בית 3[עריכת קוד מקור | עריכה]

נבחרת נקודות משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערים
זכות חובה הפרש
בניןבנין בנין 12 6 4 0 2 12 8 4
אנגולהאנגולה אנגולה 10 6 3 1 2 11 8 3
אוגנדהאוגנדה אוגנדה 10 6 3 1 2 8 9 -1
ניז'רניז'ר ניז'ר 3 6 1 0 5 5 11 -6
בנין אנגולה אוגנדה ניז'ר
בנין - 3 - 2 4 - 1 2 - 0
אנגולה 3 - 0 - 0 - 0 3 - 1
אוגנדה 2 - 1 3 - 1 - 1 - 0
ניז'ר 0 - 2 1 - 2 3 - 1 -

בנין העפילה לסיבוב השלישי.

בית 4[עריכת קוד מקור | עריכה]

נבחרת נקודות משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערים
זכות חובה הפרש
ניגריהניגריה ניגריה 18 6 6 0 0 11 1 10
דרום אפריקהדרום אפריקה דרום אפריקה 7 6 2 1 3 5 5 0
סיירה לאוןסיירה לאון סיירה לאון 7 6 2 1 3 4 8 -4
גינאה המשווניתגינאה המשוונית גינאה המשוונית 3 6 1 0 5 4 10 -6
ניגריה דרום אפריקה סיירה לאון גינאה המשוונית
ניגריה - 2 - 0 4 - 1 2 - 0
דרום אפריקה 0 - 1 - 0 - 0 4 - 1
סיירה לאון 0 - 1 1 - 0 - 2 - 1
גינאה המשוונית 0 - 1 0 - 1 2 - 0 -

ניגריה העפילה לסיבוב השלישי.

בית 5[עריכת קוד מקור | עריכה]

נבחרת נקודות משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערים
זכות חובה הפרש
גאנהגאנה גאנה 12 6 4 0 2 11 5 6
גבוןגבון גבון 12 6 4 0 2 8 3 5
לובלוב לוב 12 6 4 0 2 7 4 3
לסוטולסוטו לסוטו 0 6 0 0 6 2 16 -14
גאנה גבון לוב לסוטו
גאנה - 2 - 0 3 - 0 3 - 0
גבון 2 - 0 - 1 - 0 2 - 0
לוב 1 - 0 1 - 0 - 4 - 0
לסוטו 2 - 3 0 - 3 0 - 1 -

גאנה העפילה לסיבוב השלישי. גבון העפילה גם כן כיוון שהייתה אחת משמונה הנבחרות בעלות המאזן הטוב ביותר שסיימו במקום השני.

בית 6[עריכת קוד מקור | עריכה]

נבחרת נקודות משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערים
זכות חובה הפרש
אלג'יריהאלג'יריה אלג'יריה 10 6 3 1 2 7 4 3
גמביהגמביה גמביה 9 6 2 3 1 6 3 3
סנגלסנגל סנגל 9 6 2 3 1 9 7 2
ליבריהליבריה ליבריה 3 6 0 3 3 4 12 -8
אלג'יריה גמביה סנגל ליבריה
אלג'יריה - 1 - 0 3 - 2 3 - 0
גמביה 1 - 0 - 0 - 0 3 - 0
סנגל 1 - 0 1 - 1 - 3 - 1
ליבריה 0 - 0 1 - 1 2 - 2 -

אלג'יריה העפילה לסיבוב השלישי.

בית 7[עריכת קוד מקור | עריכה]

נבחרת נקודות משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערים
זכות חובה הפרש
חוף השנהבחוף השנהב חוף השנהב 12 6 3 3 0 10 2 8
מוזמביקמוזמביק מוזמביק 8 6 2 2 2 7 5 2
מדגסקרמדגסקר מדגסקר 6 6 1 3 2 2 7 -5
בוטסואנהבוטסואנה בוטסואנה 5 6 1 2 3 3 8 -5
חוף השנהב מוזמביק מדגסקר בוטסואנה
חוף השנהב - 1 - 0 3 - 0 4 - 0
מוזמביק 1 - 1 - 3 - 0 1 - 2
מדגסקר 0 - 0 1 - 1 - 1 - 0
בוטסואנה 1 - 1 0 - 1 0 - 0 -

חוף השנהב העפילה לסיבוב השלישי. מוזמביק העפילה גם כן כיוון שהייתה אחת משמונה הנבחרות בעלות המאזן הטוב ביותר שסיימו במקום השני.

