מחנה אלנבי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
המחנה הצבאי הטורקי ב-1917 (מימין למטה, כולל המנחת), אשר עליו נבנה לימים מחנה אלנבי
מחנה אלנבי בתקופת המנדט הבריטי. ברקע - בתי שכונת תלפיות
שלמה ויהודית יחזקאלי במחנה אלנבי, 1959

מחנה אלנבי היה מחנה צבאי, שהוקם על ידי הבריטים בדרום ירושלים בשנת 1917, במסגרת חימוש האזור במלחמת העולם הראשונה. המחנה השתרע על פני שטח שנתחם לימים על ידי הרחובות דרך חברון ממערב, רחוב ביתר ממזרח, רחוב ישראל גלעדי מדרום וכ־100 מ' צפונית לרח' קדושי סלוניקי מצפון. המחנה שימש לימים כבסיס צה"ל עד שפורק בשנות ה-80 ועל חורבותיו נבנו בתי מגורים ומסחר בשולי שכונת תלפיות.

בימי מלחמת העולם הראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפעילות הראשונה במקום החלה בימי מלחמת העולם הראשונה, כאשר הטורקים חנכו מחנה צבאי בגבולה הדרומי של ירושלים, באזור שהיה ריק מיישוב באותה עת. החל מראשית שנת 1917 החל לפעול במחנה גם שדה תעופה קטן, אשר רוב המטוסים שהמריאו ונחתו בו היו שייכים לטייסת הגרמנית, בת בריתה של הטורקים בימי המלחמה.

בתקופת המנדט הבריטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשלהי 1917 כבשו הבריטים את המחנה והפכו אותו לבסיס צבאי חשוב בדרום ירושלים, לצד מחנה אל-עלמיין הסמוך. הוא נקרא על שם אדמונד אלנבי שהנהיג את כוחות הבריטים במלחמה וכבש בפועל את ירושלים. המחנה פעל לאורך כל תקופת המנדט הבריטי ושימש את הצבא למטרות לחימה ומגורי חיילים. בשנים הראשונות הפעילו הבריטים קו רכבת קצר מתחנת הרכבת הסמוכה, שעבר בשולי שכונת בקעה בתוואי רחוב מרדכי היהודי, עד לרחוב יהודה של ימינו. קו זה סיפק למחנה אלנבי תחמושת וציוד שהגיעו ממישור החוף. הבריטים הוסיפו להשתמש בשדה התעופה, אך בעקבות לחץ שהפעיל ועד שכונת תלפיות למניעת רעש ההמראות, סגרו הבריטים ב-1924 את שדה התעופה במחנה אלנבי ופתחו שדה תעופה חלופי בעטרות מצפון ירושלים.

כיבוש המחנה על ידי צה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-14 במאי 1948 עזבו הבריטים את הארץ ומחנה אלנבי נכבש מיד על ידי כוחות הלגיון הערבי. למחרת היום תקפה פלוגת גדוד מוריה של החי"ש את המחנה במסגרת מבצע קלשון. ההתקפה יצאה משני כיוונים - כוח עיקרי תקף את המחנה משכונת בקעה במערב וכוח משני נע לכיוונו מאזור צפון תלפיות בצפון. ההתקפה המשולבת השתבשה כאשר משוריין שתקף את המחנה מצפון ספג אש ונבלם ובעקבות כך השתהתה ההתקפה העיקרית ממערב. חילופי האש חודשו במהרה במתקפת ירי מרגמות ודוידקה, עד שמגיני המחנה ברחו והוא נתפס על ידי כוחות צה"ל עד רדת הערב. במחנה נמצאה כמות גדולה של חומרי נפץ, ציוד רפואי ומוצרי מזון.

מחנה אלנבי מכיבושו ועד הריסתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים הבאות שימש מחנה אלנבי כמחנה קבע של צה"ל, ששימש בעיקר למגורי קצינים ושימושים אחרים, כמו כיתות לימוד לחיילים, מתקנים לאימוני גדנ"ע ומגורים של חיילי משמר הגבול. המחנה פעל כעין מושב ונולדו וגדלו בו ילדים רבים. לקראת סוף ימיו השתקעה בו מחלקת התנועה של משטרת ישראל, שהפעילה במקום גם כלבייה. בשנות ה-80 פורק המחנה ובשנות ה-90 הוקמו על שטחו בתי מגורים ומסחר.