מורטל קומבט (זיכיון)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: רמת ניסוח נמוכה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מורטל קומבט
Mortal Kombat
MKDragon Logo.jpg
לוגו המשחק הנוכחי
סוגה משחק לחימה
פיתוח NetherRealm Studios (לשעבר Midway Games Chicago)
הפצה Midway Games ‏1992-2009
Warner Bros. Interactive ‏2009-היום
סדרה הראשון:
Mortal Kombat
8 באוקטובר 1992
האחרון:
Mortal Kombat XL
1 במרץ 2016
פלטפורמות ארקייד, PC, PS, PS2, PS3,PS4 PSP, Xbox, Xbox 360, Wii

מורטל קומבטאנגלית: Mortal Kombat, בתרגום חופשי: "קרב בני התמותה") הוא זיכיון משחקי לחימה שהתחיל את גלגוליו במכונות הארקייד ומאוחר יותר עבר לקונסולת משחקים ולמחשב האישי על ידי חברת Midway Games. המשחק נוצר על ידי אד בון וג'ון טוביאס והופץ לראשונה בידי חברת Acclaim Entertainment. כיום הזיכיון נמצא בבעלות חברת Warner Bros. Interactive Entertainment ומפותח על ידי NetherRealm Studios.

סדרת המשחקים הייתה ועודנה פופולרית מאוד הודות לריאליזם ולגרפיקה הדיגיטלית להבדיל ממשחקי לחימה אחרים דוגמת סטריט פייטר ופיינל פייט שהציגו אנימציה ידנית. סדרת המשחקים נודעה במיוחד בעקבות קרבות ברוטאלים עקובים מדם, תנועות קטלניות וכן מהלכי ה-"Fatality", מהלך סיום אכזרי במיוחד וייחודי לכל דמות שבו המנצח מחסל את יריבו באופן אלים למדי. האלימות הגורפת במשחק גרמה, בחלקה, להקמת "הועדה לדירוג תוכנות בידוריות" שמסווגת משחקי מחשב לפי גילאים בהתבסס על תוכנם ומידת האלימות בהם. נוסף על כך, בכל משחק בסדרה היו כמה שלבים בהם ניתן היה לבצע מהלך סיום למלכודות מוות שמעורבות ברקע (כמו להפיל לחומצה, לזרוק לקוצים וכדומה).

המשחק הראשון פותח ב-1992. הצלחת המשחק הביאה ליצירת המשכים רבים, שהתפתחו במרוצת השנים יחד עם התפתחות קונסולות המשחקים. חמשת המשחקים הראשונים היו ידועים בגרפיקה הדו-ממדית (Digitized Sprites). החל מהמשחק Deadly Alliance, גרפיקת המשחקים התפתחה לכיוון התלת ממד בנוסף לממשק לחימה משופר וכן שימוש בכלי נשק. המשחק האחרון בסדרה, שיצא ב-19 באפריל 2011, חוזר למקורות המשחקים הראשונים בסדרה תוך שימוש בגרפיקה של המשחקים המאוחרים יותר.[1] כעקרון, לכל לוחם היו מהלכים מיוחדים משלו, אשר נותרו לב ליבן של הדמויות למשך כל סדרת המשחקים, כדוגמת בעיטת האופניים של לו קאנג, בעיטת הצל של ג'וני קייג', טורפדו הברק של ריידן, עין הלייזר של קיינו, הצלצל של סקורפיון, ההקפאה של סאב-זירו, בעיטת המספריים של סוניה בלייד, שליחת כובעו של קונג לאו, המניפות של קיטנה, יריקת החומצה של רפטייל, רעידת האדמה של ג'אקס, להביו של באראקה והסכינים של מיילינה בין היתר.

הזיכיון כולל גם שני סרטי קולנוע, שבזכותם יצאו פסקולים מלאים בקצבי טכנו עדכניים לתקופה בה יצאו, כמו גם שתי סדרות טלוויזיה - הראשונה לייב אקשן שמהווה למעשה הקדמה למאורעות המשחקים והשנייה אנימציה. בנוסף, יצאה סדרת רשת בת שתי עונות ופורסמו מספר קומיקסים המגוללים את עלילת המשחקים.

עלילת המשחקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מורטל קומבט[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסך בחירת הלוחם, MK.
דמויות: לו קאנג, ג'וני קייג', סוניה בלייד, ריידן, קיינו, סקורפיון, סאב-זירו
דמות חבויה: רפטייל (מופיע לשנייה לאחר 25 ניצחונות רצופים)
בוסים: גורו, שנג צונג
מלכודות מוות: "הבור" (הפלה מגשר למיטת קוצים)

לפני כ-500 שנה הופרע טורניר השאולין השנתי באמצעו, כאשר לפתע הופיעו מכשף זקן בשם שאנג טסונג ויצור בעל ארבע זרועות אשר נכנס לתחרות והביס את קונג לאו הדגול, אביהם הקדום של לו קאנג וקונג לאו. לוחם שוקאן זה, חציו אנושי וחציו דרקון, הידוע בשם גורו, נהפך לאלוף הבלתי מעורער למשך 500 השנים הבאות. כל זה היה חלק מתוכניתו של שאנג טסונג להפר את האיזון לטובת כוחות הכאוס ולעזור לעולם החיצון לכבוש את ממלכת הארץ. מגיית הכישוף של שאנג טסונג איפשרה לו לגנוב את נשמותיהם של קורבנותיו וכן לשנות את צורתו לצורת כל לוחם אשר בתחרות. ממלכת העולם החיצון זכתה בתשעה ניצחונות, כאשר ניצחון עשירי יבטיח את שלטונם על ממלכת הארץ. זו התחרות העשירית.

לו קאנג, צאצאו של קונג לאו הדגול, נכנס לתחרות במטרה להשיב את האיזון על כנו. מצטרף אליו כוכב הקולנוע ג'וני קייג, שבהסתמך על סרט הקולנוע של הזיכיון הגיע משום שרצה להוכיח לעולם כי הוא יודע להילחם ואינו זיוף. כמו כן, אל התחרות נמשכת סוכנת הכוחות המיוחדים סוניה בלייד לאחר שהיא רודפת אחרי קיינו, חבר בכנופיית הדרקון השחור. לוחם שבט ה"לין-קוויי" סאב-זירו הוזמן בידי שאנג טסונג בעצמו, והנינג'ה סקורפיון, הלוחם האלמותי של שבט ה"שיראי-ריו" אשר נקם שבועת דם נגד סאב-זירו רודף אחריו. ריידן, אל הברק והרעם, אף הוא הוזמן באופן אישי על ידי שאנג טסונג ועל כן לבש צורה אנושית והצטרף ללוחמים.

