לדלג לתוכן

מות אהרן הכהן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מות אהרון הכהן)

מותו של אהרן הכהן התרחש, כמתואר בתורה, ביום א' באב, בשנת הארבעים ליציאת מצרים, לפני שעם ישראל נכנס לארץ ישראל. אהרן עלה להור ההר, ולאחר שתפקיד הכהן הגדול הועבר לבנו אלעזר, נפטר אהרן, ונקבר בהור ההר. מות אהרן, כמו מות משה, בא כעונש על חטא מי מריבה. האירוע מתואר בהרחבה בפרשת חקת שבספר במדבר, ונזכר בכמה מקומות נוספים במקרא.

לפי הכרונולוגיה המקראית והמסורתית, מותו של אהרן אירע בשנת ב'תפ"ח לבריאת העולם.

מותו של אהרן[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם ישראל נסע אל הר ההר שבגבול ארץ אדום, שם ציווה ה' את משה ואת אהרן שבאותו מקום אהרן ימות ולא יכנס לארץ בגלל מקרה מי מריבה בו משה ואהרן המרו את פי הקב"ה - ”עַל אֲשֶׁר מְרִיתֶם אֶת פִּי לְמֵי מְרִיבָה”[1].

הפטירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקב"ה מצווה את משה שייקח את אהרן ואת אלעזר בנו אל הר ההר. שם, משה יפשיט את אהרן מבגדיו וילביש אותם את אלעזר ואחר כך אהרן ימות.

משה מעלה את אהרן ואלעזר לעיני כל העדה ומקיים את ציווי ה'. לאחר מכן גופת אהרן נשארת בהר ומשה ואלעזר יורדים אל העם.

ברש"י מובא תיאור של הכניסה למערת הקבורה בהר - ”אמר לו הכנס למערה, ונכנס. ראה מטה מוצעת ונר דלוק. אמר לו עלה למטה, ועלה. פשוט ידיך, ופשט. קמוץ פיך, וקמץ. עצום עיניך, ועצם”[1].

בילקוט שמעוני מובאים שני תיאורים בנוגע למה קרה בהר ההר כשמת אהרן:

אחר כך ירד הקב"ה ונטל נשמתו בנשיקה שנאמר על פי ה', והיו משה ואלעזר מנשקין את אהרן, משה על לחיו אחד ואלעזר על לחיו אחד, ויש אומרים משה מפשיטו מן קרסוליו ועלה ענן הכבוד וכסה אותו, אמר לו משה: "מה אתה רואה?", אמר לו: "איני רואה כלום אלא שענן הכבוד מלביש את אברי שאתה מפשיט". והפשיטו עד ירכו ועלה ענן הכבוד וכסה אותו, והפשיטו עד צוארו, אמר לו: "אהרן אחי מה אתה רואה מה היא המיתה?", אמר לו: "עד עכשיו ולא כלום אלא שעלה ענן כבוד וכסה אותי עד צוארי". כיון שהפשיט את כלו כסה הענן את כלו, והיה משה קורא:"אהרן אחי! מה היא מיתתן של צדיקים, היכן אתה?", אמר לו: "איני כדאי לומר לך אלא הלואי מקודם זמן באתי לכאן". כשראה משה היאך מת אהרן נתאוה משה למיתתו, וכשאמר לו הקב"ה: "כאשר נאסף אהרן אחיך.." אמר יפקוד ה' א-להי הרוחות וכו', וכשם שלא שלט מלאך המות באהרן אלא בנשיקה כך אתה לא ישלוט בך מלאך המות ותפטר בנשיקה שנאמר על פי ה', מיד נתישבה דעתו של משה.

התגובה לפטירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מות אהרן התאבלו עם ישראל 30 יום. המדרש מספר שכיוון שהיה אהרן משכין שלום בכל חלקי העם בכו אותו כל עם ישראל, אנשים ונשים[2].

המדרש ממחיש את תגובת עם ישראל למות אהרן[3]:

כיוון שירדו משה ואלעזר מן ההר נתקבצו כל הקהל עליהם ואמרו להם היכן אהרן? אמרו להם: מת! אמרו: היאך מלאך המוות יכול לפגוע בו? אדם שעמד במלאך המוות ועצרו דכתיב (במדבר יז) ויעמד בין המתים ובין החיים, אם אתם מביאין אותו מוטב, אם לאו נסקל אתכם!! באותה שעה עמד משה בתפלה ואמר: רבש"ע הוציאנו מן החשד. מיד פתח הקדוש ברוך הוא את המערה והראהו להם, שנאמר:"ויראו כל העדה כי גווע אהרן".

