מטאל גותי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מטאל גותי
מקורות סגנוניים: דום מטאל, רוק גותי, מוזיקה קלאסית, מזמורים גרגוריאניים
מקורות תרבותיים: תחילת שנות ה-90 של המאה ה-20 בבריטניה וצפון אירופה
כלים: קלידים, גיטרה בס, תופים, גיטרה, כינור, עוגב או פסנתר, סופרן נשי
פופולריות מיינסטרים: בעיקר בצפון אירופה ובסצינות הגותיות
נגזרות: מטאל סימפוני, פולק מטאל
תת-סוגות
גותיק מטאל סקנדינבי, מטאל גותי סימפוני, דום-גותי, גותיק מטאל רך
סוגות היתוך
משלבת בין מטאל למוזיקה גותית וקלאסית מימי הביניים
סצינות אזוריות
נורבגיה, גרמניה, הולנד
נושאים קרובים
גותיקה: עצב, מוות, שכול, אימה, דת
ויבקה סטנה, הסולנית של להקת המטאל הגותי המשפיעה טריסטניה בשנים 1996-2007, בשמלה גותית. סטנה ידועה בשל קול הסופרן האופראי הצלול שלה.

מטאל גותי (Gothic Metal, נקרא לעתים גם Goth Metal) הוא תת-ז'אנר מוזיקלי המשתייך לז'אנר ההבי מטאל. רוב מה שכיום מכונה "מטאל גותי" אינו מזכיר ממש את הרוק הגותי, למעשה הכינוי "מטאל גותי" מתייחס כיום ליצירה המשלבת בין נגינת גיטרות בסגנון דום מטאל/דת' מטאל/בלק מטאל עם נגינת קלידים, אלמנטים קלאסיים (כמו עוגב, כינור או חליל), לעתים מקהלות קלאסיות או מזמורים גרגוריאניים, ולעתים קרובות: ביצוע ווקאלי נשי (לרוב אופראי או מלודי) לצד גראולינג המבוצע על ידי מבצע ווקאלי גבר. השילוב של זמרת נשית וגרואלינג מכונה לעתים "שירת היפה והחיה". להקות מטאל גותי רבות מציגות שירה של סולנית בלבד, ללא סולן המבצע גרואלינג או שר שירה נקייה. המטאל גותי חופף במידה רבה למטאל סימפוני.

תוכן המטאל הגותי עוסק בנושאים של הספרות הגותית - בגרוטסק, באפל, במסתורי ובעל-טבעי ובפרט בתחומים: דת ואלוהים, גן עדן וגיהנום, רומנטיקה, אימה גותית, דיכאון, ריקנות, כליה, שכול ומוות.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הולדת המטאל הגותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

להקת Type O Negative האמריקאית הייתה מלהקות המטאל הגותי הראשונות שקמו.

המטאל הגותי נבע תחילה מהדום מטאל אשר נוספו לו מאפיינים בעלי נטייה גותית. שנות ה-90 המוקדמות של המאה ה-20 היו כר פורה ללהקות רוק גותי כך שזה היה בלתי נמנע שחלקן יחלו לחדור אל סצנת המטאל. מבקרי מוזיקה מחשיבים לרוב את Paradise Lost,‏ My Dying Bride ו-Anathema מאנגליה כאבות המטאל הגותי, למרות שסגנונן היה יותר דום מטאל מתת-הסוגה דום-דת', ז'אנר שגם בו שלוש להקות אלה היו חלוצות. גישה זו מדגישה שהמטאל הגותי נולד למעשה מהדום מטאל, ובפרט מהדום-דת', וזו אחת הסיבות מדוע חלק נכבד מהשירה הגברית בלהקות מטאל גותי נעשית בגרואלינג האופייניים לדת' מטאל. האלבום שבישר על הולדת הסגנון היה "Gothic" של Paradise Lost מ-1991, בו שולבו קולות זמרת נשית לצד הגרואלינג של ניק הולמס. בשנות ה-90 המאוחרות התגברה מגמה זאת כאשר להקות כמו The Gathering ו-The 3rd And The Mortal החלו להתנסות באינטנסיביות בסגנון. ניסויים קודמים היו עוד ב-1986 על ידי Celtic Frost. המטאל הגותי שנולד מהדום מטאל נקרא "דום גותי" ובדרך כלל משלב דום-דת' עם שירת גראולינג או שירה צרודה של אקסטרים מטאל לצד שירה נשית מלודית, וריפים איטיים וכבדים לצד קלידים מלודיים.