מורטל קומבט 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסך בחירת הלוחם, MKII.
דמויות חוזרות: לו קאנג, ג'וני קייג, ריידן, שאנג טסונג, סקורפיון וסאב-זירו
דמויות חדשות: קונג לאו, ג'אקס, קיטנה, מיילינה, רפטייל ובאראקה
דמויות חבויות: ג'ייד, סמוק ונוב סייבוט
בוסים: קינטרו, שאו קהן
מלכודות מוות: "הבור 2" (הפלה לתהום וריסוק על האבן), "הקבר" (זריקה לתקרה מכוסה קוצים), "בריכת המוות" (זריקה לבריכה מלאה חומצה)

לאחר הבסתו, שאנג טסונג מתחנן בפני הקיסר שאו קאהן שיחוס על חייו ומשכנעו לערוך את התחרות הבאה בממלכת העולם החיצון, שאליה יהיו הלוחמים מחויבים להגיע. קאהן מסכים ומחזיר לשאנג טסונג את נעוריו. שאו קאהן שולח את ההזמנה לריידן, המאגד את לוחמי ממלכת הארץ.

אל הלוחמים מהמשחק הראשון מתווספים גם קונג לאו, נזיר ממנזר שאולין וחברו של לו קאנג; קיטנה, בתו המאומצת של שאו קאהן (והטוענת לכתר אדניה במשחקים מאוחרים יותר); וג'אקס, חבר ליחידה של סוניה בלייד שמגיע להצילה מידי שאו קאהן. בין כוחות ממלכת העולם החיצון נמנים גם רפטייל, שומר ראשו של שאנג טסונג (הופיע במשחק הראשון כדמות חבויה); מיילינה, כפילה של קיטנה שמתגלה כמתנקשת טרקאטנית; ובאראקה, לוחם טרקאטני שאחראי להתקפה על מנזר השאולין. הפעם מופיע לוחם השוקאן קינטרו כגנרל צבאו של שאו קאהן.

ב-2005 יצא משחק הפלטפורמה Mortal Kombat: Shaolin Monks, שהציג דמויות מוכרות מהמשחק הראשון, ומהווה נקודת מעבר למשחק השני. נזירי השאולין לו קאנג וקונג לאו נלחמים כנגד צבאות העולם החיצון בחיפושם אחר המכשף הזקן שאנג טסונג ועוזרו גורו. בדרכם לאקדמיית וו-שי, הם פוגשים בבאראקה ולוחמיו המתקיפים את האקדמיה. הלוחמים הטרקטאנים מובסים, אך באראקה לוכד את סוניה בלייד. ריידן מאשש בפני הלוחמים כי שאנג טסונג מבקש לרמות את חוקי התחרות בכך שמפתה את לו קאנג ואת בני בריתו לממלכת העולם החיצון.

מורטל קומבט 3[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסך בחירת הלוחם, Ultimate Mortal Kombat 3.
דמויות חוזרות: לו קאנג, קונג לאו, סוניה בלייד, ג'אקס, שאנג טסונג, קיינו
דמויות חדשות: סטרייקר, נייטוולף, סאב-זירו, סמוק, סינדל, סיירקס, סקטור, שיבה וקאבאל
דמויות נוספות (UMK3): קיטנה, מיילינה, ג'ייד, סאב-זירו המקורי, סקורפיון, רפטייל, סמוק (אנושי וסייבורג), ארמק, ריין, נוב סייבוט
דמויות חבויות (Trilogy): קמיליון.
בוסים: מוטרו, שאו קהן
מלכודות מוות: "הבור 3" (זריקה לקוצים מכניים), "מגדל הפעמון" (זריקה לקוצים בתחתית המגדל), "רכבת תחתית" (זריקה לפסים והרכבת דורסת את היריב), "מאורתו של סקורפיון" (זריקה ללבה)

שאו קאהן מאס בהפסדיו בתחרויות המורטל קומבט, והוא נוקט בתוכנית בת עשרת אלפים שנה. בעזרת כוהני הצללים שלו, בראשות שאנג טסונג, הוא מקים לתחיה את מלכתו סינדל, אשר תחייתה מתאפשרת רק בממלכת הארץ. בכך יוכל שאו קאהן לפלוש לממלכת הארץ ולתבוע חזרה את מלכתו. אך בעשותו זאת, ממלכת הארץ מתמזגת עם ממלכת העולם החיצון והורגת רבים תוך כדי. כאשר ריידן מגן על נשמותיהם של הלוחמים, הוא מפציר בהם לחזור ולהלחם פעם נוספת כאשר שאו קאהן שולח את צבאות ההשמד שלו כנגדם. המשחק Mortal Kombat Trilogy הבא לאחר מכן מהווה מעין סיכום לשלושת המשחקים הראשונים בסדרה. מצויים בו כל הלוחמים מהמשחקים הקודמים לו והוא מהווה סוג של סגירת עלילה, שכן לאחריו מתחילה עלילה חדשה.

ללוחמי ממלכת הארץ מהמשחקים הקודמים מתווספים גם סטרייקר, חבר ביחידת פיזור הפגנות בעיר ניו יורק בזמן פלישת צבאו של שאו קאהן; נייטוולף, שאמאן אינדיאני שמקבל חזיונות מריידן על יחידות ההשמדה של שאו קאהן; וסאב-זירו, אחיו של סאב-זירו המקורי, שמופיע ללא מסכה ומאמין כי הנסיכה קיטנה היא המפתח לסיכול תוכניותיו של שאו קאהן (לפי עלילת הסרט השני). בין כוחות ממלכת העולם החיצון נמנים גם סינדל, מלכתו של שאו קאהן ואמה של קיטנה; סמוק, חברו של סאב-זירו משבט ה"לין-קוויי" אשר הפך לקיבורג; סיירקס, נינג'ה קיברנטית החבר בשבט ה"לין-קוויי" ונשלח להרוג את סאב-זירו, כאשר לאחר עזרתם של ג'אקס וסוניה בלייד במשחקים המאוחרים יותר החזיר לעצמו את אנושיותו; סקטור, נינג'ה קיברנטית שבניגוד לסיירקס מדובר בלוחם אכזרי שאיבד את שפיותו; סמוק האנושי, נינג'ה אפורה שמשתייך לשבט ה"לין קוויי"; נוב סייבוט, נינג'ה אפלה ומרושעת השומרת על המעבר בין כדור הארץ לעולם החיצון, במשחקים המאוחרים יותר מתגלה כי היא סאב-זירו המקורית; ארמק, נינג'ה בחליפה אדומה אשר בגופו כלואות נשמות לוחמים מתים ששאו קאהן החריב את ביתם; ריין, נינג'ה בחליפה סגולה המשרת את שאו קאהן; ג'ייד, נינג'ה מתנקשת ושומרת ראשה של קיטנה; שיבה, יצור ממין נקבה מגזע השוקאן (אליו משתייכים גם גורו וקינטרו), שומרת ראשה של המלכה סינדל שבוגדת בה; וקאבאל, חבר בכנופיית הדרקון השחור. כבוסים מופיעים שאו קאהן ומוטארו, קנטאור אשר מתנגד לגזע השוקאן ועומד בראש צבאות ההשמדה של שאו קאהן. במשחק Trilogy מופיעים גם קמיליון (Chameleon) זכר וקמיליון (Khameleon) נקבה - שני אחיו הזאטרינים של רפטייל שבניגוד אליו הם טובים ובעלי כוחות של כל הנינג'ות.

