מור פרנק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מור פרנק (נולדה ב-12 באוגוסט 1970) היא במאית ודרמטורגית ישראלית.

מור פרנק
יואב היימן (למעלה) וארז שפריר (למטה), בהצגה "משחיז הסכינים הסיני", בתיאטרון החאן, 2009
פלורנס בלוך בהצגה "שלוש נשים מחכות", בתיאטרון החאן, 2006
אורי הוכמן ועופר עמרם בהצגה "המוות ישב לידי", בתיאטרון החאן, 2004

קורות חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מור פרנק נולדה וגדלה בקיבוץ רעים שבנגב המערבי.

ב-1995 למדה פרנק במגמה לבימוי בחוג לתיאטרון, אוניברסיטת תל אביב. במקביל ללימודיה, החלה לכתוב ולביים הצגות לילדים ולנוער. ב-1997 למדה אצל דודי מעיין בתיאטרון עכו. ב-2000 חזרה פרנק לאוניברסיטה ללימודי תואר שני בבימוי וסיימה בהצטיינות את לימודיה. חנן שניר, במאי הבית של תיאטרון הבימה, הזמין אותה לשמש כדרמטורגית בהצגה "קופסה שחורה" בבימויו וכן להשתתף בפרויקט במאים צעירים, הנשען על יצירותיו של ניסים אלוני. היא עיבדה את "סיפורי הינשוף" מאת אלוני להצגה מינימליסטית של שחקן ובובה, והפרויקט הועלה לסירוגין בתיאטרון הבימה ובתיאטרון החאן. בעקבות כך המשיכה פרנק לביים בחאן תחת ניהולו האמנותי של מיקי גורביץ'. מאז ביימה בו עוד ארבע הצגות: "הזמרת קירחת יותר", "שלוש נשים מחכות", "משחיז הסכינים הסיני", ו"הזהו אדם". מרבית ההצגות אף עובדו על ידה.

ב-2008 הוזמנה פרנק על ידי אילן רונן, מנהלו האמנותי של תיאטרון הבימה, ליצור הצגה עבור פסטיבל ישראל 2009 מאסופת סיפורי דיבוק מהמאה ה-16. פרנק התבססה בעבודת הכתיבה על מחקרו של פרופסור יורם בילו ויצרה הצגה המורכבת משמונה סיפורי דיבוק, כשכל אחד מועבר לבמה בסגנון תיאטרלי שונה - תיאטרון בובות אכזרי, תיאטרון תנועה, תיאטרון סיפור ועוד. ההצגה "דיבוקים" הוצגה במסגרת פסטיבל ישראל 2009 בירושלים ובתיאטרון הבימה.

בין יצירותיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על דרך יצירתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק ניכר מעבודות הבימוי של פרנק מתבססות על יצירות ספרותיות אותן היא מעבדת לבמה. ; את מרכז הבמה היא שומרת תמיד לשחקן ולמילה. שתי יצירותיה האחרונות נוגעות בטקסטים מכוננים בתרבות הישראלית: "הזהו אדם" מאת פרימו לוי, ו"הוא הלך בשדות" מאת משה שמיר.

בעיבוד לבמה של הספר "הזהו אדם", המהווה אבן דרך בספרות השואה, מתמודדת פרנק עם הדילמה הבלתי פתורה – איך ניתן להציג את השואה על במה. ואכן, ההצגה אינה "עולה" על הבמה, היא מתקיימת אך ורק בדמיונו של הצופה, ללא עזרים חיצוניים כגון תפאורה או סאונד, רק בעזרת המילים, רק בעזרת השחקן; האדם. מכון "יד ושם" אימץ את ההצגה והיא מועלית בו בפני אנשי חינוך וצבא, וכן בפני בני נוער ברחבי הארץ.

בעיבוד לבמה של הספר והמחזה "הוא הלך בשדות", אשר ניסחו את החלום הציוני ועיצבו את דמות הצבר המיתולוגי, מנסה פרנק למצוא, באותם טקסטים עצמם, גם את שברו של החלום ואת תשליל דמותו של הצבר. זאת על ידי פירוק הטקסטים, עריכתם או הצבתם זה למול זה, ופירוק הדמויות כמעט עד כדי מחיקה, לטובת מגוון רב יותר של נקודות מבט. ההצגה נוצרה במסגרת "קבוצת תיאטרון רות קנר" והיא מועלית במוזיאון תל אביב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מור פרנק בוויקישיתוף

על ההצגה "הזהו אדם"

על ההצגה "משחיז הסכינים הסיני"

על ההצגה "שלוש נשים מחכות"

על ההצגה "המוות ישב לידי"

על ההצגה "הזמרת קירחת יותר"