בית 8[עריכת קוד מקור | עריכה]

נבחרת נקודות משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערים
זכות חובה הפרש
מרוקומרוקו מרוקו 9 4 3 0 1 11 5 6
רואנדהרואנדה רואנדה 9 4 3 0 1 7 3 4
מאוריטניה (1959–2017)מאוריטניה (1959–2017) מאוריטניה 0 6 0 0 6 3 19 -16
מרוקו רואנדה מאוריטניה אתיופיה
מרוקו - 2 - 0 4 - 1 3 - 0
רואנדה 3 - 1 - 3 - 0 X‏
מאוריטניה 1 - 4 0 - 1 - 0 - 1
אתיופיה X‏ 1 - 2 6 - 1 -

מרוקו העפילה לסיבוב השלישי. רואנדה העפילה גם כן כיוון שהייתה אחת משמונה הנבחרות בעלות המאזן הטוב ביותר שסיימו במקום השני. אתיופיה סולקה מהתחרות (ותוצאות המשחקים שערכה עד כה בתחרות בוטלו) ב-12 בספטמבר 2008 בעקבות פיטוריו של נשיא התאחדות הכדורגל המקומית על ידי הפרלמנט האתיופי בינואר 2008, דבר שהוביל להשעיית ההתאחדות על ידי פיפ"א, שתקנותיה אוסרות לחלוטין על מעורבות פוליטית בניהול הכדורגל במדינה כלשהי. ב-16 במאי 2009 הודיע נשיא ההתאחדות, אשביר וולדגיורגיס, על התפטרותו, וב-18 ביולי נבחר סאלו גברוולד גברמאריאם כמחליפו, דבר שהוביל לביטול ההשעייה על ידי פיפ"א.

בית 9[עריכת קוד מקור | עריכה]

נבחרת נקודות משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערים
זכות חובה הפרש
בורקינה פאסובורקינה פאסו בורקינה פאסו 16 6 5 1 0 14 5 9
תוניסיהתוניסיה תוניסיה 13 6 4 1 1 11 3 8
בורונדיבורונדי בורונדי 6 6 2 0 4 5 9 -4
סיישלסיישל סיישל 0 6 0 0 6 4 17 -13
בורקינה פאסו תוניסיה בורונדי סיישל
בורקינה פאסו - 0 - 0 2 - 0 4 - 1
תוניסיה 1 - 2 - 2 - 1 5 - 0
בורונדי 1 - 3 0 - 1 - 1 - 0
סיישל 2 - 3 0 - 2 1 - 2 -

בורקינה פאסו העפילה לסיבוב השלישי. תוניסיה העפילה גם כן כיוון שהייתה אחת משמונה הנבחרות בעלות המאזן הטוב ביותר שסיימו במקום השני.

בית 10[עריכת קוד מקור | עריכה]

נבחרת נקודות משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערים
זכות חובה הפרש
מאלימאלי מאלי 12 6 4 0 2 13 8 5
סודאןסודאן סודאן 9 6 3 0 3 9 9 0
הרפובליקה של קונגוהרפובליקה של קונגו הרפובליקה של קונגו 9 6 3 0 3 7 8 -1
צ'אדצ'אד צ'אד 6 6 2 0 4 7 11 -4
מאלי סודאן הרפובליקה של קונגו צ'אד
מאלי - 3 - 0 4 - 2 2 - 1
סודאן 3 - 2 - 2 - 0 1 - 2
הרפובליקה של קונגו 1 - 0 1 - 0 - 2 - 0
צ'אד 1 - 2 1 - 3 2 - 1 -

מאלי העפילה לסיבוב השלישי. סודאן העפילה גם כן כיוון שהייתה אחת משמונה הנבחרות בעלות המאזן הטוב ביותר שסיימו במקום השני.