מורטל קומבט 4[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסך בחירת הלוחם, MKGOLD.
דמויות חוזרות: לו קאנג, ג'וני קייג, סוניה בלייד, ג'אקס, ריידן, סקורפיון, סאב-זירו ורפטייל
דמויות חדשות: קאי, פוג'ין, שינוק, קואן צ'י, רייקו, ג'ארק וטניה
דמויות חבויות: גורו ונוב סייבוט
דמויות נוספות (Gold): קונג לאו, קיטנה, מיילינה, באראקה, סיירקס וסקטור כדמות חבויה
מלכודות מוות: "כלא" (זריקה למאוורר קטלני), "מאורתו של גורו" (גרסה תלת ממדית לשלב המשחק הראשון, רק שנוספו לו קוצים בתקרה)

המשחק הרביעי הוא המשחק הראשון שהגיע בגרפיקת תלת-ממד, אשר הציג עלילה חדשה והאחרון שיצא לארקייד. לפני אלפי שנים, כתוצאה ממלחמה עם בכיר האלים המושחת שינוק, ריידן היה אחראי למותה של ציוויליזציה שלמה. כדי להימנע מלחזור על טעותו, ריידן הגלה את שינוק לעולם התחתי. לפני תחרות המורטל קומבט הראשונה, סאב-זירו עזר לבעל האוב קואן צ'י להשיג את הקמע של שינוק, מקור כוחו. כעת, שנתיים לאחר ניסיונו הכושל של שאו קאהן לכבוש את ממלכת הארץ, קואן צ'י חובר לשינוק ועוזר לו להמלט מכלאו. בעזרתה של טניה, בוגדת מממלכת אדניה הם מסתננים לממלכת השמיים והורגים את רוב האלים, כאשר רק ריידן ופוג'ין נמלטים ואוספים את מיטב הלוחמים להלחם בהם.

ללוחמי ממלכת הארץ מהמשחקים הקודמים מתווספים גם קאי, נזיר השאולין וחברו של לו קאנג; ופוג'ין, אל הרוח ובן בריתו של ריידן. בין כוחות ממלכת העולם החיצון נמנים גם שינוק, אל בכיר מרושע שהוגלה; רייקו, גנרל צבאו של שינוק; ג'ארק, החבר האחרון בכנופיית הדרקון השחור; טניה, בוגדת ממלכת אדניה; וקואן צ'י, מכשף מסתורי ובעל אוב.

באותה שנה בה יצא המשחק הרביעי, שוחרר משחק הפלטפורמה הראשון שבזיכיון, Mortal Kombat Mythologies: Sub-Zero, שמתרחש לפני מאורעות המשחק הראשון אך מתקשר לעלילת המשחק הרביעי. סאב-זירו משבט הלין-קוויי נשכר על ידי המכשף קואן-צ'י לגנוב מפת אלמנטלים ממנזר השאולין. הוא עושה את דרכו לחדר המפות ונלחם נגד נזירי השאולין, רק כדי לפגוש באויבו המושבע סקורפיון. הוא הורג אותו ללא רחמים ונמלט מהמנזר עם המפה. בתמורה לעזרתו, קואן-צ'י מחסל את חברי שבטו של סקורפיון - השיראי-ריו, השבט היריב של הלין-קוויי. סאב-זירו עושה את דרכו למקדש האלמנטלים והורג את ארבעת אלי האלמנטלים (אש, מים, רוח ואדמה) המגנים על קמע. בדיוק כשסאב-זירו שולח ידו לקמע, קואן-צ'י מופיע ולוקח אותו, באומרו שהקמע הוא למעשה מקור כוחו של אל בכיר לשעבר בשם שינוק. קואן-צ'י נעלם דרך פורטל, וסאב-זירו יוצא בעקבותיו לממלכת העולם החיצון בעצתו של ריידן. הוא פוגש בסקורפיון, כעת לוחם אלמותי ותאב נקם על רצח שבטו ומשפחתו.

מורטל קומבט: ברית קטלנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסך בחירת הלוחם, MKDA.
דמויות חוזרות: קונג לאו, ג'וני קייג', סוניה בלייד, ג'אקס, קיטנה, ריידן, שאנג טסונג, קואן צ'י, קיינו, סקורפיון, סאב-זירו, רפטייל, סיירקס, סקטור ונוב סייבוט
דמויות חדשות: בו ראי צ'ו, לי מיי, קנשי, פרוסט, מוקאפ, מבאדו, ניטארה, דראהמין, סו האו, סארינה ובלייז
בוס: מולוק
מלכודות מוות: "אמבטיית החומצה" (גרסה תלת ממדית לרקע "בריכת המוות" מהמשחק השני)

המשחק החמישי בסדרה הוא המשחק הראשון בתולדות מורטל קומבט שמציג ממשק לחימה חדש ומשופר, המאפשר שימוש בשני סגנונות לחימה ובכלי נשק וגרפיקה מרהיבה, כמו גם מציג לראשונה את עלילת ה-Konquest - קווסט פנימי המאפשר פתיחת סודות חבויים במשחק, ביניהם תחפושות חדשות, דמויות וכסף. המכשף קואן צ'י בורח מסקורפיון במעמקי העולם התחתי, והוא מגלה קבר עתיק המכיל את גופות צבאו החנוט של מלך הדרקונים, הקיסר הראשון של העולם החיצון (וההשראה לסמל הדרקון של MK). ביודעו כי הצבא בלתי מנוצח כאשר מוקם לתחיה, הוא מבין כי עליו להחיות אותם בעזרת נשמות לוחמים מתים. לשם כך הוא מציע לשאנג טסונג ברית שתמורתה יעניק לו חיי נצח. שאנג טסונג מסכים. אך לפני שיוכלו להנחיל שליטה מלאה על הממלכות, עליהם להרוג את השניים היחידים אשר עומדים בדרכם: שאו קאהן, קיסר העולם החיצון, ולו קאנג, האלוף הבלתי מעורער של ממלכת הארץ. בשיתוף פעולה של שניהם הם מפתיעים את לו קאנג ושאנג טסונג הורג אותו ואוסף את נשמתו. בכך משיג את המטרה לה ייחל מאז ומתמיד. בעוד שניהם החלו בהחייאת צבא הדרקון, ריידן החל אוסף קבוצת לוחמים להלחם בברית הקטלנית החדשה הזו.

