מחזור כישור הזמן - מושגים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

בסדרת ספרי הפנטזיה מחזור כישור הזמן מופיעים מושגים ייחודיים רבים הנמצאים בשימוש שוטף על ידי הכותב, רוברט ג'ורדן, לאורך כל העלילה. רשימה זו באה להציג ולהסביר את אותם מושגים לפי סדר אלפביתי.

אאס סדאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ערך מורחב – אאס סדאי

פירוש השם 'אאס סדאי' בשפה העתיקה הוא "משרתי כול". האאס סדאי הן נשים מכשפות (כינוי המוצמד להן בגנאי על ידי השונאים להן), ובסיסן במגדל הלבן, בעיר טאר וולון הנמצאת על אי בנהר הארינין. האאס סדאי מזוהות על ידי פניהן חסרות הגיל וטבעת הנחש הבולע את זנבו, הטבעת שעונדת כל אאס סדאי עם קבלתה למסדר.

אנגריל[עריכת קוד מקור | עריכה]

אנגריל הוא בדרך כלל חפץ קטן ונדיר מאוד, המאפשר למתעל המשתמש בו לתעל כמות גדולה יותר של הכוח האחד. האנגרילים נוצרו בעידן האגדות, ולא היה איש המסוגל ליצרם מאז. ישנם אנגרילים שונים עבור גברים ונשים: גבר אינו יכול להשתמש באנגריל נשי, וההפך. רוב האנגרילים נמצאים בטאר וולון, בבעלות האאס סדאי, אולם רבים נמצאים גם במאגר הגדול באבן של טיר, וגם ליד עץ החיים (אבנסורה)ברהודין בארצות האילילם או מוחבאים במקומות שונים מסביב לעולם.

הכוח האחד[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכוח האחד הוא כוח המאפשר לבני אדם מסוימים לבצע קסמים. בלשון הספרים נקראים אותם אנשים מתעלים, והפעולה שאותה הם מבצעים נקראת תיעול - כלומר, הם 'מתעלים' את הכוח האחד כלפי חוץ, לביצוע משימות שונות. מקורו של הכוח האחד הוא המעיין האמיתי, אותו ברא הבורא וכדי להניע את כישור הזמן. המעיין האמיתי מחולק לחצי זכרי - סאידין, בו משתמשים הגברים המתעלים, וחצי נקבי - סאידר, בו משתמשות הנשים המתעלות. על אף שהם משתמשים באותו מקור כוח, שונים שני חצאיו של המעיין האמיתי זה מזה כשם שגברים שונים מנשים.

ישנם 5 זרמים שמהם מורכב הכוח: אדמה, אש, אוויר, מים ורוח. השניים הראשונים חזקים במיוחד אצל גברים מתעלים, האוויר והמים חזקים במיוחד אצל נשים מתעלות, והרוח חזקה באופן שווה. את המתעלים הגברים והנשים כאחד ניתן לחלק לשני סוגים: המתעלים שלמדו את אמנותם בעצמם, ויעשו בה שימוש בעצמם בשלב כלשהו, אלה נקראים 'משתמשים טבעיים'. הסוג השני הוא המתעלים הזקוקים להדרכה ואימון על מנת לגלות את יכולתם לתעל, והם הרוב הגדול בקרב המתעלים.

השימוש בכוח הוא על ידי מארגים כלומר טוויה של חוטים מחמשת הכוחות (או מחלקם).[1]

סאידין והשיגעון[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשלואס תרין ומאה האבירים השתמשו בסאידין כדי לחתום את הכלא של אדון האופל, הזדהם סאידין ממגע האופל ונוצר כתם. כתוצאה מכך לואס ו-100 אביריו השתגעו. מאז כל גבר שיודע לתעל עלול להגיע לשיגעון.

בספר 18 רנד מנקה את סאידין בעזרת נינאב, אך לגברים שכבר החלו להשתגע זה כבר מאוחר מידי. בספר 25 נינאב מגלה, בעזרת סריקת האשאמן נאיף את מבנה השיגעון, ומצליחה למצוא דרך לרפא אותו.

אש להט / להבת טאר וולון[עריכת קוד מקור | עריכה]

אש להט - באנגלית: Balefire - מארג הכח המסוכן ביותר מופיע בצורת קרן אור בעוביים שונים: מוציא את הקרבן מהמארג, מה שמונע ממנו להיוולד שוב. הנשק האפקטיבי היחיד נגד הארורים. בדיעבד מסתבר שזוהי גם הרפואה היחידה לכפיה- אם הורגים את הכופה באש-להט זמן קצר אחרי שכפה.

