מחלף גולני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שירטוט של המחלף
מחלף גולני
מיקום מחלף גולני
מחלף גולני
מחלף גולני
מחלף גולני, מבט מכיוון כביש 65 צפונה
אתר הנצחה ומוזיאון גולני, מחלף גולני
גשר הולכי הרגל ולצידו סמל חטיבת גולני

מחלף גולני הוא מחלף מרכזי בגליל התחתון, שבו נפגשים כביש 65 המוביל מעפולה לאצבע הגליל וכביש 77 המוביל מטבריה למחלף המוביל.

באזור המחלף, שעד סיום מלחמת העצמאות נקרא בשם "צומת מסכנה" (על שם "ח'רבת מסכנה" הסמוכה, ששימרה את שם העיירה התלמודית משכנא), נערכו קרבות עקובים מדם בין לוחמי חטיבת גולני לבין כנופיות של לוחמים מהכפרים הערביים שבסביבה. אלה נעזרו בלוחמי צבא ההצלה בפיקודו של פאוזי קאוקג'י. לאחר מלחמת העצמאות הוקמה מצפון לצומת אנדרטה לזכר לוחמי גולני שנהרגו בקרבות באזור הצומת ובאזור סג'רה. בשלהי שנות ה-70 של המאה ה-20 הוקם במקום מוזיאון גולני - אתר הנצחה ללוחמי חטיבת גולני שנפלו במלחמות ישראל. באתר אנדרטות, מוזיאון לתולדות החטיבה וארכיון.

באמצע השבוע משמש המחלף את תושבי האזור אולם הוא עמוס בעיקר בשבתות ובחגים, אז הוא משמש צומת מרכזי בתנועת המטיילים מגוש דן ומחיפה אל הכנרת וצפון הארץ, ובחזרה. המבנה הבולט לעיני העובר בצומת בעשור השני של המאה ה-21 הוא מסעדה של מקדונלד'ס. בולט במיוחד הלוגו שהתנוסס מעליה. הלוגו הקיים החליף את בובת הליצן של החברה שהוצבה במקום בחודשים הראשונים לפתיחת המסעדה. בעקבות לחץ כבד מצד הורים השכולים, שחשו כי הבובה שמה ללעג את אתר ההנצחה, הורדה הבובה והוחלפה בלוגו קטן וסולידי יותר. במסגרת הקמת המחלף, נסלל כביש גישה חדש אל אתר ההנצחה ואל המסעדה. אלה נמצאים כיום לצד המחלף.

צומת גולני הפך למחלף, במסגרת פרויקט "נתיבי ישראל", שהינו חלק מהתוכנית הרב שנתית של החברה הלאומית לדרכים בישראל לשנים 2011-‏2016. במסגרת הפרויקט, שביצועו החל בשנת 2011, הוקם גשר ראשי במסלולו של כביש 77, מעל לכביש 65, במטרה ליצור הפרדה מפלסית עבור כלי הרכב בארבעת כיווני הנסיעה. המחלף מסייע למבקשים להגיע אל יער לביא של הקרן הקיימת לישראל, אל אתר ההנצחה לחללי חטיבת גולני ומוזיאון גולני. גשר ייחודי להולכי רגל, שעוצב על ידי האדריכל אריאל טיבי, מאפשר חציה בטוחה של כביש 65. בנוסף, שולבו במחלף מעברים תת-קרקעיים להולכי רגל, כלי רכב, רכב חקלאי, מעבר חירום תחתי לטנקים ותחנות לתחבורה ציבורית בכיווני הנסיעה השונים. מחלף גולני הינו חלק מתוואי הנסיעה "הזרוע המזרחית", שיקשר את צומת עמיעד אל צומת התשבי ובהמשך לכביש 6. המחלף נפתח לתנועה באמצע חודש אוגוסט 2013. עבודות הגמר על המחלף, בהן פירוק כבישים קיימים ושיקום נופי הסתיימו בסוף שנת 2013.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


קואורדינטות: 32°46′29.6″N 35°24′28.4″E / 32.774889°N 35.407889°E / 32.774889; 35.407889