ללוחמי ממלכת הארץ מהמשחקים הקודמים מתווספים גם בו ראי צ'ו, מאסטר אמנויות לחימה שאימן את קונג לאו, לו קאנג ולי מיי; לי מיי, לוחמת מהעולם החיצון, המתמרדת כנגד הברית של שאנג טסונג וקואן צ'י והתלמידה הנוכחית של בו ראי צ'ו; קנשי, לוחם חרבות עיוור, המבקש לנקום בשאנג טסונג על שגרם לעיוורונו; ומוקאפ, לוחם שנודע כי עשה לכידת תנועה בסרטיו של ג'וני קייג'. בין כוחות ממלכת העולם החיצון נמנים גם מבאדו, מנהיג כנופיית הדרקון האדום, אשר גרם להשחתת גופו של קאבאל ואשר מבקש להשמיד את כנופיית הדרקון השחור; ניטארה, ערפדה מהעולם החיצון; סארינה, שדה מהעולם התחתי, מתנקשת לשעבר של קואן צ'י ואהובתו של סאב-זירו המקורי; דראהמין, שד מהעולם התחתי; סו האו, מחייליו של מבאדו; ופרוסט, תלמידתו של סאב-זירו. כבוסים מופיעים קואן צ'י, שאנג טסונג, מולוק, שד מהעולם התחתון ובלייז, יצור אימתני שנוצר בידי האלים.

מורטל קומבט: הטעיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסך בחירת הלוחם, Unchained.
דמויות חוזרות: לו קאנג, נייטוולף, קנשי, ריידן, בו ראי צ'ו, לי מיי, סאב-זירו, סינדל, מיילינה, ג'ייד, טניה, באראקה, קאבאל, סקורפיון, ארמק ונוב-סמוק
דמויות חדשות: שוג'ינקו, אשרה, דאיירו, דאריוס, האביק, הוטארו, קוברה וקירה
בוס: אונגה
דמויות נוספות (Unchained): ג'אקס, קיטנה, שאו קאהן, גורו, בלייז ופרוסט

במשחק השישי, Mortal Kombat: Deception, מיטב לוחמיו של ריידן שכבו מתים לאחר קרב עם הלוחמים הטרקאטנים, בני מינו של באראקה (קונג לאו, ג'וני קייג', קיטנה, ג'אקס וסוניה בלייד). האלים הבכירים הורו לריידן לא להתערב, אך הוא זימן את שאנג טסונג וקואן צ'י לקרב נגדו. הוא הובס. מונעים על ידי שליטה עצמית לכוח, שני המכשפים הפנו עורף זה לזה ונלחמו ביניהם. כאשר ידו של קואן צ'י הייתה על העליונה, אולם הנשמות החל לרעוד, ולפתע הגיח אונגה, מלך הדרקונים, בחפשו אחר קמע הכוח שקואן צ'י גנב משינוק. שאנג טסונג, קואן צ'י וריידן שילבו את כוחותיהם בניסיון להפיל את הקיסר לשעבר של העולם החיצון, אך ללא הועיל. כמעשה אחרון של יאוש, ריידן ריכז את כל כוחו כדי לפוצץ את המקום, אך הפיצוץ לא הצליח להזיק למלך הדרקונים האימתני. אונגה השיג את הקמע. כעת כל שהוא צריך הוא את ששת סמלי הקמידוגו כדי למזג את כל הממלכות לכדי ישות אחת. בעלילת ה-Konquest במשחק העלילה מתרכזת בשוג'ינקו הצעיר, אשר מרומה לחשוב שמסעו להשבת ששת סמלי הקמידוגו נועד לעשיית טוב. כעת זקן, הוא מצטרף לשורת הלוחמים כדי להפיל את מלך הדרקונים לאחר שהוטעה. בנוסף ל-Konquest התווספו שני משחקונים: שחמט וטטריס. נוספה במשחק זה גם אפשרות "חראקירי", שמאפשרת ללוחם המובס להרוג את עצמו עם פעילות סיום מיוחדת (פעילות הקיימת אך ורק במשחק זה).

ללוחמי ממלכת הארץ מהמשחקים הקודמים מתווספים גם לו קאנג, כעת מת-חי ומחפש נקמה אחר שאנג טסונג; שוג'ינקו, לוחם זקן שהוטעה בעבר בידי אונגה ואשר ניתנה לו היכולת להשתמש בכוחותיהם של לוחמים אחרים, בדומה לשאנג טסונג; אשרה, שדה המחפשת כפרה בכך שרוצחת שדים, רודפת אחר ארמק ונוב סייבוט; דאיירו, לשעבר חיילו של הוטארו, כעת שכיר חרב שהושכר על ידי דאריוס להתנקש בחייו של הוטארו; דאריוס, מנהיג המחתרת בממלכת הסדר. בין כוחות ממלכת העולם החיצון נמנים גם האביק, משרת הכאוס אשר הציל את קאבאל ממוות ומחפש להחיות את שאו קאהן; הוטארו, לוחם המשמר של ממלכת הסדר אשר נשבע אמונים למלך הדרקונים; קוברה, חניך חסר רחמים וצמא דם החבר בכנופיית הדרקון השחור; קירה, חניכה ערמומית של הדרקון השחור שנשלחה על ידי קאבאל; נוב-סמוק, שילוב כוחות של נוב סייבוט וסמוק, הנועד ליצור לוחמים קיברנטיים; ואונגה, מלך הדרקונים, הקיסר הראשון של העולם החיצון (והבוס האחרון במשחק). בגרסת ה-Nintendo GameCube, שיצאה זמן קצר לאחר גרסאות הפלייסטיישן 2 וה-Xbox הראשון, ניתן לבחור גם בבוסים הקלאסיים גורו ושאו קאהן, רק שלהם אין יכולות סיום (Fatality).

מורטל קומבט: ארמגדון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסך לבחירת לוחם, Armageddon.
דמויות חדשות: טייבן, דאיגון, מיט

המשחק השביעי מאגד בתוכו את כל הלוחמים מכל משחקי מורטל קומבט שאי פעם יצאו, אך החיסרון היחיד שמורגש בו הוא היעדרם של המהלכים הסופיים (Fatality) שהיו מנת חלקן של הדמויות במשחקים הישנים. היות שמדובר במעל ל-60 שחקנים, הרבה נחסך מהמשחק עקב חוסר מקום, לכן לכל דמות יש סגנון לחימה אחד (בניגוד לשני המשחקים האחרונים Deadly Alliance ו-Deception). גם כאן מובא ה-Konquest, העוקב אחר עלילותיו של טייבן - חצי אל ובנו של שומר ממלכת אדניה - בעולם המורטל קומבט. במקום שני משחקוני השחמט והטטריס כמו המשחק הקודם, כאן מובא משחקון אחד בשם Motor Kombat, מרוץ קארטינג, וכן Kreate-A-Fighter, תוסף שמאפשר לבנות לוחם ולשחק איתו. במשחק זה דמויות אשר לא עברו את השינוי הגרפי של Deadly Alliance ו-Deception מקבלות כעת מראה משלהן (בעיקר הלוחמים מהמשחק הרביעי): שינוק, רייקו, פוג'ין, ג'ארק, קאי, ריין, שיבה, סטרייקר, קמיליון הזכר והנקבה (עם קמיליון הנקבה ניתן לשחק בגרסת ה-Wii).