מסורות על מקום קבורתו של אהרן[עריכת קוד מקור | עריכה]

מותו של אהרן הכהן מצוין בתורה במספר מקומות שונים.

בספר במדבר, פרק כ"ב, פסוקים כ"בל"ח: וַיִּסְעוּ מִקָּדֵשׁ וַיָּבֹאוּ בְנֵי יִשְׂרָאֵל כָּל הָעֵדָה הֹר הָהָר:...וַיָּמָת אַהֲרֹן שָׁם בְּרֹאשׁ הָהָר…" בספר במדבר, פרק ל"ג, פסוק ל"ז: וַיִּסְעוּ מִקָּדֵשׁ וַיַּחֲנוּ בְּהֹר הָהָר בִּקְצֵה אֶרֶץ אֱדוֹם: וַיַּעַל אַהֲרֹן הַכֹּהֵן אֶל הֹר הָהָר עַל פִּי יְהֹוָה וַיָּמָת שָׁם …וכן בספר דברים, פרק י' וּבְנֵי יִשְׂרָאֵל נָסְעוּ מִבְּאֵרֹת בְּנֵי יַעֲקָן מוֹסֵרָה שָׁם מֵת אַהֲרֹן וַיִּקָּבֵר שָׁם וַיְכַהֵן אֶלְעָזָר בְּנוֹ תַּחְתָּיו:

מהפסוקים האלה, עולה שאלה לגבי זיהוי מקום מותו וקבורתו של אהרן: היכן באמת מת אהרן והיכן נקבר. חז״ל אמרו: ״ובני ישראל נסעו מבארות בני יעקן מוסרה שם מת אהרן״ וכי שם מת אהרן? והלא בהר ההר מת! שנא׳ ״וימת אהרן שם בהר ההר״.במדבר רבה, פרשה י"ט, פסקה כ' ייתכן שכוונתם לומר כי מת במוסרה, אך נקבר בהר ההר.

שאלות נוספות עולות באשר לזיהוי המיקום הגאוגרפי: האם ״קדש״ הוא אתר אחד או יותר? מה היחס בין קדש הסמוכה במסעות להר ההר לבין קדש ברנע? היכן היא ״ארץ אדום״? מהם גבולותיה? האם ארץ אדום כוללת, מלבד הרי אדום ממזרח לערבה, גם חלק מהנגב? האם ייתכן שהר ההר ומוסרה זהות?

החוקרים [4] מציעים תשובות שונות:

רובינסון מציע את ג׳בל מד׳רה, שכיום ידוע כהר ציון, כמקומו ליד הר הר, תוך התייחסות לשם ״מסורה״. המקור הקדום ביותר המזכיר את קבר אהרן בג׳בל הארון הוא יוסף בן מתתיהו, ב״קדמוניות היהודים״: ״שמו פטרה. והמקום מוקף הר גבוה. שם עלה אהרן על ההר, פשט את בגדי הכהונה הגדולה ומסרו לבנו אלעזר, ומת וכל העם מביט בו. ״

גם בכתבי אבות הכנסייה מופיע תיאור דומה:״ הר ההר, אשר מת בו אהרן, אצל עיר פטרה, אשר מראים עד היום את הסלע אשר נתן מים על פי משה״

הסלע נמצא שם גם בימינו, מעל נביעה בשם עין מוסה, הצמודה לפטרה ממזרח. במקום ישנה בריכת מים קטנה, שתושבי המקום מתייחסים אליה בקדושה בשל זיהויה כמקום קבורת אהרן.

לאחר מות אהרן[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מות אהרן, ממשיכו בתפקיד הכהן הגדול היה אלעזר בנו.

התורה מספרת שלאחר מות אהרן, תקף הכנעני מלך ערד שיושב בנגב את ישראל לאחר ששמע שהם מתקרבים לארצו, והצליח לשבות שבי מעם ישראל. חז"ל אמרו שהתקיפה הייתה בעקבות מות אהרן - ”מה שמועה שמע? שמע שמת אהרן ונסתלקו ענני כבוד, וכסבור ניתנה רשות להלחם בישראל”[5].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 רש"י על ספר במדבר, פרק כ', פסוק כ"ד
  2. ^ מדרש אגדה (בובר) במדבר פרשת חוקת פרק כ', סימן כ"ט
  3. ^ במדבר רבה יט, כ
  4. ^ זאב ארליך, ג'בל הארון (הר ההר, קברו המסורתי של אהרון הכהן), אריאל; כתב עת לידיעת ארץ-ישראל 110–111 (תשנו) 268-273
  5. ^ תלמוד בבלי, מסכת ראש השנה, דף ג', עמוד א'