להבת טאר וולון היא המארג המנוגד לאש הלהט, אותו גילתה אגווין, ומסוגל להרוג י משתמשי אש להט. מאחה את הקרעים בתבנית שיוצר שימוש באש להט.

משרתי האופל[עריכת קוד מקור | עריכה]

היצורים השונים הנמצאים בשירותו של האופל בסדרה הם רבים ומגוונים. רובם הגדול נוצר מהכלאות ביולוגיות בימי מלחמת הכוח, בעיקר על ידי הארור אגינור שהיה מומחה בנושא זה. אף על פי שבארצות הגבול רוב יצורי האופל ידועים ומוכרים, מדרום לשם רוב האנשים אינם מאמינים בכלל בקיומם של יצורים כאלה, או שבטוחים כי כולם נשמדו במלחמות הטרולוקים.

טרולוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטרולוק הוא היצור האפל הנפוץ ביותר, פרי המצאתו של הארור אגינור. הוא גדול מאדם וחזק ממנו, פניו פני חיה ואופיו אכזרי ובלתי מתוחכם במיוחד. טרולוקים מתענגים על ההרג עצמו, ותכופות אף אוכלים את קורבנותיהם. בעתות רעב, אין הם מהססים לטרוף אף את בני מינם. במצרים ישנם מיליונים של טרולוקים המצויים שם זה אלפי שנים. הטרולוקים מחולקים לשלושה עשר שבטים להם סמלים אישיים.

מירדראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

המירדראל הם יצורי צללים דמויי אנוש המעטים מן הטרולוקים, מסוכנים מהם וחכמים מהם בהרבה. למירדראל, הקרוי גם בשמות נמוגן, אישצל, נסתר וחציאנוש. צבע עור חיוור ביותר וגלימה וברדס שחורים מכסים אותו תמיד, אבל הגלימה לעולם לא תנוע או תתנופף ברוח. מירדראלים הם צאצאים פגומים של טרולוקים. מירדראלים מסוגלים למוג בצל, ולהופיע בצל מרחק מאות קילומטרים מאותו מקום. הם עצמם אינם יודעים כיצד הם עושים זאת. אגינור שיצר את יצורי האופל מסביר את התופעה בכך שהמירדראלים אינם נמצאים בעולם זה בצורה ממשית כשאר היצורים.

בקרב, מנהיגים המירדראל חבורות גדולות של טרולוקים ורכובים תמיד על סוסים שחורים וגדולים. לעיתים תכופות ישנם קשרים מיוחדים בין חבורת הטרולוקים למירדראל עליה הוא מופקד, במטרה למנוע את הרצחו של המירדראל על ידי פקודיו; קשרים אלה גורמים לכך שהטרולוקים ימותו מיד עם מותו של המירדראל מפקדם. מסיבה זו, בקרב תמיד מנסה האויב להרוג את המירדראל תחילה. וזו אינה משימה פשוטה; מירדראל פשוט מסרבים למות, גם אם נועצים חרב בליבם או כורתים את ראשם, הגוף ממשיך להתנועע ולהיאבק עוד זמן מה.

דְרַגְקָר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדרגקר הוא מין עטלף ענק ולא מחוכם במיוחד, המשמש כמרגל וגם כמתנקש. נשיקתו של הדרגקר גורמת ליציאתה המידית של נשמת הקורבן מגופו.

כלב אופל[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלבי אופל הם בין יצורי האופל המעניינים ביותר. אלו הם כלבים גדולים שנועדו להתנקש באויבים. פסיעותיהם אינן משאירות עקבות על חול או כל חומר אחר, מלבד אבן, עליה נשארת טביעת רגליהם בעוברם עליה, וזהו סימן ההכר שלהם. רירו של כלב האופלי קטלני, וטיפה ממנו עלולה לגרום למותו של הקורבן אם לא נכרת האיבר הנגוע. ישנם ככל הנראה 13 להקות של כלבי אופל, המונות כל אחת פרטים בודדים עד עשרות. אויביהם הנוראים ביותר של כלבי האופל הם הזאבים, ותיעוב עמוק שורר מימי קדם בין שני הגזעים הנבונים. כלבי אופל הם למעשה נשמות זאבים שהושחתו, ונוצרו על מנת שיהיה מי שיעמוד מול הזאבים בקרב האחרון.

גולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגולם הוא יצור דמוי אדם אשר נוצר למטרה אחת בלבד: התנקשות בחייהם של אנשים מתעלים. נוצרו שלושה גלמים בלבד, והם בעלי תכונות מדהימות: הגולם הוא חסר עצמות ובעל גמישות מופלאה, עד כדי יכולת לעבור דרך חור של עכבר, ואף על פי כן בעל כוח פיזי ומהירות עצומים. ברם, אלה הן תכונות משניות אצל הגולם: מאפינו המדהים ביותר היא חסינותו בפני הכוח האחד, וכל פגיעה פיזית. הגולם ניזון מדם, ועד כה הדבר היחיד שמצליח להרתיע אותו ולפגוע בו במידת מה הוא מדליון הכסף בעל ראש השועל, המצוי בידי מאט. מדליון זה הוא ט'ראנגריל המונע תיעול על בעליו, אשר ניתן למאט בזמן ביקורו בממלכת האילפין דרך ט'ראנגריל הדלת ברוהידין.

אנשים אפורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתנקשים בני אנוש לשעבר שמכרו את נשמתם לאדון האופל. בלתי ניתנים לגילוי עד רגע לפני ההתנקשות.

הצייד/הטובח[עריכת קוד מקור | עריכה]

באנגלית: slayer. השם בעברית השתנה עם המתרגמים. יצור אופל שנכנס לעולם החלומות בגופו וצד זאבים. ברשותו טראנגריל מיוחד שמונע יצירת שערים ברדיוס של כמה עשרות קילומטרים מסביב.

סכיני הדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחוות מתנקשים סינצ'נים בעלי טבעות מיוחדות שהופכים אותם לצללים, אבל הורגת אותם לאט. נחשפו לראשונה כשניסו לרצוח את אגווין. גאווין גילה שהדרך היעילה להתמודד איתם היא בחושך.

  • אינם יצורי אופל אלא לוחמים מיומנים אשר נשבעו אמונים לקיסרית "מי יתן ותחיה לנצח".

שרי אימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באנגלית: dreadlords. מתעלים חזקים אשר משרתים את אדון האופל. נכון לעכשיו ידוע על שלושה מקורות לשרי האימה. 1. אאס סדאי מן האג'ה השחורה. 2. אשאמנים (גברים מתעלים) אשר עברו לצד השני או הושחתו על ידי האופל. 3. איאלים זכרים אשר הושחתו על ידי האופל. כאשר גבר איאל מגלה כי הוא יכול לתעל הוא הולך למיצרים על מנת להילחם עד המוות כנגד אדון האופל. ככל הנראה הגברים האיאלים נתפסו על ידי כוחות האופל והועברו בכפייה לצד השני.

ט'ראנגריל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ט'ראנגריל הוא כל חפץ הקשור לכוח האחד, אשר אינו מאפשר לתעל כמות גדולה יותר של הכוח. בשונה מהאנגריל והס'אנגריל, ישנם ט'אנגרילים מסוימים בהם יכולים להשתמש אף אנשים שאינם מתעלים. הט'אנגרילים נוצרו בעידן האגדות, ולא היה איש המסוגל ליצרם מאז, עד שגילתה אליין טרקנד את סוד יצור הט'אנגריל מחדש, ויצרה העתקים של טבעת ט'אנגריל המשמש להגעה לעולם החלומות. רוב האנגרילים נמצאים בטאר וולון, בבעלות האאס סדאי, אולם רבים נמצאים גם במאגר הגדול באבן של טיר, או מוחבאים במקומות שונים מסביב לעולם. חקר של ט'אנגרילים ששימושם בלתי ידועים הוא מסוכן מאוד, עלול להביא לפציעה, מוות, טירוף ואף גרוע מזה למשתמשים בו ללא ידע מוקדם.