עצם קיומם וכוחם של כל הלוחמים מאיים ליצור קרע בממלכות. לכן, פירמידה עולה ממעמקי האדמה כאשר בראשה פורצות להבות. הלוחמים, סקרנים לגלות מה עומד בראשה, נלחמים ביניהם כדי להגיע לסופה, שם נגלה אליהם בלייז, יצור אימתני שנוצר בידי האלים כדי לרמוס תחתיו את מרב הלוחמים שרק יוכל. רק אלה שישרדו יוכלו להמשיך.

מורטל קומבט נגד יקום די.סי[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק קרוסאובר שיצא בנובמבר 2008 ומשלב בין דמויות של מורטל קומבט לדמויות מיקום DC של חברת DC Comics. מבין האפשרויות במשחק ניתן להלחם אחד בשני בתקריב, ניתן להפיל את היריב מגובה רב ולהמשיך להלחם בו תוך כדי, הפעלת "מצב זעם" המאפשר הגדלת הנזק הנגרם ליריב וכן להטיח את היריב באובייקטים שונים המצויים בזירת הקרב.

העלילה מובאת מנקודת מבט של שני העולמות, בחלוקה לפרקים. היא איננה עוקבת אחר אירועי הזיכיון אלא יוצרת מעין מציאות אחרת, שבה פלישתו של שאו קאהן נעצרה על ידי ריידן וכוחות הטוב בו בעת שסופרמן מונע את פלישתו של דארקסייד. ריידן משמיד את קאהן בכך שהוא משליך אותו לפורטל, ואילו סופרמן פוגע בדארקסייד בעזרת קרני הלייזר שלו. שני אירועים מקריים אלו יוצרים ישות אחת בשם דארק-קאהן, אשר ממזג את שני העולמות לכדי אחד. כל עולם מאמין כי הצד השני הוא זה שאחראי למיזוג. יכולותיו החדשות של דארק-קאהן מאפשרות לדמויות למתן את כוחותיהם הרבים. כך למשל, סופרמן הוא פגיע יותר ודמויות מסוימות שאינן משתמשות בכוח קסם מסוגלות להתנגד לו.

דמויות מורטל קומבט המופיעות הן לו קאנג, סוניה בלייד, ג'אקס, ריידן, קיטנה, שאנג טסונג, קיינו, באראקה, סקורפיון וסאב-זירו. דמויות יקום DC הן סופרמן, באטמן, גרין לנטרן, וונדר וומן, פלאש, קפטן מארוול, לקס לות'ר, הג'וקר, קאטוומן, דארקסייד ודת'סטרוק.

מורטל קומבט (2011)[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסך בחירת הלוחם, Mortal Kombat.
דמויות: לו קאנג, קונג לאו, ג'וני קייג', סוניה בלייד, ג'אקס, סטרייקר, נייטוולף, ריידן, סאב זירו, סמוק, קאבאל, קיטנה, מיילינה, ג'ייד, שאנג טסונג, סינדל, באראקה, שיבה, קיינו, סקורפיון, רפטייל, ארמק, נוב סייבוט, סקטור וסיירקס.
דמויות חבויות: קואן צ'י, סייבר סאב זירו.
בלעדי ל-PS3: קרייטוס.
דמויות להורדה: סקרלט, קנשי, ריין, פרדי קרוגר.

המשחק התשיעי בסדרה יצא ב-19 באפריל 2011, והוא מחזיר את משחק המכות הפופולרי לשורשיו העקובים מדם, לאחר שמפתחי המשחק קיבלו משוב מהמעריצים לגבי הדברים אותם הם מעוניינים לראות במשחק הבא בסדרה. המשחק, המדורג בסיווג M ‏(Mature) מציג עלילה אלטרנטיבית לקורות שלושת המשחקים הראשונים תוך שימוש בגרפיקת תלת ממד בפלטפורמת משחק דו-ממדית. המשחק משיב את המהלכים הסופיים האופייניים לכל דמות, כמו גם מאפשר משחק קואופרטיבי בין שני משתתפים וכן אפשרות ראיית רנטגן - ביצוע זום על האויב וצפייה אנטומית באיברי הגוף הנפגעים. בהתאם לרוח המשחקים המקוריים, ישנו שימוש בארבעה כפתורי ההתקפה (בדומה למשחקי Tekken). בנוסף, בדומה למשחקים Mortal Kombat III, ‏Ultimate Mortal Kombat III ו-Mortal Kombat Trilogy, יש אפשרות להלחם נגד הלוחמים השונים במגדל אתגרים (Challenge Tower), אלא שהפעם מתווספים מספר אתגרים אליו, בהם Test Your Might (בחן את עוצמתך), Test Your Sight (בחן את ראייתך), Test Your Luck (בחן את מזלך) ו-Test Your Strike (בחן את התקפתך).

ריידן, העומד להפסיד לשאו קאהן לאחר אירועי ארמגדון, שולח לדמותו מהעבר חזיונות ומסרים שנועדו למנוע את רצף האירועים. וכך, המשחק - שמתחיל בהווה - קופץ לזמן העבר בו החל טורניר מורטל קומבט הראשון ומציג לשחקן רצף אירועים שונה ממה שהורגל עד כה, כעת כשריידן יודע את שהולך לקרות. מקורותיהם של דמויות הזיכיון מסופרים מחדש, כעת בגרפיקה עשירה ומלאה בפרטים. הדמויות אשר מופיעות במשחק החדש הן לו קאנג, קונג לאו, ג'וני קייג', סוניה בלייד, ג'אקס, סטרייקר, נייטוולף, ריידן, סאב זירו, סמוק, קאבאל, קיטנה, מיילינה, ג'ייד, שאנג טסונג, סינדל, באראקה, שיבה, קיינו, סקורפיון, רפטייל, ארמק, נוב סייבוט, סקטור וסיירקס (שניהם גם בצורתם האנושית). קואן צ'י וסייבר סאב זירו מופיעים כדמויות חבויות. כדמויות הניתנות להורדה מופיעים ריין, קנשי, פרדי קרוגר ודמות חדשה בשם סקרלט - המבוססת על פגם שהופיע במורטל קומבט 2, שבה קיטנה הופיעה בבגד אדום. בנוסף ניתן להוריד גם את התלבושות המקוריות של סקורפיון, סאב-זירו, רפטייל וארמק מהמשחק הראשון, התלבושות של סמוק, נוב-סייבוט, קיטנה וג'ייד מהמשחק השני והתלבושות של קיטנה, מיילינה, ג'ייד, סקטור וסיירקס מהמשחק השלישי. כבוסים מופיעים שאו קאהן (הבוס המרכזי במשחק), גורו וקינטארו (הבוסים של השלב הלפני אחרון, באקראי). בנוסף מופיעה בגרסאות ה-PS3 וה-PlayStation Vita דמותו של קרייטוס ממשחקי God of War.

