מזל מוסרי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מזל מוסרי הוא תחום באתיקה העוסק בקשר בין מוסר לנסיבות או מזל. השאלה הנשאלת היא כיצד אירועים שאנחנו לא יכולים לשנות, משנים את תפיסתנו המוסרית. את המושג טבע הפילוסוף ברנארד ויליאמס[1].

אחריות ואשמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחד העקרונות המרכזיים בשאלות מוסריות היא הבחירה החופשית[2]. באופן אינטואיטיבי אנחנו מטילים אשמה ואחריות על אדם שהיה מודע למעשיו ובחר לעשות אותם. כאשר אין יכולת בחירה, אין אחריות מוסרית. מה שמשנה כאשר אנחנו בוחנים אשמה של אדם הוא מה שאדם בוחר לעשות, ופחות מה שקורה במבחן התוצאה. מזל מוסרי בוחן את אותם המקרים בהם מועלה ספק בנוגע לעקרון זה[3].

שאלות מרכזיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצלחה והשפעתה על מוסר[עריכת קוד מקור | עריכה]

פול גוגן עזב את משפחתו על מנת להמשיך את דרכו כאמן. האם עזיבה זו נשפטת רק על סמך המעשה עצמו? או שהצלחתו גרמה למעשיו להראות סבירים יותר. אם אדם אחר היה עוזב את משפחתו ולא מצליח, האם מעשיו היו נצבעים בצורה אחרת? האם אנשים שעושים מעשים יוצאי דופן מקבלים הקלות בתחום המוסרי?

מקרה הנהג השיכור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדוגמה יש שני נהגים. שניהם שתו ונכנסו למכוניתם. האחד הגיע הביתה, והתנגש במכונית אחרת בעודו מנסה לחנות. השני פגע בהולך רגל שקפץ לפני רכבו. חשוב לציין כי גם נהג לא שיכור היה פוגע באותו הולך רגל. כך שהשניים פעלו בצורה שגויה, הם נכנסו לרכבם ונהגו שיכורים. אך הנסיבות גרמו לכך שהתוצאות למעשם יהיה שונה. אחד יקבל קנס, והשני ישלח למאסר. האם שיפוט זה מוצדק?

הגרלת איברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הגרלת איברים

ג'ון האריס הציע את תרגיל המחשבה הבא[4]: "חולים הממתינים לתרומת איברים יכולים להמתין עד למותם. תארו עולם בו על כל קבוצה של אנשים שזקוקים להשתלה (חולה לב, ריאה, שני חולי כליה, חולה כבד וכדומה) עורכים הגרלה. מי שעולה בהגרלה מת, וכל אבריו נתרמים לאחרים. בעולם כזה הסיכוי שתינצל בזכות תרומת איברים גדולה מהסיכוי שתבחר להיות התורם. נשאלת גם השאלה, "מדוע דווקא האנשים החולים "נבחרו" למות בעוד שאנשים אחרים לא. האם אנחנו יכולים לטעון כי העולם שלנו מוסרי יותר מהעולם בו ישנה הגרלה כזו"? שאלה דומה לזו מועלת בבעיית הקרונית. מה המחויבות של האדם לפעול, כדי להציל אנשים מגורלם.

סוגים של מזל מוסרי[עריכת קוד מקור | עריכה]

תומאס נייגל תבע ארבעה סוגים של מזל מוסרי[5]:

 • מזל מוסרי תוצאתי- שינויים בתפיסה מוסרית שלנו בהתאם לתוצאות (כמו במקרה הנהג השיכור)
 • מזל מוסרי תלוי נסיבות- נייגל נותן את הדוגמה של חברים במפלגה הנאצית שאשמים במעשים נוראים. אילו היו במקרה עוברים לארץ אחרת הם לא היו עושים מעשים כאלה. כיצד אנחנו שופטים את מעשיהם?
 • מזל מוסרי תלוי אופי- נייגל שואל כיצד האופי שלנו משפיע על האפשרות שלנו לבחירות מוסריות. תכונות אופי שקיבלו בתורשה, או שנרכשו כתוצאה מחינוך. אלה גורמים שאינם תלויים באדם עצמו. כיצד שאלות אלו משפיעות על השיפוט המוסרי.
 • מזל מוסרי תלוי סביבה- זהו סוג של מזל מוסרי הכולל בעיקר את שלושת הסוגים הקודמים, והוא מעלה בכלל את שאלת השיפוט המוסרי לאור שאלות על בחירה חופשית. האם בחיים באמת יש לנו בחירה? וכיצד אנחנו יכולים לשפוט על סמך בחירות אלו?

פתרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כאשר שואלים שאלות של מזל מוסרי אפשר ללכת לכמה כיוונים עיקריים[6]. הגישה הראשונה טוענת שיש דבר כזה מזל מוסרי, ובו אנחנו מקבלים את ההנחה שגם אם אנשים ביצעו את אותו המעשה יכול להיות שהאחריות שלהם תהיה שונה בהתאם למזלם. המזל אכן משחק תפקיד בקביעה המוסרית. לעומת זאת הגישה המנוגדת טוענת שלאותו מעשה יש גם אותה מידת אחריות. בשיח על המזל המוסרי יש גם טיעונים מהסוג השלישי שמנסים לטעון כי שתי הגישות צודקות, וכי הפער ביניהם נובע מטעות תפיסתית שלנו. הפער הוא אשליה[7]. סוזן וולף אימצה גישה מאוחדת. היא מפרידה בין השיפוט המוסרי של אחרים לזה של האדם עצמו, ואומרת שלמרות שהחברה לא יכולה להאשים משהו בגלל משהו מיקרי, האדם עצמו צריך לקחת אחריות על מעשיו ללא קשר למזל[8].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Schinkel Anders, The problem of moral luck: an argument against its Epistemic reducion. From Ethical Theory and moral practice June 2009 vol 12 issue 3 p 267-277
 • David Enoch, ‘Luck between Morality, Law, and Justice’, Theoretical Inquiries in Law 9 (2008): 25.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Bernard Wiliams, Moral Luck. Cambridge University Press, 1981
 2. ^ קאנט עמנואל, הנחת היסוד למטפיזיקה של המידות. תרגם מ' שפית ירושלים: מאגנס תש"י עמ' 20-21
 3. ^ מתוך הרצאות בנושא של פרופ' דוד הד, ופרופ' דוד אנוך, מרצים בחוג לפילוסופיה באוניברסיטה העברית בירושלים.
 4. ^ Harris, John (1975). "The survival lottery." Philosophy, 50: 81-87.
 5. ^ שאלות עלמוות / תומאס נייגל ; תרגם רונן ס. צדקה ; ערכה וחיברה הקדמה מרב רוזנטל-מרמורשטיין עמודים 33-50
 6. ^ David Enoch and Ehud Guttel, Cognitive Biases and Moral Luck from Journal of Moral Philosophy 7 (2010) 372–386
 7. ^ Edward Royzman and Rahul Kumar, ‘Is Consequential Luck Morally Inconsequential? Empirical Psychology and the Reassessment of Moral Luck’, Ratio 17.3 (2004): 329-44.
 8. ^ Susan Wolf. The importence of free will. From mind 1981 vol 90 P 386-405