ט'אנגרילים ידועים המתוארים בסדרה:

  • זוג דלתות תואמות המובילות לממלכות האלפין והאילפין, הנמצאות באבן של טיר וברוהידין. הדלתות מקובעות במקומן בחוזק, קשה להזיז אותן, ובלתי אפשרי להטות אותן כלפי כל כיוון. כל העובר בדלתות מגיע לממלכות האלפין והאילפין, ויכול לשאול אותם שלוש שאלות עליהן יקבל מענה. רנד, מאט ומוריין השתמשו בו זמנית בדלת הנמצאת בטיר, בלי לדעת איש על השני, והתשובות שקיבלו ישפיעו רבות על פעולותיהם בעתיד. הדלת שבטיר הייתה זמן רב ברשות שליטי מאיין, שהשתמשו בה כדי לדעת איך להציל את ארצם, אך הדלת נלקחה בידי טיר אשר צרפה אותה לאוסף שלה. הדלת ברוהידין הייתה חלק מן חפצי הכוח שהאיאלים נשאו איתם לאחר השבירה (ראה בפסקה על האיאלים) ונלקחה משם על ידי מוריין אל קאירהיין.
  • ט'ראנגריל נוסף הוא זה המצוי ברשותה של אליין, טבעת מביוס עשויה מאבן אשר כל הנרדם בעוד הטבעת נוגעת בעורו, מגיעה בשנתו לעולם החלומות. הט'אנגריל ניתן לאליין, נינאב ואגווין בידי וורין סדאי, בפקודתה של האמירלין סיואן סנצ'ה, כשיצאו השלושה לרדוף אחר חברות האג'ה השחורה, אשר לקחו עמן בבורחן מהמגדל הלבן ט'אנגרילים הקשורים לעולם החלומות. ט'אנגריל זה הוא הראשון אשר נוצרו ממנו העתקים בעידן המודרני, בידי אליין טרקנד אשר גילתה מחדש את היכולת ליצור ט'אנגריל.
  • בידיו של מאטרים קוטון ט'אנגריל בצורת מדליון כסף ועליו ראש שועל, אשר מונע תיעול מכל סוג על בעליו, וכמו כן הוא הדבר היחיד שמסוגל לפגוע בגולם. המדליון, אותו קיבל מאט בעוברו בדלת ברוהידין אל ממלכות האלפין והאילפין, מתקרר בכל פעם שמתבצע תיעול לידו, וכל עוד הוא נוגע בעורו של בעליו גם יכול למנוע תיעול עליו.
  • זוג ט'ראנגרילים המצויים בידיו של רנד אל'תור הם מפתחות הגישה, פסלונים קטנים של גבר ואישה אשר דרכם ניתן לתעל את הכוח המצוי בצ'ואדן קאל גם בלי להיות קרוב מבחינה גאוגרפית אליהם. דרך ט'אנגרילים אלה טיהרו רנד אל'תור ונינאב אל'מארה את סאידין בשאדאר לוגות.

מוט השבועות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שני ט'אנגרילים שונים בעלי אותה מטרה. באנגלית נקראים "the oaths rod" ו-"the bonder" בהתאמה. תיעול רוח בעזרת סאידר לכל אחד מהם יגרום למחזיק/ה להכבל בדיבורו לחפץ, כלומר: אם ישבע על המוט או על ה"כופת" לא לשקר הוא לא יוכל יותר לשקר עד שישוחרר מהשבועה (באנגלית: forswear) על אחד מהם.

כשמקובלת הופכת לאאס סדאי היא נשבעת את שלוש השבועות על המוט. כשאאס סדאי עוברת לאג'ה השחורה, היא מתירה את השבועות האלה על אחד הט'אנגרילים ונשבעת שלוש שבועות חדשות לאדון האופל. התרת שבועה היא תהליך כואב, אך התרת שבועות האופל כואב בהרבה (כפי שהוכח על טלן מינלי, האחות השחורה הראשונה שנתפסה במגדל הלבן). ה"כופת" היה באיליאן ביד סמאל עד ספר 14, ומאז מחזיק בו שבט השאידו.

מלחמות הטרולוקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרה ארוכה של מלחמות שהתרחשה כ-2000 שנים לערך לפני התרחשות העלילה. המלחמות החלו כאשר פלשו מיליוני טרולוקים ויצורי אופל אחרים אל ארצות האדם, כולל שממת איאל ושארה. רבות מהערים ביבשת המרכזית נחרבו במלחמות, כולל מנטהרן הקדומה, אשר היוותה חלק מברית עשר האומות, הכוח המרכזי אשר לחם באומץ בטרולוקים. הקרב המכריע במלחמה הוא הקרב על מנטהרן, בו אמנם נכבשה העיר ונחרבה, אך הטרולוקים הובסו והוכו מכה נמרצת. שנים ספורות לאחר הקרב המכריע גורשו אחרוני הטרולוקים אל המצרים.

