מחזור סינודי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אנימציה המדגימה מחזור סינודי בין שני כוכבי לכת
מיקום הירח לאחר חודש סידרי ולאחר חודש סינודי (הסירטוט אינו בקנה מידה)

מחזור סינודי הוא פרק הזמן הדרוש לעצם שמימי כדי לחזור לאותו מופע יחסית לשמש, כאשר המושג מופע מציין את האופן שבו נראה העצם ביחס לשמש. מחזור (זמן) סינודי אינו זהה לזמן ההקפה של העצם הואיל והעצם נע ביחס לשמש - במקרה של הקפת הירח סביב כדור הארץ זמן הקפה הוא כ-27.3 ימים, אולם במשך זמן זה כדור הארץ עצמו, והירח המקיף אותו, ממשיכים במסעם מסביב לשמש. על מנת שהירח ייראה לצופה מכדור הארץ כאילו חזר לאותה נקודה, ביחס לשמש, על הירח להמשיך להסתובב סביב כדור הארץ מעל יומיים נוספים. לכן לצופה בכדור הארץ, הרואה בשמש כנקודת ייחוס, נראה שהקפה של הירח סביב כדור הארץ לוקחת כ-29.5 יום. זמן זה נקרא חודש סינודי. דוגמה לכך היא הזמן החולף בין מולד הירח למולד הירח בחודש העוקב. או הזמן החולף בין שני אירועים בהם נראה "ירח מלא".

באפן דומה יום סינודי הוא הזמן שלוקח לעצם שמסתובב סביב עצמו לחזור למופע זהה ביחס לשמש. לדוגמה הזמן שחולף בן שתי זריחות של השמש.

בכוכבי לכת, באסטרואידים ובשביטים מחזור סינודי הוא פרק הזמן שבין שני מחזורים עוקבים שבהם העצם הנע סביב השמש נמצא בקו אחד עם השמש במבט מכדור הארץ, או כאשר עצם שמסלולו גדול ממסלול הארץ נמצא בשמיים מול השמש.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Q space.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מדעי החלל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.