מורטל קומבט X[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק העשירי בסדרה יצא ב-17 באפריל 2015 והוכרז לפלייסטיישן 4, ל-Xbox One, למחשבים האישיים, לפלייסטיישן 3, ל-Xbox 360 ולראשונה גם ל-iOS ול-אנדרואיד. עלילת המשחק תהיה מקורית ולא-ליניארית שמביאה כמה מהמפורסמות שבדמויות מורטל קומבט, בעוד היא מציגה לראשונה לוחמים חדשים שמייצגים את כוחות הטוב והרע. בתערוכת E3 2014 אושר שהמשחק יחל בסופו של המשחק הקודם ובסופו של דבר יתאר אירועים המתרחשים כ-25 שנים בעתיד, וישים דגש על לוחמים ותיקים, דמויות חדשות וכן צאצאים מהדור החדש של הלוחמים הקודמים.

לתוך המשחק הוצגו עד כה שמונה דמויות חדשות -

דבורה, אשה דמוית-חרק שמסוגלת לשלוט בחרקים; פרה-טור, ציוות בין גמדה לבושת שריון ובריון ענק; קאסי קייג', בתם של ג'וני קייג' וסוניה בלייד; קוטאל-קאהן, "אל דמים" בסגנון האצטקים שתואר בידי יוצר הסדרה אד בון בתור הקיסר החדש של העולם החיצון;[2] ג'קי בריגס, בתו של ג'קס; טקשי טאקדה, בנו של קאנשי ; קונג ג'ין, צאצאו של קונג לאו; וארון בלאק, שכיר חרב העובד בשירותו של קוטאל קאהן.[3] לדברי בון, האנטגוניסט הראשי נחשף, כה שינוק דמות מפתיעה וחוזרת.[4] הדמויות שהוכרזו עד כה כחוזרות ממשחקים קודמים הן לו קאנג, קונג לאו, ג'וני קייג', סוניה בלייד, ג'קס, ריידן, קנשי, קיטאנה, סקורפיון, סאב-זירו, רפטייל, ארמק, מיילינה, סינדל, קיינו, שינוק, קואן צ'י וגורו. מבין הדמויות הניתנות להורדה נמנים טניה, ג'ייסון וורהיס, הטורף וטרמור - נינג'ה חומה שהיה מיחידת הדרקונים השחורים של קיינו במשחק Mortal Kombat: Special Forces, פני-עור, הנוסע השמיני, מאסטר בו ראי צ'ו וטרייבורג (שילוב של הסייבורגים: סקטור, סמוק, סיירקס וסייבר סאב זירו).

עלילה

שנתיים לאחר תבוסתו של שאו קאן, שינוק תוקף את Earthrealm עם צבא השדים של Netherealm, וגם עם לוחמי Earthrealm שנהרגו במהלך פלישתו של שאו קאן ועכשיו קמו לתחייה אך תחת שליטתו של ​קואן צ'י. צוות חיילים בהנהגת ג'וני קייג', סוניה בלייד וקנשי פותחים את שער הג'ינסיי של בית מקדש השמים של ריידן, מקור כוח החיים של כדור הארץ, שבו ריידן ופוג'ין נלחמים בשינוק ובחייליו. כאשר שינוק מנסה להרוג את סוניה, ג'וני ממהר להגן עליה, ובטעות מתעורר אצל ג'וני כוח על אנושי עתיק בתוכו אשר מגן על סוניה מכוחותיו של שינוק. . באמצעות כוחותיו החדשים, ג'וני מצליח לעכב את שינוק מספיק זמן עבור ריידן כדי לגנוב את הקמע של שינוק, ולכלוא אותו בתוכו, ריידן מצליח וכולא את שינוק בתוך הקמע, אך קואן צ'י בורח. ג'וני, ריידן, וסוניה עוקבים אחריו אל המאורה שלו כדי להביס אותו. לאחר תבוסתו, סקורפיון, סאב-זירו, וג'קס כבר לא תחת שליטתו של קואן צ'י וחוזרים לצורתם האנושית בתהליך, אך למרות זאת, Quan צ'י בורח שוב. בשנים שלאחר מכן, ג'וני וסוניה מתחתנים ומביאים לעולם בת, קאסי, אך כמה שנים אחר כך הם מתגרשים. סקורפיון, הידוע כיום בשם האנזו האסאשי, בונה מחדש את שבט השיריי ריו שלו בזמן שהוא גם המורה של בנו של קנשי, טאקידה, וסאב-זירו הופך לגרנד מאסטר של הלין קואי לאחר שהרג את סקטור. סאב-זירו משתמש בנתונים מזיכרונותיו של סקטור המפרטים את שליטתו של קואן צ'י על סקורפיון, וגם את האמת על מותם של אשתו ובנו של האנזו, כדי לתקן את העבר האפל בין סאב-זירו לסקורפיון.

25 שנה לאחר תבוסתו של שינוק, ג'וני מרכיב צוות של לוחמים המורכב מקאסי, טאקידה, בתו של ג'קס, ג'קי, ואת בן דודו של קונג לאו קונג ג'ין. לאחר שעברו תרגיל אימונים עם סאב-זירו, הם נשלחים ל Outworld כדי לפתור את מלחמת האזרחים בין הקיסרית לשעבר מילינה, שקיבלה את הקמע של שינוק מקיינו, לבין הקיסר הנוכחי של Outworld, קוטל קאן, שאיתו יש לכדור הארץ הסכם שלום. בינתיים, במחנה הפליטים מ Outworld, סוניה לוכדת את קיינו וכופה עליו לחשוף את מיקומה של מילינה. באמצעות מידע זה, הקבוצה של קאסי עוזרת לקוטאל להחזיר את הקמע של שינוק וללכוד את מילינה, אשר מוצאת להורג לאחר מכן על ידי סגניתו של קוטאל קאן, דבורה. קוטאל קאן אומר כי Earthrealm כבר לא מסוגלים לשמור על הקמע מפני אויבים, ומחליט לשמור אותו לעצמו, ולוקח את קאסי וחבריה כבני ערובה כאיום על ריידן. סגניתו של קוטאל, דבורה, מתגלה כסוכנת כפולה עבור קוואן צ'י, וגונבת את הקמע של שינוק. קאסי וצוותה נמלטו מהשבי, ומספקים מידע לסוניה על כוונותיה של דבורה.