מלחמת האיאלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעת שבירת העולם, היו הקאירהיינים, שרק החלו להתגבש כאומה, היחידים שנתנו לאיאלים מים ומקום לנוח בו בעת נדודיהם, כשכל השאר גירשו אותם בבושת פנים. המסורת על העם שהיטיב עמם עברה לאורך השנים אצל האיאלים, וכמה מאות שנים לפני התרחשות העלילה הם מצאו את אותו העם - הקאירהיינים. האיאלים גמלו לקאירהיין טובה תחת טובה, והרשו לסוחריהם לחצות את השממת איאל אל הארץ האגדתית שארה, ולנהל דרך השממה סחר מכניס רווחים. כמתנה נוספת הביאו האיאלים לקאירהיין העיר ייחור של אבנסדורה, עץ החיים, עץ אגדי שהכל סברו כי נכחד מן העולם.

מאות שנים צמח העץ בקאירהיין, עד אשר כרתו המלך למן מבית דמודרד על מנת להכין לעצמו כס מלכות מפואר. ארבעה משבטי האיאלים, בזעמם על חילול הקודש, פתחו במלחמה כנגד קאירהיין. תוך זמן קצר כבשו האיאלים בשעטתם את קאירהיין העיר ושרפוה, אולם המלך למן הצליח להימלט מערבה. ארבעת השבטים המשיכו במרדפם אל טאר וולון, שכן ראו את העימות כהוצאתו להורג של המלך למן ולא כמלחמה. בקרב שלג הדם על מורדות הר הדרקון נלחמו כל אומות העולם כדי לעצור את האיאלים הבלתי מנוצחים. לא ניתן לדעת מי היה מנצח בקרב אדירים זה, כי כשהצליחו להרוג את המלך למן נסוגו האיאלים אחורה, שכן ראו את עניינם כסגור. העולם נותר הלום רעם ממלחמת הבזק של האיאלים, ומן הקלות בה הצליחו לחדור אל לב "הארצות הרטובות" בשפתם, ולהכריע את אחת האומות החזקות והמשגשגות של אותה תקופה.

ס'אנגריל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ס'אנגריל הוא בדרך כלל חפץ גדול ומרשים יותר מן האנגריל, ונדיר הרבה יותר. מאפשר למשתמש בו לתעל את הכוח האחד בכמות גדולה הרבה יותר מאנגריל. הס'אנגריל הוא חסר שימוש עבור אנשים שאינם מתעלים, וכמו האנגריל, גברים יכולים להשתמש רק בס'אנגרילים מיוחדים להם ונשים אך בס'אנגרילים מיוחדים להן. ס'אנגרילים מפורסמים הם החרב קלנדור והצ'ואדן קאל.

צ'ואדן קאל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצ'ואדן קאל הם זוג פסלים עצומים של גבר ואישה הנושאים בידם כדור בדולח, הנמצאים אחד בקאירהיין ואחד בטרמלקינג. הצ'ואדן הם הס'אנגריל החזקים ביותר שנוצרו אי פעם. גבר ואישה מחוברים, המשתמשים במקביל בשני הפסלים, מסוגלים להרוס את העולם במכה קלילה. כל כוחם של הגברים והנשים המתעלים בעולם אינו אלא טיפה בים לעומת כוחם של הצ'ואדן קאל, ולכן נאסר השימוש בהם עוד בעידן האגדות. אלפי שנים אחר כך, השתמש רנד אל'תור בעזרתה של נינאב אל'מארה בצ'ואדן קאל על מנת לטהר את סאידין מהכתם השורר בו, ותוך כדי השמיד את הרוע ששכן בשאדאר לוגות. הפעלת הפסלים גרמה להתאבדותם של תושבי האי בו הם שכנו.

קואנדילר[עריכת קוד מקור | עריכה]

קואנדילר (נקרא גם בשם אבן לב) הוא חומר בלתי ניתן לשבירה הנוצר על ידי הכוח האחד. שום דבר אינו יכול לשבור קואנדילר, וכל כוח המופעל עליו רק מחזק אותו. דרך יצירת הקואנדילר אבדה לאחר שבירת העולם, אולם גולתה מחדש בידי אגווין אל'וור, האמירלין המורדת. רק למתעלים מעטים ונדירים ישנה היכולת ליצור קואנדילר, והם עושים זאת בעזרת הפעלת מארג מיוחד של הכוח על חפץ ברזל פשוט. החותמים הנועלים את אדון האופל עשוים מחומר זה, אך חלקם הפכו לפריכים עד כי נפילה עלולה לשבור אותם, דבר הנגרם ככל הנראה מהשפעתו של אדון האופל. בספר מספר 23 מין ולואיס ת'רין (כל אחד לחוד) מגלים לרנד ששבירת החותמים האחרונים היא הדרך היחידה להגיע לאדון האופל ולנסות להרוג אותו.

