מחם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מחם חשמלי המצויד בכפתור הרתחה, פיקוד שבת ובחוגה לשליטה על עוצמת החום של פיקוד השבת וכן ברז מזיגה

מֵחַם[1] (או בכתיב השגוי "מיחם") הוא כלי להרתחת מים בעל קיבול גבוה בהשוואה לקומקום. המחם מצויד בתרמוסטט אשר מווסת את פעולת גוף החימום. המחם משמש להרתחת מים לצרכים שונים כגון משקאות חמים, בישול וניקיון. המחם עשוי לרוב מנירוסטה או ממתכת אחרת בעלת עמידות גבוהה למים וחלודה. גוף החימום החשמלי, בדומה לקומקום הביתי, מצוי בתחתית המכשיר ומכוסה לעיתים קרובות במסגרת פלסטיק קשיחה.

למחם מספר תכונות אשר מבדילות אותו מן הקומקום הביתי.

  • לרוב המחמים בשוק ישנו ברז אשר דרכו מוזגים את המים.
  • מחם הוא כלי נייח ועל מנת למלאו יש להשתמש בכלי נוסף או בצינור המחובר לברז.
  • למחם יכולת קיבול גבוהה, בין 2 ליטרים במחמים הקטנים עד ל-25 ליטרים בגדולים.

ניתן למצוא מחמים בבתים פרטיים ובבתי עסק קטנים. אחד מן היתרונות הבולטים של המחם מנוצל לשימוש על ידי האוכלוסייה שומרת השבת בישראל - בזכות פיקוד שבת המאפשר שמירה על חום המים באופן קבוע ללא הדלקה. השימוש במחם שכיח במיוחד בקרב גופים מוסדיים וציבוריים כגון מסעדות, חדרי מורים, חדרי אוכל ומשרדים.

בעוד שהקומקום עונה על צרכים ביתיים של חימום כמות קטנה של מים, המחם בעל גוף המתכת מסוגל לחמם כמות גדולה של מים בזמן קצר.

פתרון להשבתה פתאומית של מחם[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעולת המחם מווסתת על ידי תרמוסטט אשר מונע קצרים חשמליים במכשיר. עקב נוכחות מים במכשיר ומיקומו בסביבה לחה (כגון מטבח), עלול המחם לסבול מרגישות לתקלות. עקב כך בכל מחם קיים תרמוסטט אשר ביכולתו להשבית את המכשיר. לרוב ימוקם כפתור התרמוסטט בתחתית המכשיר. התקלה הנפוצה ביותר במחמים היא קפיצת התרמוסטט, אשר ניתנת לתיקון פשוט בעזרת החזרת הזיז הקטן למקומו. יש לציין שלא בכל מחם קיים תרמוסטט בעל זיז פלסטיק. טעות נפוצה נוספת היא הדלקת המחם ללא מים. פעולה זו עלולה לגרום לשריפת גוף החימום של המכשיר, ואף להריסתו. זאת מפני שהמחם בנוי כך שהוא "מזהה" מתי המים רותחים ולכן יכול להפסיק את פעולת גוף החימום. ללא מים עלול גוף החימום לשרוף את המחם ולהשביתו כליל.

בדגמים כמו המחם שבתמונה למעלה, אין תרמוסטט בכלל, וההפעלה וכן הפסקת הרתחת המים מתבצעת ידנית על ידי כפתור ההרתחה, מה שמאלץ לאחר מכן, להשתמש בפיקוד השבת, כדי לשמור על חום המים. אם משאירים את כפתור ההרתחה דלוק כאשר המים רותחים, גופי החימום לא יכבו, מה שיגרום לשריפתם.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]