מחנה הפליטים שתילה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מחנה הפליטים שתילהערבית: مخيم شاتيلا; תעתיק מדויק: מח'ים שאתילא) הוא מחנה פליטים פלסטינים, שהוקם על ידי סוכנות אונר"א בשנת 1949. המחנה ממוקם בפרברה הדרומי של ביירות, בירת לבנון. על פי נתוני דצמבר 2003, היה המחנה ביתם של 12,235 פליטים רשומים. המחנה ידוע כאתר שבו נערך טבח סברה ושתילה בספטמבר 1982, בזמן מלחמת לבנון הראשונה, אך מילא גם תפקיד חשוב במלחמת המחנות של 1985 ו-1987.

גאוגרפיה ודמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחנה שתילה ממוקם מדרום לביירות. במקור הוא אכלס כמה מאות פליטים שמקורם באזור הגליל וצפון ארץ ישראל. עם השנים גדל לכמות של מעל 12,000 אלף פליטים פלסטינים. רבים מאותם פליטים חיים מחוץ למחנה בפועל, ובמחנה חיים גם תושבים לא-פלסטינים. שטחו של המחנה הוא כקילומטר רבוע, ומשום כך הוא בעל צפיפות אוכלוסין רבה ביותר. על פי מפקד האוכלוסין הלבנוני, נכון ל-2017 מונים הפליטים מסוריה כ-57.7% מתושבי המחנה.[1]

שירותים ציבוריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אונר"א מפעילה מרכז בריאות אחד ושני בתי ספר יסודיים בתוך המחנה. ארגונים לא ממשלתיים אחרים פועלים במחנה, כגון הצלב האדום הפלסטיני, ארגון סעד נורווגי ואחרים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תהלוכת זיכרון לטבח, 2003
Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – טבח סברה ושתילה

מאז שהגיע אש"ף לביירות ב-1970, היה מחנה הפליטים שתילה אחד מבסיסי התמיכה בו.[2] בזמן מלחמת לבנון הראשונה ב-1982, כשליש מתושבי סברה ושתילה היו שיעים עניים, שבאו מהכפרים הסמוכים וקנו את דירותיהם מידי פלסטינים שעברו לשכונות טובות יותר בעיר.[3] במהלך המלחמה ספג שתילה הפצצות רבות מידי כוחות צה"ל. בעת התקדמותו של צה"ל למערב העיר, בני הברית הפלנגיסטים של צה"ל ערכו סדרה של התקפות על מחנות סברה ושתילה. מידת המעורבות של ישראל בעניין מוטלת בספק. כתוצאה מההתקפות נהרגו בין 700 ל-3500 אנשים, רובם לא חמושים.

ישראל החלה לעזוב את ביירות מעט לאחר פרסום הטבח. הגנת המחנות הופקדה בידי איטליה. בעקבות התקפות על כוחות שמירת השלום, האיטלקים עזבו את לבנון גם כן. כתוצאה מכך, מלאכת הגנת המחנות הופקדה בידי ארגון אמל השיעי.

שני מעשי טבח נוספים נערכו במחנה לאחר נסיגת ישראל מלבנון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מחנה הפליטים שתילה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כמה "פליטים" פלסטינים יש בלבנון?, ערוץ 7 (בhe)
  2. ^ תומאס פרידמן, מביירות לירושלים, עמ' 141.
  3. ^ תומאס פרידמן, מביירות לירושלים, עמ' 144.