אדאם[עריכת קוד מקור | עריכה]

חפץ- ט'ראנגריל בצורת קולר המחובר לשרשרת וצמיד- המשמש את הסינצ'נים לשלוט על נשים המתעלות את סאידר. למעבידה קוראים סולדאם, ולשפחה קוראים דאמנה. הסינצ'נים קוראים לנשים שמתעלות מרטדאמנה- כלומר "הנחוצה להיכבל".

גם הסולדאם עשויות לגלות את סאידר בעתיד. אליין הצליחה בספר 10 ליצור אדאם ללא שרשרת בעזרתו כבלה את מוגהדין לזמן קצר.

כפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

באנגלית: Compulsion. מארג מסובך של הכח האחד, בו המתעל פורש רשת של הגנות על המח של הקרבן, כדי שיעשה את רצונו ולא יבגוד בו. הארורה גריינדל הייתה מומחית בזה. ורין מתווין היא היחידה שגילתה איך עושים את זה רק מלימוד בספרים.

שורש הקלשון[עריכת קוד מקור | עריכה]

באנגלית: forkroot. צמח ששתיית חליטתו מונעת אדם לתעל את הכוח האחד.

נחשים ושועלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק לוח עתיק לילדים, שמבוסס על דמויות אמיתיות- אלפין והאילפין.. בצורה רגילה אי אפשר לנצח משחק זה, כי מעשית בכל מצב הנחשים והשועלים הורגים את המתמודדים.

בממלכה מוזרה ביקום אחר נמצאים האלפין והאילפין., שהם חצאי אנוש וחצאי נחשים או שועלים בהתאמה. הכניסה לממלכתם היא דרך טראנגרילים במיין וברוהידין, ומגדל גנג'יי המסתורי. המשחק אומר שצריך לקחת איתך "אומץ לחזק, אש לסמא, מוזיקה לבלבל וברזל לקשור". אלה הדברים שצריך כדי להתמודד נגד היצורים האלה. (מאט הוסיף גם "מאט כדי לאזן את המזל".)

הפיכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

זוהי יכולת "להסיט" אדם כלשהו לעבר שעבוד לאופל. נחוץ בשביל זה 13 מירדראלים ו13 מתעלים. קל יותר להפוך מישהו כאשר משתמשים במתעלים מן המין השני. כוח רצון עוזר להתנגדות לתהליך.

שערים[עריכת קוד מקור | עריכה]

באנגלית: gateways. שימוש בכח שהיה ידוע בעידן האגדות ונעלם- יצירת שערים ממקום למקום. כשרנד שבה את אסמודין ואגווין שבתה את מוגהדין, שני הארורים האלה לימדו את שוביהם איך ליצור שערים והחזירו את הידע. אנדרול גנהלד פיתח מומחיות לשערים ויכול ליצור אותם בין רגע בגדלים שונים. יוקירי (מהאג'ה האפורה) גילתה שניתן להשתמש בשערים אל עבר שמים ככה שישמשו כאמצעי ריגול.

מדליון ראש-שועל[עריכת קוד מקור | עריכה]

טראנגריל השייך למאט שקיבל לאחר ביקורו אצל האלפנים והאילפינים כחלק מהעסקה שחתם. הוא שובר מארגים כך שכל מי שהוא נמצא עליו מוגן מנגיעתם. מי שהוא נמצא עליו יכול לתעל. ניתן להשתמש במארגים בשביל לפגוע במי שעליו נמצא התליון לרוב באמצעות השלכת משהו בעזרתם לכיוון מי שמונח עליו התליון. אליין שכפלה אותו, אך לכפילים יש עוצמה מועטה. הכפילים לא יתנגדו למארגים חזקים ופוגעים גם ביכולת של העונד אותם לתעל. הכפילים והמדליון המקורי הם הדרך הידועה היחידה לפגוע בגולם.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הטעות של "טווית" "מארגים" היא במקור (ככול הנראה בעיה בתרגום).