מחשוב ערפל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הלוגו של עמותת OpenFog שקמה במטרה לקדם את מחשוב הערפל

מחשוב ערפלאנגלית: Fog computing) הוא מונח המתאר ארכיטקטורת מחשוב המשתמשת במכשירי קצה כדי לבצע כמות ניכרת של חישוב, אחסון ותקשורת ובכך להגביר את אפקטיביות ומהירות ניתוח הנתונים ולצמצם את העומס על רוחב הפס במחשוב הענן. הרעיון מאחורי השם 'ערפל' הוא מטאפורה לעובדה שערפל הוא הענן הקרוב ביותר לקרקע.

רקע כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיקר השימוש במחשוב ערפל הוא במערכות ענן גדולות המספקות מבני נתונים גדולים, בהם ישנו קושי הולך וגדל בגישה ספציפית למידע, בשל הכמויות העצומות של המידע שנשלחות בכל פעם. בעזרת מחשוב ערפל, ניתן לעבד את הנתונים באופן מקומי ובכך לקבל מחד זמינות גבוהה יותר בזמן אמת ולחסוך את זמן הגעת הנתונים לענן ועיבודן בו ומאידך לחסוך גם ברוחב הפס, שלולא 'מחשוב ערפל', ספק אם היה מצליח לעמוד בקצב של הגידול בכמות המידע מדי שנה.

רשת ערפל מורכבת ממישור בקרה ומישור נתונים. לדוגמה, במישור הנתונים, מחשוב ערפל מאפשר לשירותי המחשוב להתגורר בקצה הרשת. בהשוואה למחשוב ענן, מחשוב ערפל מדגיש את הקרבה למשתמשי קצה ויעדי לקוח (ומתבטא למשל בעלויות תפעול, מדיניות אבטחה, ניצול משאבים), תפוצה גאוגרפית צפופה ומודעות הקשר (לכל מה שקשור למשאבי חישוב ו- IoT), הפחתת השהיה ורוחב הפס, חיסכון להשגת איכות שירות טובה יותר (QoS) וניתוח קצה / כריית זרמים[1][2].

לרשת ערפל חשיבות רבה במימוש החזון המוביל את עולם האינטרנט של הדברים, לפיו רוב המכשירים המשמשים את בני האדם על בסיס יומיומי יחוברו זה לזה[3].

Openfog[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-19 בנובמבר 2015 הקימו סיסקו מערכות, ARN, דל, אינטל, מיקרוסופט ואוניברסיטת פרינסטון את עמותת Openfog, לקידום מחשוב ערפל. מנכ"ל סיסקו מערכות הלדר אנטונס נבחר לנשיא הראשון שלה וג'ף פידר, נשיא IoT Internet, הפך למנכ"ל הראשון שלה[4].

מחשוב ערפל בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-16 בינואר 2020 הודיע מפקד יחידת ממר"ם, אל"ם ע', על הטעמת מחשוב ערפל לראשונה בצה"ל, מחשוב ערפל שיכונה 'עננון'[5]. מחשוב זה יצטרף ויסייע לענן הפרטי שצה"ל העלה לאוויר[6] ב-2018, מבוסס תשתיות Red Hat.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ New Solutions on the Horizon—“Fog” or “Edge” Computing?, The National Law Review (באנגלית)
  2. ^ Full Page Reload, IEEE Spectrum: Technology, Engineering, and Science News (באנגלית)
  3. ^ Fog computing and its role in the internet of things | Proceedings of the first edition of the MCC workshop on Mobile cloud computing, dl.acm.org (באנגלית)
  4. ^ Industrial Internet Consortium, www.iiconsortium.org
  5. ^ יוסי הטוני, הכירו את עננון - מחשוב ערפל שצה"ל יטמיע השנה, באתר אנשים ומחשבים, ‏16 בינואר 2020
  6. ^ יוסי הטוני, ממר"ם הקימה ענן פרטי לאינטרנט המבצעי בעשרות מיליוני שקלים, באתר אנשים ומחשבים, ‏13 בנובמבר 2018