מחנה מקלף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שער הכניסה ברחוב בן-גוריון למחנה מקלף

מחנה מקלף (לשעבר מחנה גנים; מכונה שלישות רמת גן), הוא מחנה צבאי בעיר רמת גן בין הרחובות בן-גוריון וקריניצי. המחנה מאכלס את מפקדת חיל משאבי האנוש, ממר"ם, מצפ"ן, שחר, בית הספר למקצועות המחשב, ממת"ם וחלק מיחידות אכ"א. במתחם, שכן מחנה מטכ"ל מאז מאי 1949 לאחר שהתפנה ממקומו הקודם בגן אברהם הסמוך (בבית ההבראה 'החלמה'), ועד לפברואר 1955 אז פינה את מחנה מקלף ושוכן במחנה הקריה בתל אביב[1].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האתר הוא אתר עתיקות מוכרז על ידי רשות העתיקות ונמצאו בו שרידי בית קברות שומרוני או יהודי מהתקופה הביזנטית, מהמאה ה-4 עד המאה ה-6 לספירה. כמו כן נחשפה במקום רצפת פסיפס וארכאולוגי הרשות מניחים כי במקום שכן כפר קטן. הגילוי הארכאולוגי אירע באקראי בשנת 1939 כאשר בוצע חריש עמוק במגרשים ריקים כדי להכשירם לגידול ירקות לשעת חירום.

רחוב בן-גוריון ברמת גן (לפני 1985 נקרא רחוב מודיעין) מסומן במפות מן המאה ה-19 כ"דרך המואזין". על הגבעה עליה שוכן המחנה ניצב בעבר בית קברות מוסלמי קטן וכן היו בו מערות ששימשו נוודים.

בשנת 1958 הוקמה במחנה יחידת המחשב של צה"ל ובשנת 1977 הוקמה במקום מפקדת חיל השלישות. במחנה ממוקם בית הספר למקצועות המחשב ויחידות של אגף התקשוב.

בשנת 1993, ביוזמתו של יצחק רבין, נקרא המחנה על שמו של רב-אלוף מרדכי מקלף, שכיהן בו כרמטכ"ל.

תוכנית עתידית[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי תוכנית העתקת בסיסי צה"ל לנגב אמור צה"ל לפנות את הבסיס ולמסור את שטחו למינהל מקרקעי ישראל בין השנים 2018–2019. היחידות התקשוביות בבסיס יעברו לקריית התקשוב בבאר שבע ויחידות השלישות בעיקר ללוד. במקום הבסיס צפויות לקום כ-1,200 יחידות דיור בעשרה מגדלים בני 25 קומות[2].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ניר מן, תולדות מחנה מטכ"ל: תולדות מחנה המטה הכללי של צה"ל בשנים 1948-1955, מחלקת היסטוריה של צה"ל, 2006

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]