התפתחות המטאל הגותי הסקנדינבי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בצפון אירופה ובסקנדינביה בפרט התפתח לקראת אמצע וסוף שנות ה-90 של המאה ה-20 הגל החדש של המטאל הגותי, שניתן להגדירו כמטאל סימפוני-גותי. החלוצות של גל זה הן להקות נורבגיות דוגמת Theatre of Tragedy וטריסטניה (Tristania) ששילבו דת' מטאל ובלק מטאל עם מוזיקה קלאסית עתיקה של ימי הביניים והרנסאנס כגון שירת מקהלה, מזמורים גרגוריאניים, עוגב (שנוגן לרוב על אורגן חשמלי), כינור וזמרת אופרה. תת-סגנון זה, מטאל גותי סקנדינבי, נחשב לשיא בהתפתחות המטאל הגותי, הן מבחינת השימוש ב מטאל קיצוני והן מבחינת השימוש באלמנטים קלאסיים וגותיים. רוב הלהקות שמנגנות בסגנון זה מוצאן מסקנדינביה (ובפרט מנורבגיה): Tristania, Trail of Tears, Sirenia, Theatre of Tragedy, The Sins of Thy Beloved ועוד. אחד מהמפתחים המרכזיים של סגנון המטאל הגותי הסימפוני הכבד הוא מורטן ולנד, זמר-יוצר, מלחין וגיטריסט, שייסד את טריסטניה, סירניה ומורטמיה (באחרונה, הוא שר ומנגן בכל הכלים). טריסטניה הייתה מחלוצות הסגנון ועקב חדשנותה ואיכות הביצוע שלה, היא הפכה לאחת מלהקות המטאל הגותי החשובות והמשפיעות באירופה.‏[1] מספר להקות ממרכז אירופה (בעיקר מגרמניה והולנד) אימצו גם הן סגנון זה, אך אחר כך התמתנו למטאל סימפוני פחות כבד.

התפתחות המטאל הגותי במערב אירופה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אפיקה בהופעה. שילוב בין גיטרות דת' מטאל של מארק יאנסן ושירת המצו-סופרן של סימון סימונס, אחת מסולניות המטאל הידועות ביותר.

בהולנד התפתחה גרסה מרוככת יותר של מטאל גותי סימפוני, עם להקות בולטות דוגמת Within Temptation,‏ After Forever (התפרקה), אפיקה ודיליין. בגרסה זו המוזיקה פחות אפלה וקודרת, ונוטה יותר למטאל סימפוני ופאוור מטאל. גם מילות השירים עוסקות בנושאים הרבה יותר נרחבים מאשר דת, אימה, אהבה, מוות ושכול האופייניים למטאל הגותי.

במערב אירופה התהוותה גרסה מרוככת יותר של מטאל גותי בה ישנו שימוש מופחת באופן משמעותי בריפים כבדים ובגראולינג (לעתים יש רק שירה נשית) והביצוע הווקאלי הנשי הוא של זמרת רוק ולא אופרה דווקא. להקות כמו Lacrimosa, לקונה קויל (Lacuna Coil), ‏ Within Temptation המאוחרת הן דוגמה טובה לסגנון זה. חלק מלהקות אלו משלבות גם יסודות מתוך האינדסטריאל מטאל ומוזיקה אלקטרונית על מנת להגביר את הפופולריות שלהן.

מטאל גותי בשנות ה-2000[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנות ה-2000 פרחו סצנות המטאל הגותי של נורבגיה, שבדיה ופינלנד והולנד בהן הוקמו להקות מטאל גותי רבות, החל מלהקות דום-גותי וכלה בלהקות מטאל גותי-סימפוני. גם במזרח אירופה והבלקן הוקמו להקות גותיות, והסגנון של רובן הוא מטאל גותי הנוטה לדת' מטאל סימפוני, דוגמת Septicflesh היוונית.

להקות חדשות הוקמו והוחתמו על ידי חברות התקליטים, בעיקר Napalm Records האוסטרית, המתמחה במטאל, רוק גותי ומטאל גותי. לעומת זאת, להקות אחרות התפרקו (כגון Dreams of Sanity ו-After Forever) ואחרות נסוגו מהמטאל הגותי הסימפוני הכבד, לגרסה יותר מרוככת שלו. כך, למשל, טריסטניה ויתרה על רוב האלמנטים הסימפוניים במוזיקה שלה ועברה לנגן שילוב של מטאל גותי עם פרוגרסיב מטאל. מורטן ולנד עזב את טריסטניה ב-2001 והקים שתי להקות שהמשיכו את דרכה המוזיקלית: סירניה ב-2001 ומורטמיה ב-2009.

באוסטרליה התפתחה סצנה גותית בת מספר להקות המנגנות דום מטאל גותי סימפוני כבד ואיטי, בליווי מקהלה ולעתים גם בליווי תזמורת מלאה.