בית 11[עריכת קוד מקור | עריכה]

נבחרת נקודות משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערים
זכות חובה הפרש
זמביהזמביה זמביה 7 4 2 1 1 2 1 1
טוגוטוגו טוגו 6 4 2 0 2 8 3 5
סווזילנדסווזילנד סווזילנד 4 4 1 1 2 2 8 -6
זמביה טוגו סווזילנד
זמביה - 1 - 0 1 - 0
טוגו 1 - 0 - 6 - 0
סווזילנד 0 - 0 2 - 1 -

זמביה העפילה לסיבוב השלישי. טוגו העפילה גם כן כיוון שהייתה אחת משמונה הנבחרות בעלות המאזן הטוב ביותר שסיימו במקום השני.

בית 12[עריכת קוד מקור | עריכה]

נבחרת נקודות משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערים
זכות חובה הפרש
מצריםמצרים מצרים 15 6 5 0 1 13 2 11
מלאווימלאווי מלאווי 12 6 4 0 2 14 5 9
הרפובליקה הדמוקרטית של קונגוהרפובליקה הדמוקרטית של קונגו הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו 9 6 3 0 3 14 6 8
ג'יבוטיג'יבוטי ג'יבוטי 0 6 0 0 6 2 30 -28
מצרים מלאווי הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ג'יבוטי
מצרים - 2 - 0 2 - 1 4 - 0
מלאווי 1 - 0 - 2 - 1 8 - 1
הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו 0 - 1 1 - 0 - 5 - 1
ג'יבוטי 0 - 4 0 - 3 0 - 6 -

מצרים העפילה לסיבוב השלישי. מלאווי העפילה גם כן כיוון שהייתה אחת משמונה הנבחרות בעלות המאזן הטוב ביותר שסיימו במקום השני.

דירוג הסגניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נבחרת נקודות משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערים
זכות חובה הפרש
רואנדהרואנדה רואנדה 9 4 3 0 1 7 3 4
קניהקניה קניה 7 4 2 1 1 6 3 3
תוניסיהתוניסיה תוניסיה 7 4 2 1 1 4 3 1
טוגוטוגו טוגו 6 4 2 0 2 8 3 5
גבוןגבון גבון 6 4 2 0 2 3 3 0
סודאןסודאן סודאן 6 4 2 0 2 5 6 -1
מלאווימלאווי מלאווי 6 4 2 0 2 3 4 -1
מוזמביקמוזמביק מוזמביק 5 4 1 2 1 5 3 2
גמביהגמביה גמביה 5 4 1 2 1 2 2 0
אנגולהאנגולה אנגולה 4 4 1 1 2 6 6 0
כף ורדהכף ורדה כף ורדה 3 4 1 0 3 3 7 -4
דרום אפריקהדרום אפריקה דרום אפריקה 1 4 0 1 3 0 4 -4

קביעת הדירוג נעשתה על פי הפרמטרים הבאים:

  • מספר נקודות
  • הפרש שערים
  • מספר שערים שהובקעו
  • מספר שערי חוץ
  • פלייאוף מכריע במיקום נייטרלי (במקרה הצורך)

סיבוב שלישי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בית 1[עריכת קוד מקור | עריכה]

נבחרת נקודות משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערים
זכות חובה הפרש
קמרוןקמרון קמרון 13 6 4 1 1 9 2 7
גבוןגבון גבון 9 6 3 0 3 9 7 2
טוגוטוגו טוגו 8 6 2 2 2 3 7 -4
מרוקומרוקו מרוקו 3 6 0 3 3 3 8 -5
קמרון גבון טוגו מרוקו
קמרון - 2 - 1 3 - 0 0 - 0
גבון 0 - 2 - 3 - 0‏[1] 3 - 1
טוגו 1 - 0 1 - 0 - 1 - 1
מרוקו 0 - 2 1 - 2 0 - 0 -

קמרון העפילה.

