מורטי סמית'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מורטי סמית'
Morty Smith
תוכנית טלוויזיה "ריק ומורטי"
הופעה ראשונה "פיילוט" (2013)
יוצרים ג'סטין רוילנד
דן הרמון
דיבוב ג'סטין רוילנד
דיבוב בשפה העברית שרון כהן
מידע
סטטוס חי
גיל 14
גזע בן אדם
מין זכר
מקצוע תלמיד תיכון
שיוך כדור הארץ C-137
דת נצרות
אזרחות אמריקאית (מורטי הוא אמריקאי ממוצא היספני)
דמויות קשורות
משפחה בת' סמית' (אמא)
סאמר סמית' (אחות גדולה)
ריק סנצ'ז (סבא)
ג'רי סמית' (אבא)

מורטימור "מורטי" סמית'אנגלית: Morty Smith) הוא דמות בדיונית מסדרת הטלוויזיה "ריק ומורטי". אשר נוצרה על ידי יוצרי הסדרה ג'סטין רוילנד ודן הרמון.

לעיתים דמויות משנה בסדרה מתייחסים אליו לפעמים כמורטי סמית C-137 (כדור הארץ) בהתייחס לייעוד שניתן לסבו על ידי מועצת הריקס הטרנס-ממדית, ישנו גם ספר בעל שני כרכים אשר עוקב אחר ריק ומורטי ממד C-132 בעוד שרוב החלקים האחרים עוקבים אחר C-137, משחק הווידאו עוקב אחר ריק ומורטי של מימד C-123,

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

מורטי היא ילד חרדתי בן 14 (המבוסס על מרטי מק'פליי מהסרט בחזרה לעתיד) דמותו של מורטי ידועה בעיקר בזכות אישיותו החרדה, טובת הלב והערכתו העצמית הנמוכה. מורטי הוא נכדו של ריק סנצ'ז והוא יוצא איתו לטיולים ברחבי החלל החיצון וביקומים שונים. הוא וריק הם הדמויות הראשיות של הסדרה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מורטי הוא ילד בן 14, לומד בתיכון "הארי הרפסון" יחד עם אחותו הגדולה סאמר סמית' . לרוב הוא נחשב כאדיוט גמור, מורטי סובל מחרדות ונלחץ בקלות בגלל הרפתקאותיו

בפרק השמיני בעונה החמישית, מתגלה שממשפחת סמית' המוצגת לנו בסדרה היא אינה המשפחה המקורית של ריק ולמעשה, משפחתו המקורית של ריק לא קיימת בעקבות מותן של דיאן (אשתו של ריק) ובת' על ידי פצצה גלקטית שנשלחה כנקמה על החלטתו של ריק לפרוש מהמדע לטובת טיפוח משפחתו, ובעקבות מותה המוקדם של בת' - לריק המקורי מעולם לא היה מורטי "מקורי". למעשה, ריק הגיע למשפחה המוצגת בסדרה לאחר שסיים את עבודתו בהקמת מצודת הריקים בעקבות ייאוש ויגעון. לאחר שהתייאש, החליט ריק להתרסק במחסן של בת' רנדומלית שננטשה על ידי ריק אחר 20 שנים קודם לכן והוא מחליט "לאמץ" אותה ואת משפחתה כאילו הוא הריק שלהם ומכאן למעשה התחילה הסדרה.

יצירת הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוצרה על ידי יוצרי הסדרה ג'סטין רוילנד ודן הרמון שנפגשו בערוץ 101 בטלוויזיה האמריקאית בשנת 2006, הוא נוצר כפרודיה למרטי מקפליי מטרילוגיית סרטי "בחזרה לעתיד". הרעיון לריק ומורטי, בדמותם של דוק ומרטי, הוצע לרצועת השידור של "Adult Swim" ואז פותחו גם הדמויות כסב ונכדו.

קבלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המבקרים של הסדרה והצופים קיבלו את מורטי בחיוביות והערצה, VerbStomp תיאר את מורטי כתוצר של הזנחה הורית,לא אינטליגנטי, מפחיד [...] ומצוקה, ככל הנראה בגלל חוויותיו הטראומטיות בזמן שהסתובב בעולמות חדשים עם ריק.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מורטי סמית' בוויקישיתוף