מוריהי אואשיבה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מוריהי אואשיבה, 1921

מוריהי אוּאֶשִׁיבָּהיפנית: 植芝盛平; ‏14 בדצמבר 1883 - 26 באפריל 1969), מפתח אמנות הלחימה היפנית אייקידו.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אואשיבה נולד למשפחת חקלאים באזור טנבה שבאוקאיאמה ונפטר באביב 1969. הוא התאמן בדוג'ו ולימד אייקידו עד יומו האחרון. אואשיבה, שכונה גם או סנסאיי (大先生, המורה הגדול), פיתח והרחיב שיטות ואמנויות לחימה שונות, אותן שילב עם תורות וזרמים רוחניים מן המזרח המטיפים לשלום ואחווה, ויצר אמנות לחימה יפנית מקורית וחדשה. השם אייקידו נטבע בסביבות שנת 1942.

או סנסיי פיתח שיטה מקורית, המבוססת על הידע שצבר בהתעמקותו המעשית והרוחנית בתורות לחימה שונות, שעיקרה "התמזגות עם אנרגיית היקום" (אי קי דו), והחל ללמדה ב "הומבו-דוג'ו" (הדוג'ו הגדול) המפורסם ביפן. בתחילה נשאה השיטה אופי לוחמני אך לאחר שהצטרף לדת היפנית אומוטו עיצב את השיטה מחדש בסגנון החותר למיזוג הרמוניה ושלום ומכונה אייקיקאי המהווה עד היום את הזרם המרכזי באייקידו.

בתקופת מלחמת העולם השניה, אואשיבה היה בין המתנגדים להצטרפות יפן למלחמה בהשפעת השאיפה דת האומוטו השואפת לשלום.

מספרים כי למרות תחכום שיטתו וחדשנותה הרבה, שהציעה עקרונות מקוריים שחלקם הפוכים מאלו שהציעו שיטות הלחימה האחרות, כשנשאל על דרך האייקידו שפיתח, היה אואשיבה עונה: "הדרך היחידה היא ההליכה ללא דרך, רק להיות בהרמוניה עם היקום, אחד".

אמרות רבות טבע המורה הגדול, וכן סיפורים רבים נקשרו בשמו, אשר ביטאו את ראיית עולמו המיוחדת, המבוססת בין השאר על התפתחותו הרוחנית, על הידע הרב שצבר ועל תפיסת המציאות המיוחדת שהייתה לו. אחת האגדות מספרת כי בשנת 1925 התעורר ויכוח בין אואשיבה לקצין בחיל הים, ואואשיבה הוזמן לקרב. אואשיבה התגונן ללא כלי נשק וניצח את הקרב על ידי התשת הקצין, אף על פי שזה היה חמוש בבוקן (חרב עץ המשמשת לאימונים). אואשיבה הסביר כי מהרגע שצפה את תנועותיו של הקצין לפני שיצאו לפועל, הייתה זו תחילתה של "הארה" - הבסת אויב חמוש מבלי לפגוע בו, מיזוג של הרוח והחומר. כך התחברו אצל המורה הגדול עקרונות הבודהיזים ודת השינטו אל נטרול התקפה תוך חמלה מוחלטת- אי קי דו.

כשנשאל אואשיבה מהו סוד האימון שהביא אותו לרמת שליטה כה גבוהה בגופו וברוחו, היה עונה, "הסוד האמיתי של אימון אייקידו, הוא עוד אימון..."

לאואשיבה היו ארבעה ילדים: קוניהרו, טקמורי, מצוקו וקיסשומארו שהיה לממשיכו כראש שיטת האייקידו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מוריהי אואשיבה בוויקישיתוף