מחלף המוביל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שירטוט של המחלף
צומת המוביל בעיצומן של העבודות להסבתו למחלף, 2011

מחלף הַמּוֹבִיל הוא מחלף ראשי בגליל התחתון, בסמוך לאלון הגליל, בו מצטלבים כביש 79 וכביש 77. המחלף נקרא על שם המוביל הארצי, שמאגר אשכול שלו נמצא בסמוך למחלף. המחלף מאפשר נסיעה רצופה ללא רמזורים או צמתים בכביש 77. כמו כן מאפשר המחלף את כל שמונת כיווני המעבר האפשריים בין הדרכים.

המחלף מקשר את דרום הארץ ומרכזה לכנרת, הגליל העליון והגולן, וכמו כן משרת את תושבי עמק יזרעאל ונצרת.

תולדות הצומת[עריכת קוד מקור | עריכה]

צומת המוביל היה לצומת, עם פתיחת הקטע של כביש 77 מהסוללים לצומת גולני, במרץ 1980[1]. במשך מספר שנים היה צומת T. עם פתיחת הקטע המערבי של כביש 77 מצומת המוביל לרמת ישי בשנת 1985, היה צומת המוביל לצמד של צומתי T[2].

הצומת אופיין במשך שנים רבות בעומסי תעבורה. באוקטובר 2009 החלה החברה הלאומית לדרכים בביצוע מפעל רחב היקף להפחתת העומס בצומת על ידי הסבתו למחלף. החלק העיקרי במפעל כלל הקמת גשר באורך כ-120 מטרים לאורכו של כביש 77. לצורך הקמתו, נבנה מעקף באזור הצומת, אשר שימש את התעבורה עד לפתיחת הגשר לתנועה ביולי 2011. במסגרת תוכנית שיפור התעבורה אל המחלף, הורחב גם קטע כביש 77 המחבר בין צומת ישי למחלף המוביל, שהפך לכביש דו-נתיבי בכל כיוון ומהירות הנסיעה המותרת בו על פי החוק הועלתה ל-100 קמ"ש. במקביל, הורחב גם כביש 79 לכביש דו-נתיבי בכל כיוון והעבודות בו הסתיימו בראשית 2012.

הגשר לנוסעים מדרום לצפון על כביש 77 נחנך ב-6 ביולי 2011. ב-18 ביולי 2011 נפתח על הגשר הנתיב לנוסעים מצפון לדרום על כביש 77.

ארכאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת העבודות להקמת המחלף, הוקדשה תשומת לב מיוחדת לאתר הארכאולוגי יפתחאל המצוי בלבו של המחלף. במסגרת עבודות ההצלה שמומנו על ידי החברה הלאומית לדרכים התגלו שבע שכבות וממצאים נדירים המעידים על מרכזיותו של היישוב במקום לפני כ-10,000 שנה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יוסי שלום, צומת המוביל: מוביל לעצבים, באתר mynet (כפי שנשמר בארכיון האינטרנט)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]