מחניים (משחק ילדים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מחניים הוא משחק שבו משתתפים זורקים כדור על משתתפים אחרים, על מנת "לפסול" אותם. משחק זה אינו נחשב לספורט מקצועי ואינו ולוקח חלק באולימפיאדה או בתחרויות רשמיות אחרות, אולם בין השנים 1996-2001 התקיימה אליפות בתי ספר למחניים.

מחניים קטן[עריכת קוד מקור | עריכה]

שני משתתפים נבחרים להיות הזורקים. הם עומדים זה מול זה במרחק של כ-10-15 מטר זה מזה, ובאמצע ביניהם עומדים כל שאר המשתתפים. שני הזורקים מתמסרים ביניהם, וזורקים את הכדור על המשתתפים שבאמצע במטרה לפסול אותם. משתתף שהכדור פגע בו יוצא מהמשחק, אלא אם כן הוא הצליח לתפוס את הכדור. המשתתף האחרון שהצליח להתחמק מהכדור הוא המנצח.

מחניים גָדֵל[עריכת קוד מקור | עריכה]

שחקן שפסלו אותו מצטרף לזורקים, וכך הזורקים יוצרים בהדרגה מעגל סביב שאר המשתתפים. שחקן שתופס את הכדור מקבל נקודה, מעין "חנינה" כזאת. הנקודה תעזור לו בפעם הבאה שיפגעו בו, שאז הוא לא ייפסל אלא רק יפסיד את הנקודה.

מחניים גדול[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחקים על מגרש מלבני שמורכב משני מגרשים מרובעים צמודים. השחקנים מתחלקים לשתי קבוצות כאשר מטרתה של כל קבוצה היא לפסול את כל שחקני הקבוצה היריבה. בתחילת המשחק כל קבוצה עומדת באחד המגרשים המרובעים (חוץ מהשבוי המדומה). שחקני כל קבוצה רשאים להתמסר ביניהם בכדור. שחקן שנפסל נקרא "שבוי" ועובר לשטח שמקיף את המגרש של הקבוצה היריבה.

פסילה יכולה להתרחש אם כדור שפוגע בשחקן ולאחר מכן פוגע בארץ אז השחקן שהכדור פגע בו ניפסל.
בנוסף, לא ניתן ללכת בעת החזקת הכדור ושחקן אינו יכול למסור את הכדור לעצמו. לשחקנים שנמצאים במגרש אסור לצאת מתחומו ולשבויים אסור להיכנס אליו. השבויים משתתפים באופן פעיל במשחק; הם יכולים להתמסר עם חברי קבוצתם ולפסול את חברי הקבוצה השנייה.

השבוי המדומה - לפני תחילת המשחק, נבחר שחקן אחד מכל קבוצה להיות "שבוי מדומה". השחקן שנבחר עובר לאזור השבויים, השטח המקיף את המגרש המרובע של הקבוצה היריבה. השחקן הראשון שנפסל (השבוי ה"אמיתי" הראשון) מחליף את השבוי המדומה והשבוי המדומה חוזר למגרש המרובע של קבוצתו.

איך מנצחים? - הקבוצה שפסלה את כל שחקני הקבוצה היריבה מנצחת.

במחניים גדול בשונה מהקטן והגדל, ניתן לחזור למשחק ע" כאשר חבר מקבוצתי תפס כדור מהאוויר שהגיע משחקן יריב, מצב כזה מזכה את הקבוצה להכניס פסול ,לא משנה מי. במצב שנתפס כדור מהאוויר מהיריב ורק השבוי המדומה נמצא (זה שעוד לא פסלו) אותו שחקן שתפסו לו פסול בעצמו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]