מוריה (שר הטבעות)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

מוריה או קְהָזָד דוּם (Khazad-dûm) בפי הגמדים (שידועה גם בשמות The Black Chasm ,The Black Pit ,Dwarrowdelf ,Hadhodrond ו-Phurunargian) היא מקום בארץ התיכונה, העולם הדמיוני שהמציא ג'ון רונלד רעואל טולקין ("שר הטבעות").

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוריה היא קומפלקס עצום של מנהרות, החצוב כולו בבטן ההר, ומכיל עיר תת-קרקעית, אגם תת-קרקעי, מכרות מתכת ומיתריל ומערכת מסועפת של מנהרות, גשרים ומדרגות. מוריה חצובה בלב הרי הערפל (Misty Mountains) וממוקמת במרכזם תחת שלוש פסגות הרים המכונים "הרי המוריה", צפון-מערבית ליער לות'לוריין ודרום-מזרחית לריוונדל. מוריה נחצבה בראשית הזמן, כאשר התעוררו אבות הגמדים[1].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

דורין, אחד מאבות הגמדים, ונתיניו חצבו אותה ובמשך הזמן הרחיבו אותה והפכו אותה לעיר הגמדים הגדולה והמפוארת ביותר. במשך הזמן עברו לגור בה גם חלקים משאר ששת עמי הגמדים האחרים. בחיפושם אחר מיתריל, המתכת המופלאה ששוויה לא יסולא בפז, חפרו הגמדים עמוק מדי לעמקי האדמה והעירו את הבאלרוג של מורגות', שד מרושע ועתיק יומין. הבלרוג הרג את המלך דורין והבריח את הגמדים ממוריה, שהתמלאה חיש מהר באורקים, טרולים ושאר יצורים נתעבים, והבלרוג חזר לשנתו. בעקבות מאורעות אלה זכה הבלרוג לכינוי "רועץ דורין". במכרות מוריה לפני מסעו של בילבו באגינס, האורק המרושע אזוג רצח את ת'רור, המלך שמתחת לבטן ההר, ואת נאין, בן אחיו של ת'רור. כשנמשך הקרב לאחר מותו, הרג דָין בנו של נאין, את אזוג, וצבאו של אזוג נאלץ לסגת.

בעלילת שר הטבעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך השנים נעשו מספר ניסיונות ליישב שוב את מוריה. האחרון שבהם היה הניסיון של באלין שהיה חלק מהחבורה של תורין צינת-אלון ושל בילבו בגינס, אשר יצאה במסע לעבר ארבור ההר הבודד בספר ההוביט. לאחר חמש שנים נחלה ההתיישבות של באלין במוריה כישלון, ובאלין עצמו נהרג בנחל מי-ראי על ידי חץ תועה שנורה על ידי אורק. לאחר מכן צבא גדול של אורקים פלש למוריה.

לאחר שנים רבות נאלצת אחוות הטבעת לעבור דרך מוריה, כיון שניסיונותיה של האחווה לחצות את מעבר קרן-אודם כשלו (עקב סופות שלג קשות שנבעו מהרשע השורר במקום). במוריה, האחווה מוצאת את רישומי באלין ואת קברו של באלין, שנהרג בידי צבא אורקים עצום שפלש למכרות העצומים והרס את עיר הגמדים. בגשר של קהזד-דום גנדלף מקריב את חייו כדי להרוג את הבאלרוג (אם כי הוא חזר לחיים מאוחר יותר בתור גנדלף הלבן).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ג'ון רונלד רעואל טולקין,"שר הטבעות", מהדורה בכרך אחד, הוצאת זמורה ביתן, 2004, נספח א', עמוד 1037, "מסופר כי מגינו של תורין נבקע והוא השלכו מעליו וכרת לו בקרדומו ענף מעץ אלון, והחזיק בו בשמאלו לבלום את מהלומות אויביו, או להניפו כאלה. ומכאן בא לו כינויו".