מחר תמות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מחר תמות
Gone Tomorrow
מחר תמות 123.jpg
עטיפת הספר
מאת לי צ'יילד
שפת המקור אנגלית
הוצאה הוצאת כנרת זמורה-ביתן דביר
שנת הוצאה 2009
הוצאה בעברית 2011
סוגה מתח, רומן
תרגום לעברית איה מלמד
מספר עמודים 444
מסת"ב ISBN 978-0-593-06402-3

מחר תמותאנגלית: Gone Tomorrow) הוא הספר השלושה-עשר בסדרת הספרים של הסופר הבריטי לי צ'יילד אודות ג'ק ריצ'ר, אשר יצא לאור בשנת 2009.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ספר זה הינו השלושה עשר בסדרת הספרים אודות ג'ק ריצ'ר, החייל לשעבר וחוקר פרטי. עלילת הספר מתרחשת בניו-יורק. בנסיעת לילה שגרתית ברכבת התחתית עד ריצ'ר להתאבדות אישה ביריית אקדח. ריצ'ר, שהיה משוכנע שמדובר במחבלת מתאבדת, מתחיל לחקור את הנסיבות שהובילו את האישה להצמיד אקדח לראשה וללחוץ על ההדק. עד מהרה מתברר לו כי בפרשה מעורבים סנטור אמריקני, אשר שירת ביחידת הקומנדו כוח דלתא, משימה סודית במיוחד שבוצעה בימי ממשל רייגן ותא טרור של אל-קאעידה שבראשו אויב חסר מעצורים.

ג'ק ריצ'ר הוא רב סרן בדימוס בצבא ארצות הברית, אשר שירת כחוקר לשעבר במשטרה צבאית. הוא בעל ראייה חדה וזיכרון מעורר השתאות לפרטים הקטנים. הוא מתואר אמנם כאיש ציני וקשוח; אך מעבר לחיצוניות זאת מסתתר אדם טוב לב ונדיב, המעוניין להלחם ברע, ולהחזיר לעולם את הטוב והצודק שבו. ריצ'ר, גבר גבוה, גדל גוף וחזק, הינו בוגר האקדמיה הצבאית הלאומית של ארצות הברית "ווסט פוינט"[1]. בשירותו הצבאי במשטרה הצבאית נחשב ריצ'ר לחוקר קשוח וישר, שלו מוח אנליטי חריף. הוא שימש תחילה כחוקר מקרים פליליים, לאחר מכן הוסב לחקירות ביטחון ומודיעין ולקראת סיום הקריירה שימש כחוקר מקרי רצח. בנוסף עמד ריצ'ר בראש יחידת חקירות מיוחדת במשטרה הצבאית[2] אשר חקרה מקרים בהם מעורבים לוחמי יחידות מיוחדות בכוחות המזוינים של ארצות הברית ובהם, סיירת חיל הנחתים, הכוחות המיוחדים של צבא ארצות הברית ואריות הים[3]. במהלך שירותו הוצב ריצ'ר בביירות וכן לחם במבצע מטרה צודקת ובמלחמת המפרץ[4].

עם סיום המלחמה הקרה וקריסת הגוש הקומוניסטי, בעקבות צימצומים בכוח האדם של צבא ארצות הברית שוחרר ריצ'ר בכבוד מן הצבא לאחר 13 שנות שירות. במהלך שירותו הוענקו לריצ'ר מספר עיטורים ובהם: כוכב הכסף שהוענק לו על חילוץ פצועים במהלך מתקפת חזבאללה על מפקדת הנחתים בביירות, שני כוכבי ארד ולב הארגמן[5].

עם שחרורו בחר ריצ'ר לנהל חיי נווד, בלי התקשרויות ומחויבויות וללא עבודה קבועה, אשר מתקיים מן הפנסיה הצבאית שלו. ריצ'ר הוא איש פעולה ובשעת הצורך אף איש אגרוף, אך בעל לשון שנונה. הוא אינו חושש ליטול את עשיית הצדק לידיו. בנדודיו הוא נקלע לסבך עלילות בלשיות ובכוח הגיונו וניסיונו בחיים הוא מצליח להגיע לפתרון התעלומות. במסגרת שירותו בצבא הוכשר ריצ'ר כלוחם מיומן בסיור, חבלה, קומנדו ולוחמה זעירה[6]. כמו כן הוכשר ריצ'ר על ידי צה"ל בלוחמה בטרור והתמודדות עם מחבלים מתאבדים[7]. לאורך סדרת הספרים הוא מתגלה כצלף הבקיא היטב בשימוש באקדח ורובה, אשר בין היתר זכה בעברו בגביע וימבלדון בתחרות הקליעה של חיל הנחתים האמריקני[8], וכן כבעל מיומנות גבוהה בקרב מגע ואיגרוף[9]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ לי צ'יילד, "כסף קטלני", הוצאת "קוראים", 2000, עמוד 21.
  2. ^ לי צ'יילד, "צרות ומזל רע", הוצאת "כנרת זמורה-ביתן דביר", 2009, עמוד 16.
  3. ^ לי צ'יילד, "כסף קטלני", הוצאת "קוראים", 2000, עמוד 47.
  4. ^ לי צ'יילד, "61 שעות", הוצאת "כנרת זמורה-ביתן דביר", 2011, עמוד 320.
  5. ^ לי צ'יילד, "ניסיון קטלני", הוצאת "קוראים", 2002, עמוד 99.
  6. ^ לי צ'יילד, "כסף קטלני", הוצאת "קוראים", 2000, עמודים 65-66.
  7. ^ לי צ'יילד, "מחר תמות", הוצאת "כנרת זמורה-ביתן דביר", 2011, עמוד 7.
  8. ^ לי צ'יילד, "ניסיון קטלני", הוצאת "קוראים", 2002, עמוד 223.
  9. ^ לי צ'יילד, "מחר תמות", הוצאת "כנרת זמורה-ביתן דביר", 2011, עמוד 265.