בתקווה למנוע מקואן צ'י מן לקבל את הקמע, ג'קס וקנשי בעזרתה של סרינה, מובילים מארב על קואן צ'י וחייליו ב Netherealm. לאחר שנלחם נגד חבריו לשעבר, ג'קס לוכד את קוואן צ'י אשר כוחותיו חלשים, ומוסר אותו אל מחנה הפליטים ב Earthrealm . האנזו האסאשי חודר למחנה הפליטים עם השבט שלו מתוך כוונה לרצוח את קוואן צ'י. הוא מביס את קנשי, ג'וני וסוניה. האנזו תוקף את קואן צ'י אך לפתע דבורה מגיעה עם הקמע של שינוק. Quan צ'י מצליח לסיים את הכישוף רגע לפני שראשו נכרת על ידי האנזו, שינוק משתחרר מתוך הקמע . ג'וני נלקח כבן ערובה על ידי שינוק ודבורה. בעזרת חייליו של קואן צ'י, שינוק ודבורה תוקפים את בית המקדש השמיים, ומכניעים את ריידן ומאסטר בו ראי צ'ו . שינוק לאחר מכן נכנס לג'ינסיי ומשחית אותו, והופך את עצמו לשד.


ב-1 במרץ 2016 יצאה גרסת הרחבה למשחק זה שנקראה: "מורטל קומבט XL" ששוחררה לפלייסטיישן 4 ולאקס בוקס וואן. היא שוחררה להורדה דרך האינטרנט כגרסה למחשב ב-4 באוקטובר 2016.

גרסת הסמארטפונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגרסה זו יש 5 סוגי לוחמים: ארד (לוחמים שהומצאו במיוחד לגרסה זו), כסף (לוחמים קלאסיים שמופיעים גם בשאר הסדרה), זהב (לוחמים משופרים), יהלום (לוחמים מיוחדים) וספיר (בוסים, רק כיריבים). כל שחקן מתחיל את המשחק עם 3 לוחמי ארד ולוחם אחד כסף ואיתם יכול להתקדם במשימות ובקרבות. ללוחמי ארד יש רק 2 תנועות מיוחדות וללוחמי כסף 3. ללוחמי זהב ומעלה יש תנועת "רנטגן", שלוקחת אלפי נקודות חיים מהיריב.


שנתיים לאחר תבוסתו של שאו קאן, שינוק תוקף את Earthrealm עם צבא השדים של Netherealm, וגם עם לוחמי Earthrealm שנהרגו במהלך פלישתו של שאו קאן ועכשיו קמו לתחייה אך תחת שליטתו של ​קואן צ'י. צוות חיילים בהנהגת ג'וני קייג', סוניה בלייד וקנשי פותחים את שער הג'ינסיי של בית מקדש השמים של ריידן, מקור כוח החיים של כדור הארץ, שבו ריידן ופוג'ין נלחמים בשינוק ובחייליו. כאשר שינוק מנסה להרוג את סוניה, ג'וני ממהר להגן עליה, ובטעות מתעורר אצל ג'וני כוח על אנושי עתיק בתוכו אשר מגן על סוניה מכוחותיו של שינוק. . באמצעות כוחותיו החדשים, ג'וני מצליח לעכב את שינוק מספיק זמן עבור ריידן כדי לגנוב את הקמע של שינוק, ולכלוא אותו בתוכו, ריידן מצליח וכולא את שינוק בתוך הקמע, אך קואן צ'י בורח. ג'וני, ריידן, וסוניה עוקבים אחריו אל המאורה שלו כדי להביס אותו. לאחר תבוסתו, סקורפיון, סאב-זירו, וג'קס כבר לא תחת שליטתו של קואן צ'י וחוזרים לצורתם האנושית בתהליך, אך למרות זאת, Quan צ'י בורח שוב. בשנים שלאחר מכן, ג'וני וסוניה מתחתנים ומביאים לעולם בת, קאסי, אך כמה שנים אחר כך הם מתגרשים. סקורפיון, הידוע כיום בשם האנזו האסאשי, בונה מחדש את שבט השיריי ריו שלו בזמן שהוא גם המורה של בנו של קנשי, טאקידה, וסאב-זירו הופך לגרנד מאסטר של הלין קואי לאחר שהרג את סקטור. סאב-זירו משתמש בנתונים מזיכרונותיו של סקטור המפרטים את שליטתו של קואן צ'י על סקורפיון, וגם את האמת על מותם של אשתו ובנו של האנזו, כדי לתקן את העבר האפל בין סאב-זירו לסקורפיון.

הפינישים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל משחק יש לכל דמות סיומת אחת או יותר:

  • fatality: סיומת שהורגת את היריב
"censored" fatality: במשחק הראשון בקונסולות של סגה ונינטדו ובמשחק השני בקונסולות הניידות יש לכל יריב סיומת "מצונזרת" בלי דם. אבל בקונסולות של סגה (SMS, מגה-דרייב, CD וגיים גיר) ניתן להפעיל את הסיומות המקורית הלא-מצונזרת, יותר מדממת, על ידי צ'יט במשחק הראשון. זה כולל את ההפלה לקוצים.
  • weapon fatality: בגרסת ה-game boy advance. פיניש עם נשק.
  • stage fatality: סיומת שמעורבת באלמנט שמופיע ברקע השלב.
  • friendship: במקום להרוג את היריב הדמות מציעה מחווה חברותית. (MK2-3)
  • babality: הפיכת היריב לגרסה תינוקית שלו. (MK2-3,9)
  • animality: הלוחם הופך לחיה והורג את היריב. (MK3)
  • brutality: רצף מכות שמפרק את היריב. במשחק MKX אפשר לבצע את זה כבר מתחילת הקרב.
hero brutality: במשחק "MK נגד יקום DC" ל"חבר'ה הטובים" יש פיניש שלא הורג את היריב.
  • Hara-kiri: גורמים ליריב להתאבד. (MKD)
  • faction kill: דמות אחרת עושה את הפיניש בשבילך. (MKX)