בעשור האחרון, החלו יותר נשים להשתלב במוזיקת המטאל גם בסגנונות שאינם מטאל גותי, ויותר ויותר להקות (גם כאלה שאינן להקות מטאל גותי) משלבות ביצוע נשי ווקאלי במוזיקה שלהם (למשל: החל מהאלבום Collective Demise, להקת המטאל הקיצוני הישראלית Salem שילבה שירה נשית מלודית בחלק משיריה).

מטאל גותי בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

למרות שבישראל יש להקות דום מטאל רבות יחסית, להקות המטאל הגותי בה מעטות ביותר: להקות המטאל הגותי האמיתיות מישראל הן Mid Autumn Nights שהתפרקה וכן Quietus, Capricia ,Salvation ו-Edellom שעדיין פעילות. בנוסף, ישנן מספר להקות דום מטאל כמו Salem או Distorted שמשלבות אלמנטים גותיים כגון שירה נשית.

מאפיינים מוזיקליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המטאל הגותי מגוון מאוד במאפייניו המוזיקליים, ויש בו תתי-סגנונות רבים.

הלהקה Within Temptation בהופעה. ניתן לראות את הסולנית, שרון דן אדל, במחוך שחור, את הגיטרסטים, התופים ואת הקלידן המנגן על שתי מקלדות ומהווה חלק חשוב במוזיקה שלהם.

כלי הנגינה האופייניים למטאל גותי הם כלי הנגינה האופיינים של המטאל - גיטרות חשמליות, גיטרת קצב, גיטרת בס ותופים - וכלי נגינה קלאסיים יותר: קלידים, פסנתר, כינור ולעתים גם חליל. בדרך כלל הדגש במטאל הגותי הוא על האווירה ולכן יש יותר שימוש בקלידים ופחות סולואי גיטרה וירטואוזיים המאפיינים את ההבי מטאל. בחלק מלהקות המטאל הגותי הקלידים יותר דומיננטיים מהגיטרות.

השירה במטאל הגותי מגוונת וכוללת שירה גברית נקייה, גרואלינג של דת' מטאל, צווחות של בלאק מטאל, ושירה נשית נקייה, שהפכה למזוהה ביותר עם סוגה זו (למרות שאין חפיפה מלאה בין להקות מטאל גותי ללהקות עם זמרת מובילה).

להקות מטאל גותי-סימפוני משלבות גם מקהלות בשיריהן, בדרך כלל כאלה השרות מזמורים גרגוריאניים. להקות מטאל גותי ומטאל סימפוני גדולות ומפורסמות משלבות לעתים ליווי תזמורתי מלא לשיריהן הסימפוניים.

המטאל הגותי התפתח מהרוק הגותי והדום מטאל ושירים רבים בסוגה זו הם איטיים וכבדים. בסקנדינביה החל גל של שילוב מטאל גותי עם סגנונות מטאל שונים בהם דום מטאל, דת' מטאל, בלק מטאל ומטאל סימפוני. מאוחר יותר התפתחו שילובים גם בין מטאל גותי לפולק מטאל ואף פאואר מטאל (בעיקר בהולנד). לעתים משולב המטאל הגותי גם בסגנונות שאינם מטאל טהור: רוק גותי, רוק אלטרנטיבי, אמביינט, אינדסטריאל ומוזיקה אלקטרונית. בהתאם לכך, להקות מטאל גותי שונות מנגנות באופן שונה: חלקן מוזיקה כבדה ואיטית, חלקן מוזיקה כבדה ומהירה, חלקן מוזיקה כבדה סימפונית, חלקן מוזיקה קצבית וקלילה יותר ועוד.

בעוד חלק מלהקות המטאל הגותי מקפידות על מוזיקה אפלה, קודרת וכבדה (הנתמכת בליריקה תואמת) להקות אחרות מנגנות מוזיקה קלילה וקצבית יותר כדי לפנות לקהל מאזינים רב יותר. כתוצאה מכך, בשנים האחרונות זכו להקות מטאל גותי לפופולריות גם במיינסטרים ולא רק בסצנות האלטרנטיביות. דוגמאות לכך הן HIM, אפיקה ולקונה קויל.

אורכי השירים במטאל גותי משתנה: החל משירים קצרים בני כ-3 דקות בעיקר במטאל הגותי הרך, עד לשירים של למעלה מ-10 דקות בעיקר בדום הגותי. אורך שיר מטאל גותי ממוצע נע בין 6 ל-7 דקות. במטאל הגותי והסימפוני נפוצים גם קטעי פתיחה אינסטרומנטליים קלאסיים ואפים שבהן המוזיקה היא מוזיקה קלאסית סימפונית עוצמתית, קטעים אלה פותחים אלבומים ונמשכים לרוב לא יותר מ-2 דקות.

