מחשב צלילה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מחשב צלילה עם אינטגרציה אלחוטית אוויר ופונקציות נייטרוקס
מבנה סכמטי של מחשב צלילה

מחשב צלילה הוא כלי שימושי עבור הצולל. תפקידו של מחשב זה הוא הצגת נתונים לצולל בזמן-אמת. בעזרת מחשב הצלילה ניתן לתכנן את הצלילה הבאה על-סמך צלילות קודמות ולהתייחס למגבלות הזמן והעומק המרביים המותרים. בזכות היכולת של המחשב לנתח ולהציג את הנתונים בזמן-אמת הצולל יכול לתכנן המשך הצלילה והגנה מפני סכנות צלילה אם חרג מהתוכנית המקורית של הצלילה. דוגמה לכך היא על ידי התרעה אם הצולל מסתכן בכך שהוא עולה במהירות גבוהה מהמותר (כעשרה מטרים לדקה), או עומד לחרוג מטבלאות הדקומפרסיה.

כמו כן, המחשב פועל גם בשעת מנוחת הצולל, מחוץ למים, מעדכן תמידית את נתוני הדקומפרסיה של הצולל כך שאם הצולל ירצה להיכנס למים לפני שהסתיימה תקופת המנוחה המינימלית - המחשב יתריע על כך. היות שהמחשב שומר את נתוני הצלילות הקודמות ומשמש ככלי עזר בתכנון צלילות עתידיות הוא נחשב ככלי אישי ולא ניתן להעביר אותו מצולל לצולל אלא אם עברו 24 שעות מהצלילה האחרונה בה שימש המחשב. במקרה של תאונת צלילה המחשב מאפשר לעקוב אחר נתוני הצלילה והמנוחה של הצולל.

סוגי מחשבי צלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המחשבים נבדלים במתן פרמטרים עבור הצולל, הפרמטר המרכזי הוא עומק הצולל וזמן צלילה עם זאת קיימים במחשב הצלילה נוסחאות המאפשרות חישובי טבלאות דקומפרסיה. כמו כן במחשבים מסוימים מתבצעים חישובים נוספים המושפעים מגזים נוספים, כגון חמצן והליום.

ישנם מחשבי צלילה המתחברים למכל הצלילה, כך יכול הצולל לדעת כמה אוויר נשאר לו על פי הלחץ במכל ומהי צריכת האוויר של הצולל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

P sport.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספורט ובנושא טכנולוגיה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.