תאריכי יציאה ופלטפורמות משחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקירת משחקי מורטל קומבט והגרסאות השונות
שם כותר תאריך יציאה פלטפורמת משחק קונסולות הערות
Mortal Kombat 1992 ארקייד שונות ("מצונזר" בשל נינטדו וסגה)
Mortal Kombat II 1993 ארקייד שונות ("מצונזר" בגיים-בוי ובגיים-גיר)
Mortal Kombat 3 1995 ארקייד שונות
Ultimate Mortal Kombat 3 1995 ארקייד שונות עדכון של MK3. גרסה מתקדמת יותר ל-SNES נקראה "advanced".
Mortal Kombat Trilogy 1996 PS1, N64, סטורן Windows, Game.com, R-Zone חבילת הרחבה של UMK3 שכוללת אלמנטים נוספים משני המשחקים הקודמים.
Mortal Kombat 4 1997 ארקייד PS1, N64, Windows המשחק התלת-ממדי הראשון בסדרה.
Mortal Kombat Mythologies: Sub-Zero 1997 PS1, N64 - הרפתקת-פעולה המתמקדת בדמותו של סאב-זירו.
Mortal Kombat Gold 1999 דרימקאסט - עדכון של MK4.
Mortal Kombat: Special Forces 2000 PS1 - הרפתקת ספין-אוף על דמותו של ג'אקס.
Mortal Kombat: Deadly Alliance 2002 PS2, GCN, Xbox GBA‏ (2003)
Mortal Kombat: Tournament Edition 2003 GBA - גרסת GBA של Deadly Alliance.
Mortal Kombat: Deception 2004 PS2, GCN, Xbox -
Mortal Kombat: Shaolin Monks 2005 PS2, Xbox - הרפתקת ספין-אוף על דמויותיהם של לו קאנג וקונג לאו.
Mortal Kombat: Unchained 2006 PSP - גרסת PSP של Deception.
Mortal Kombat: Armageddon 2006 PS2, Xbox Wii ‏(2007) הכותר האחרון בסדרה המקורית.
Ultimate Mortal Kombat 2007 NDS - עדכון נוסף ל-UMK3.
Mortal Kombat Kollection 2008 PS2 - כולל את Deception,‏ Shaolin Monks ו-Armageddon.
Mortal Kombat vs. DC Universe 2008 PS3, X360 - כותר קרוסאובר שאינו קאנוני.
Mortal Kombat ‏(2011) 2011 PS3, X360, PC PS Vita ‏(2012) משחק אתחול.
Mortal Kombat Arcade Kollection 2011 PSN, XBLA PC ‏(2012) מכיל את MK,‏ MKII ו-UMK3. היה אמור להיות רימייק HD של שלושת המשחקים.
Mortal Kombat: Komplete Edition 2012 PS3, X360 PC ‏(2013) עדכון של Mortal Kombat‏ (2011).
Mortal Kombat X 2015 PS4, XONE, PC PS3, X360 משחק המשך למשחק משנת 2011.
Mortal Kombat XL 2016 PS4, XONE, PC PS4, Xbox one הוצאה מחדש של המשחק הקודם בתוספת תוכן להורדה
Mortal Kombat 11 2019 Nintendo Switch, PS4, XONE, PC Nintendo Switch, PS4, XONE המשך למורטל קומבט X

אזכור במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטי קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערכים מורחבים – מורטל קומבט (סרט), מורטל קומבט 2

בשנים 1995 וב-1997 יצאו שני סרטים המבוססים על עולם מורטל קומבט על ידי חברת ההפצה Treshold Entertainment, שעקבו אחר עלילת שלושת המשחקים הראשונים בסדרה. הסרטים אמנם לא קיבלו ביקורות טובות, אך הניבו רווחים נאים (הסרט הראשון גרף 70 מיליון דולר בארצות הברית ו-125 מיליון דולר ברחבי העולם בעוד המשכו גרף רק 35 מיליון דולר בארצות הברית ו-50 מיליון דולר ברחבי העולם).

סרט אנימציה בשם Mortal Kombat: The Journey Begins היווה הקדמה לסרט הראשון.

שמועות לגבי סרט שלישי בסדרת הסרטים של מורטל קומבט צצו כבר כמה שנים, כאשר בין היתר הועלה הרעיון להשתמש בעלילת המשחק Deadly Alliance. אולם הפרויקט נשאר מוקפא לאור סיבות כדוגמת תסריטים רבים, שביתת התסריטאים וכיוצא בזה. אחרון השמועות היה בפברואר 2008, כאשר הועלה הרעיון לאתחול מחודש של סדרת הסרטים.[5] ביוני 2010 הועלה לרשת סרטון לייב אקשן קצר בשם Mortal Kombat Rebirth בבימויו של קווין טנצ'רון ובכיכובם של מייקל ג'אי וייט כג'קס וג'רי ריאן כסוניה בלייד בין היתר. הסרט נועד להציג בפני רשת WB את הרעיון שביצירת סרט מורטל קומבט ריאליסטי בסיווג R.[6]

בינואר 2011 נודע כי חברת Warner Premiere תעלה לרשת עשרה סרטוני אנתולוגיה קצרים המבוססים על דמויות המשחקים, וזאת בעקבות ההצלחה המקוונת לה זכה הסרטון הקצר. הראשון שבסדרה, שנקראת Mortal Kombat: Legacy, הועלה לרשת ב-12 באפריל 2011. ב-29 בספטמבר 2011, חברת ניו ליין סינמה והאחים וורנר הודיעו שקווין טנצ'רון חתם על בימויו של סרט לייב אקשן חדש, עם תסריט בכתיבתו של אורן עוזיאל.[7] ב-17 בפברואר 2013 עלתה לשידור העונה השנייה של סדרת הרשת Mortal Kombat: Legacy.

טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מורטל קומבט: כיבוש

שתי סדרות טלוויזיה התבססו על משחקי המחשב מורטל קומבט. האחת, Mortal Kombat: Defenders of the Realm, הייתה מצוירת ושודרה במקור ב-1996 (ויצאה בישראל בקלטות וידאו עם דיבוב לעברית שנתיים לאחר מכן), והשנייה הייתה לייב אקשן ושודרה בשנים 1998-1999, הביאה את קורותיו של נזיר השאולין קונג לאו הדגול וחבריו סירו וטז'ה במאמצם להדוף את כוחות העולם החיצון, מאות בשנים לפני קיומם של לו קאנג וקונג לאו. המיוחד בסדרה היו כוריאוגרפיית הקרבות המרשימה וכן מגוון הדמויות שאיכלסו הן את ממלכת העולם החיצון והן את ממלכת הארץ. שתי הסדרות שרדו עונה אחת בלבד.

גרסאות המשחקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק המקורי נכלל בהמשך בגרסאות Premium Pack ו-Kollector's Edition של המשחק Mortal Kombat: Deception עבור PS2 ו-Xbox, בהתאמה, וכן בחבילות המשחקים Midway Arcade Treasures: Extended Play עבור PSP ו-Midway Arcade Treasures: Deluxe Edition' עבור PC.

המשחק השני נכלל בהמשך בחבילת המשחקים Midway Arcade Treasures 2 עבור PS2, Nintendo GameCube ו-Xbox; במשחק Mortal Kombat: Shaolin Monks עבור PS2 בגרסת NTSC ועבור Xbox; בחבילות המשחקים Midway Arcade Treasures: Extended Play עבור PSP ו-Midway Arcade Treasures: Deluxe Edition עבור PC; ובחנות המקוונת PlayStation Store עבור PS3.

המשחק השלישי הופיע בהמשך בחבילות המשחקים Midway Arcade Treasures 2 עבור PS2, Nintendo GameCube ו-Xbox; ‏Midway Arcade Treasures: Extended Play עבור PSP ו-Midway Arcade Treasures: Deluxe Edition עבור PC. ‏Ultimate Mortal Kombat 3 הופיע בהמשך בגרסת Premium Edition של המשחק Mortal Kombat: Armageddon עבור PS2; במשחק Ultimate Mortal Kombat עבור Nintendo DS; ובחנות המקוונת Xbox Live Marketplace עבור Xbox 360.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מורטל קומבט בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]