מחלוקת מדעית עם דרוויניזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מחלוקת מדעית עם דרוויניזםאנגלית: A Scientific Dissent from Darwinism) היא הצהרה שפורסמה בשנת 2001 על ידי מכון דיסקברי, מכון אמריקאי שמרני המקדם את האמונה בתכנון תבוני. נכון ל-2008, על ההצהרה חתומים כ-761 מדענים אקדמאים, בעלי תואר ד"ר, פרופסור, או פרופסור לרפואה.

לשון ההצהרה היא:

אנו מטילים ספק בטענות בדבר היכולת של מוטציה אקראית וברירה טבעית להסביר את מורכבות החיים. יש לעודד בדיקה זהירה של הראיות התומכות בתורת דרווין.

ההצהרה מתייחסת לאבולוציה ותורת דרווין, מושגים שאינם מקובלים בשימוש המדעי המודרני ובעלי כמה משמעויות. ההצהרה מתייחסת אך ורק למנגנוני לברירה טבעית ולמוטציה אקראית בלבד. עם זאת, כיום שחבור גנטי, זרימת גנים וסחף גנטי הם חלק אינטגרלי מהסינתזה האבולוציונית המודרנית הידועה למדע.

ביקורת נשמעה על רשימת המדענים החותמים, מכוון שרובם חסרי התמחות בתחום האקדמי הרלוונטי לאבולוציה, הוא הביולוגיה. בהצהרה המקורית מ-2001, פחות מ-20% מהחותמים היו ביולוגים.

בין החותמים חמישה ישראלים: ישראל חנוקוגלו, פרופסור לביוכימיה באוניברסיטת אריאל; חיים שור, פרופ' במחלקה להנדסת תעשייה וניהול באוניברסיטת בן-גוריון; מארק שלפוברסקי, ד"ר לוירולוגיה מאוניברסיטת בר-אילן; ירמיהו ברנובר פרופסור לפיזיקה באוניברסיטת בן-גוריון; וג'יימס אי רנקין, ד"ר לפיזיקה מישיבה יוניברסיטי (אך רשום בישראל).

תגובות להצהרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרף המציג את מספר החותמים בתוך ארבעה ימים על העצומה הנגדית - "A Scientific Support for Darwinism" (תמיכה מדעית בדרוויניזם), 7,733 מדענים, מתוכם 3,385 ביולוגים.

בעקבות הצהרה זו קמו כמה עצומות נגדיות. האיגוד הלאומי לחינוך מדעי בארצות הברית פתח את "פרויקט סטיב" (Project Steve). מדובר בעצומה התומכת באבולוציה, וחתומים עליה אך ורק מדענים בעלי תואר ד"ר בתחום הביולוגיה, הפלאונטולוגיה או הגאולוגיה - ששמם הפרטי הוא סטיב.[1] זוהי פרודיה שמטרתה להראות כמה מעט חותמים יש להצהרה מתוך כלל הקהילה המדעית. כיום חתומים בעצומה כ-1168 מדענים,[2] בהם יותר ביולוגים מאשר בעצומה של מכון דיסקברי. על עצומה בשם "תמיכה מדעית בדרוויניזם" (A Scientific Support for Darwinism), שהוצגה כראיית נגד בבית משפט לאחר שהוצגה בו העצומה של מכון דיסקברי, חתמו 7733 מדענים תוך ארבעה ימים. (ראו גרף משמאל). על "פרויקט מכתב הכמורה" (Clergy Letter Project) חתומים יותר מ-10,000 אנשי כמורה אמריקאים שאומרים כי "האמונה באמיתות הנצחיות של התנ"ך והתגליות המדעיות יכולים להתקיים בבטחה זה לצד זה".[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אתר הפרויקט ורשימת ה"סטיבים" באתר "National Center for Science Education", שבאוקלנד, קנדה.
  2. ^ אוחזר ביולי 2011, ראו מונה "Steve-O-Meter" באתר הפרויקט.
  3. ^ אתר הפרויקט