מחניים (משחק ילדים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מחניים הוא משחק שבו משתתפים זורקים כדור על משתתפים אחרים, על מנת "לפסול" אותם. משחק זה אינו נחשב לספורט מקצועי ואינו ולוקח חלק באולימפיאדה או בתחרויות רשמיות אחרות, אולם בין השנים 1996–2001 התקיימה אליפות בתי ספר למחניים.

מחניים קטן[עריכת קוד מקור | עריכה]

שני משתתפים נבחרים להיות הזורקים. הם עומדים זה מול זה במרחק של כ-10–15 מטר זה מזה, ובאמצע ביניהם עומדים כל שאר המשתתפים. שני הזורקים מתמסרים ביניהם, וזורקים את הכדור על המשתתפים שבאמצע במטרה לפסול אותם. משתתף שהכדור פגע בו יוצא מהמשחק, אלא אם כן הוא הצליח לתפוס את הכדור. המשתתף האחרון שהצליח להתחמק מהכדור הוא המנצח.

שחקן שפסלו אותו מצטרף לזורקים, וכך הזורקים יוצרים בהדרגה מעגל סביב שאר המשתתפים. שחקן שתופס את הכדור מקבל נקודה, מעין "חנינה" כזאת. הנקודה תעזור לו בפעם הבאה שיפגעו בו, שאז הוא לא ייפסל אלא רק יפסיד את הנקודה.

מחניים גדול[עריכת קוד מקור | עריכה]

לפני תחילת המשחק, נבחר שחקן אחד מכל קבוצה להיות "שבוי מדומה". השחקן שנבחר עובר לאזור השבויים, השטח המקיף את המגרש המרובע של הקבוצה היריבה. השחקן הראשון שנפסל (השבוי ה"אמיתי" הראשון) מחליף את השבוי המדומה והשבוי המדומה חוזר למגרש המרובע של קבוצתו.

משחקים על מגרש מלבני שמורכב משני מגרשים מרובעים צמודים. השחקנים מתחלקים לשתי קבוצות כאשר מטרתה של כל קבוצה היא לפסול את כל שחקני הקבוצה היריבה. בתחילת המשחק כל קבוצה עומדת באחד המגרשים המרובעים (חוץ מהשבוי המדומה). שחקני כל קבוצה רשאים להתמסר ביניהם בכדור. שחקן שנפסל נקרא "שבוי" ועובר לשטח שמקיף את המגרש של הקבוצה היריבה.

שחקן נפסל רק אם הכדור פגע בו.

בנוסף, לא ניתן ללכת בעת החזקת הכדור ושחקן אינו יכול למסור את הכדור לעצמו. לשחקנים שנמצאים במגרש אסור לצאת מתחומו ולשבויים אסור להיכנס אליו. השבויים משתתפים באופן פעיל במשחק; הם יכולים להתמסר עם חברי קבוצתם ולפסול את חברי הקבוצה השנייה.

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]