מורשת אבות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מורשת אבות
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מנהיגים הרב יוסף בא-גד, אילן משיחא יר-זנבר
שנת ייסוד 1996
כנסות לא נבחרה לכנסת
אותיות זך (הבחירות לכנסת ה-14, ה-15 וה-16)
הי (הבחירות לכנסת ה-19)
יז (הבחירות לכנסת ה־20)
שיא כוחה מעולם לא נבחרה לכנסת
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מורשת אבות היא מפלגה ישראלית שהוקמה על ידי הרב יוסף בא-גד לקראת הבחירות לכנסת ה-14 (1996) ומעולם לא נבחרה לכנסת. בכל אחת ממערכות הבחירות בהן התמודדה זכתה למספר הקולות הנמוך ביותר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופתו של בא-גד[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרב יוסף בא-גד נבחר לכנסת ה-13 בשנת 1992 מהמקום השלישי ברשימת מפלגת מולדת. אולם בעקבות מתחים בין חברי הכנסת של המפלגה התפצלה סיעת מולדת ובא-גד הקים את מפלגת מורשת אבות. בבחירות לכנסת ה-14 הציג תשדיר הבחירות של המפלגה את הרב בא-גד ופועלו[1]. מצע המפלגה כלל את האמירה: "כל ארץ ישראל לעם ישראל על פי תורת ישראל", השקעה ממשלתית בחינוך הכולל יום לימודים ארוך, חינוך חובה לכל הגילאים וחינוך יהודי לכלל התלמידים, וסיוע כלכלי למשפחות ברוכות ילדים[2]. המפלגה פרשה מהתמודדות בבחירות לכנסת ה-14 ברגע האחרון, לבקשתו של זבולון המר, כדי לא לפגוע בסיכוייו של בנימין נתניהו להיות ראש ממשלה[3]. היא התמודדה שוב בבחירות לכנסת ה-15 וזכתה ב-1164 קולות, הכי מעט מכל המפלגות שהתמודדו[4], ולא עברה את אחוז החסימה[5].

רשימה מטעם המפלגה בראשו של בא-גד הוגשה שוב לקראת הבחירות לכנסת ה-16 (2003), אולם ברגע האחרון הודיעה על פרישה מהתמודדות, במטרה למנוע פגיעה במפלגות הקרובות אליה[6][7] .

בתקופת יר זנבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקראת הבחירות לכנסת התשע עשרה (2013) הוגשה רשימה מטעם המפלגה, הפעם בראשות אילן משיחא יר-זנבר, שהכריז על עצמו כמועמד לראשות הממשלה. יר-זנבר הבהיר כי אין כל קשר רעיוני בין הרשימה הנוכחית, המגדירה עצמה כמפלגה ביטחונית-חברתית, לבין המפלגה בתקופתו של בא-גד. רשימתו של יר-זנבר השתמשה במפלגת "מורשת אבות" כמפלגת מדף. בבחירות זכתה המפלגה ב-461 קולות, והייתה למפלגה עם מספר הקולות הנמוך ביותר[8].

בבחירות לכנסת העשרים התמודדה המפלגה תחת הכינוי "מנהיגות חברתית", וסימנה היו האותיות "יז". המפלגה זכתה בבחירות ל-223 קולות, ושוב הייתה למפלגה בעלת מספר המצביעים הנמוך ביותר.[9]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]