בית 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

נבחרת נקודות משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערים
זכות חובה הפרש
ניגריהניגריה ניגריה 12 6 3 3 0 9 4 5
תוניסיהתוניסיה תוניסיה 11 6 3 2 1 7 4 3
מוזמביקמוזמביק מוזמביק 7 6 2 1 3 3 5 -2
קניהקניה קניה 3 6 1 0 5 5 11 -6
ניגריה תוניסיה מוזמביק קניה
ניגריה - 2 - 2 1 - 0 3 - 0
תוניסיה 0 - 0 - 2 - 0 1 - 0
מוזמביק 0 - 0 1 - 0 - 1 - 0
קניה 2 - 3 1 - 2 2 - 1 -

ניגריה העפילה.

בית 3[עריכת קוד מקור | עריכה]

נבחרת נקודות משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערים
זכות חובה הפרש
אלג'יריהאלג'יריה אלג'יריה 16 7 5 1 1 10 4 6
מצריםמצרים מצרים 13 7 4 1 2 9 5 4
זמביהזמביה זמביה 5 6 1 2 3 2 5 -3
רואנדהרואנדה רואנדה 2 6 0 2 4 1 8 -7
אלג'יריה מצרים זמביה רואנדה
אלג'יריה - 3 - 1 1 - 0 3 - 1
מצרים 2 - 0 - 1 - 1 3 - 0
זמביה 0 - 2 0 - 1 - 1 - 0
רואנדה 0 - 0 0 - 1 0 - 0 -

אלג'יריה העפילה. במשחק בין מצרים לאלג'יריה בקהיר ב-14 בנובמבר 2009 ניצחו המצרים 2 - 0. בעקבות התוצאה סיימו מצרים ואלג'יריה במקום הראשון בבית, והיה צורך לערוך משחק פלייאוף מכריע במיקום נייטרלי. המשחק נערך בעיר אומדורמן שבסודאן ב-18 בנובמבר, והסתיים בניצחון 1 - 0 לטובת אלג'יריה. המשחקים נודע בעיקר בגלל המהומות הקשות שפרצו לפניהם ואחריהם, והובילו בסופו של דבר למתיחות מדינית בין מצרים, אלג'יריה וסודאן.

בית 4[עריכת קוד מקור | עריכה]

נבחרת נקודות משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערים
זכות חובה הפרש
גאנהגאנה גאנה 13 6 4 1 1 9 3 6
בניןבנין בנין 10 6 3 1 2 6 6 0
מאלימאלי מאלי 9 6 2 3 1 8 7 1
סודאןסודאן סודאן 1 6 0 1 5 2 9 -7
גאנה בנין מאלי סודאן
גאנה - 1 - 0 2 - 2 2 - 0
בנין 1 - 0 - 1 - 1 1 - 0
מאלי 0 - 2 3 - 1 - 1 - 0
סודאן 0 - 2 1 - 2 1 - 1 -

גאנה העפילה.

בית 5[עריכת קוד מקור | עריכה]

נבחרת נקודות משחקים ניצחונות תיקו הפסדים שערים
זכות חובה הפרש
חוף השנהבחוף השנהב חוף השנהב 16 6 5 1 0 19 4 15
בורקינה פאסובורקינה פאסו בורקינה פאסו 12 6 4 0 2 10 11 -1
מלאווימלאווי מלאווי 4 6 1 1 4 4 11 -7
גינאהגינאה גינאה 3 6 1 0 5 7 14 -7
חוף השנהב בורקינה פאסו מלאווי גינאה
חוף השנהב - 5 - 0 5 - 0‏[2] 3 - 0
בורקינה פאסו 2 - 3 - 1 - 0 4 - 2
מלאווי 1 - 1 0 - 1 - 2 - 1
גינאה 1 - 2 1 - 2 2 - 1 -

חוף השנהב העפילה.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ פיפ"א העניקה לגבון ניצחון טכני כיוון שטוגו שיתפה שחקן מושעה בגלל צבירת כרטיסים צהובים. גם במשחק המקורי ניצחה גבון בתוצאה 3 - 0. ראו גם כתבה באתר ESPN
  2. ^ במהומות שפרצו לפני המשחק בגלל עומס יתר של צופים נהרגו 19 אנשים.