מחנה נתן

מחנה נתן
אין תמונה חופשית
אין תמונה חופשית
מידע כללי
סוג בסיס צבאי עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום נפת באר שבע עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
קואורדינטות 31°13′31″N 34°47′54″E / 31.225186°N 34.798256°E / 31.225186; 34.798256
(למפת באר שבע רגילה)
 
מחנה נתן
מחנה נתן
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
תג של אטנא"ם (אגד טכנולוגיה ואחזקה מרחבי) 653 (בעבר - יחש"ם - יחידת החימוש המרחבית של פיקוד הדרום) השוכנת במחנה נתן
תג יחש"ם 653 פיקוד הדרום (מחנה נתן) לפני האיחוד עם יחש"ם הערבה

מחנה נתן הוא מחנה צבאי של צה"ל במחוז הדרום, בצמוד לבאר שבע. במחנה שוכנת יחידת החימוש המרחבית (יחש"מ) 653 של חיל הטכנולוגיה והאחזקה, הנמנית עם יחידות האחזקה הגדולות בצה"ל, ואחראית בתחום החימוש לכל היחידות בפיקוד הדרום. במחנה נמצא גם בסיס מעצר צבאי, בו העצורים משמשים כעובדים לתועלת הציבור (ממחנה נתן נשלחים עצורים לעבודות ניקיון בעיר באר שבע, לדוגמה). במחנה ממוקם גם בית ספר תיכון תעסוקתי של משרד הכלכלה ושל רשת עתיד, בו התלמידים רוכשים מקצוע בניהול מלאי או מיכון תעשייתי ומשלבים לימודים ועבודה יחדיו[1].

המחנה נקרא על שמו של טוראי נתן אלבז, שבשנת 1954 הקריב את חייו למען חבריו בקפיצה על רימון. על הקרבתו עוטר אלבז בעיטור המופת. המחנה נקרא בשם "נתן" עוד משנת 1952[2], אולם לאחר מותו של אלבז, הוחלט שהשם ישמש להנצחתו[3].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אחר מלחמת העצמאות הצטייד צה"ל באמצעי לחימה ובציוד שנרכשו ממדינות שונות. על מנת לספק לאמצעים אלו פתרון טכני ואחזקתי בדרום ישראל, הוקם בשנת 1954 גדוד חימוש מיוחד בפיקוד הדרום. שנה מאוחר יותר נוצר הצורך להרחיב את שירותי הגדוד והוחלט על הקמת פלוגה נוספת בבאר-שבע.

ב־1964 פוצלה הפעילות לשתי פלוגות: האחת התמסרה לטיפול בטנקים והאחת- התמחתה באחזקת נגמ"שים ורכב כבד.

במלחמת ששת הימים נלחמו חיילי חיל החימוש בצמוד למערך הלוחם. אנשי החוליות הטכניות היו בכל מקום שנדרשו בקו האש ובעורף. הם הכשירו במהירות כלים פגועים, והתגברו על תקלות בקו החזית ממש.

במלחמת יום הכיפורים היווה חיל החימוש גורם מכריע במערכה. במלחמה פעלו הסדנאות ללא הפוגה - בשלב הבלימה הוטל על חוליות החימוש להחזיר את הכלים במהירות המרבית לכשרות מבצעית. בשלב המתקפה סייעו החוליות בשיקום הכוח שהכריע את הקרב והעתיק את המלחמה לאדמת האויב. בסיום המלחמה היו חוליות החימוש פרוסות בכל מערך צה"ל. הייתה להם עבודה עצומה של שיקום הרכב והשריון הפגועים. הסדנה הרחיבה את מסגרתה וקלטה חיילים סדירים, קבע ומילואים.

ב-1988 אישר הרמטכ"ל דן שומרון להעלות את תקן מפקד היחש"ם מסא"ל לאל"ם. באוגוסט 2000 אוחד יחש"ם מחנה נתן עם יחש"ם ערבה, ליחידת החימוש המרחבית והמאוחדת של פיקוד הדרום.

כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

יחש"ם 653 (יחידת חימוש מרחבית של פיקוד הדרום), אשר הוקם בשנות ה-50, עבר מיום הקמתו ועד היום, תהליכים רבים של רה-ארגון, התעצמות והתחדשות שעיקרם שימת הלקוח במרכז העשייה. תפקיד היחש"ם לתת מענה אחזקתי מיטבי לכשירות המבצעית של היחידות בפיקוד הדרום ואף לפיקודים אחרים בשגרה ובחירום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מחנה נתן רשת עתיד, באתר עמינדב
  2. ^ המחנה הוקם בידי הבריטים ונקרא "Camp Watan". בעקבות כיבוש הנגב בידי צה"ל עוברת השם ל"נתן".
  3. ^ מקור השם של "מחנה נתן", באתר הגבורה