הזמרת (סולנית) במטאל הגותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

להקת סירניה בהופעה: זוהי להקת מטאל גותי נורבגית המשלבת את שירת היפה והחיה עם מטאל סימפוני.

להקות רבות במטאל הגותי כוללות סולנית, שהיא בדרך כלל זמרת סופרן או מצו סופרן, השרה שירה מלודית ורכה, שלעתים קרובות מתוארת גם כשירה מלאכית.‏[2] לעתים קרובות מהווה הסולנית חלק מרכזי בהופעה של הלהקה, הן על הבמה והן בוידאוקליפים, בהם היא בדרך כלל לבושה בשמלה גותית-ויקטוריאנית או במחוך.‏[3]

למרות חשיבותה הרבה של הזמרת, מטאל גותי איננו זהה למטאל עם זמרת כסולנית: יש להקות מטאל גותי, בעיקר להקות דום-גותי, בהן אין זמרת, ויש להקות עם זמרת שאינן להקות מטאל גותי (כמו Nightwish).

בלהקות מטאל גותי רבות ישנו שילוב בין זמרת לזמר, כאשר ברובן הזמר שר בגרואלינג - נהמות בקול מחוספס ולא-מלודי המאפיינות דת' מטאל. השילוב בין זמרת מלודית לגראולינג נקרא "שירת היפה והחיה" - שילוב שמתואר בדרך כלל על ידי מבקרי מטאל כניגוד והשלמה בין שירה מלאכית של הזמרת לשאגות מוות אפלות של הזמר.‏[4]

ליריקה ותכנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכן המטאל הגותי ומילות השירים עוסקים בנושאים של הספרות הגותית - בגרוטסק, באפל, במסתורי ובעל-טבעי ובפרט בתחומים: דת ואלוהים, גן עדן וגיהנום, רומנטיקה, אימה גותית, דיכאון, ריקנות, כליה, שכול ומוות.

למשל, האלבום Where Lovers Mourn של Draconian עוסק באהבה נכזבת, בבדידות וברצון למות, ואלבומם Turning Season Within עוסק במערכות יחסים כושלות. אלבומם Arcane Rain Fell עוסק בנפילתו של לוציפר ויצירת הגהנום (בהתבסס על "גן העדן האבוד" של ג'ון מילטון). שני האלבומים הראשונים של טריסטניה - Widow's Weeds ו-Beyond The Veil - הנחשבים לאלבומי מפתח בתחום, עוסקים במוות, אבל ושכול וכתובים ברמה גבוהה של אנגלית ארכאית בסגנון שייקספירי.

נושא נפוץ נוסף הוא אימה ובפרט כל הקשור לערפדים. חלק מהלהקות גם מאמצות "הופעה ערפדית" כחלק מה"שואו" שלהם.

להקות כמו Within Temptation,‏ After Forever ואפיקה שרות על מגוון רחב יותר של נושאים, ולא מתמקדות דווקא בנושאים אפלים וקודרים. הן שרות על מערכות יחסים, על דת וקיצונות דתית, על רגשות ותחושות אישיות, וכן על פוליטיקה.

הגדרת הסגנון וסיווג להקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ז'אנר המטאל הגותי מוגדר באופן רופף למדי, כך שלעתים ניתן לטעות ולייחס הרכבים המבצעים בעיקרון פאואר מטאל עם ביצוע ווקאלי נשי (כגון Nightwish) או הרכבים המבצעים בעיקרון דום מטאל (ממנו המטאל הגותי נבע) לתחום המטאל הגותי. כמו כן ניתן לקטלג להקות מטאל סימפוני רבות, בדרך כלל בצדק, כלהקות מטאל גותי (אם כי יש להקות מטאל סימפוני שאינן להקות גותיות, כמו Therion). לחלופין, ניתן לשייך בטעות הרכבי מטאל גותי לתחומי ז'אנרים אחרים.

בעוד להקות רבות מאמצות את הסיווג כלהקות מטאל גותי (למשל, Draconian‏‏[5]), אחרות - כגון Nightwish המנגנת פאוור מטאל סימפוני ו-Summoning המנגנת בלאק מטאל סימפוני (לו היא קוראת "טולקין מטאל") - התנגדו באופן מוצהר לתיוגן כלהקות מטאל גותי.

מוזיקאי מטאל גותי ידועים כוללים את מורטן ולנד, ויבקה סטנה, סימון סימונס, שרון דן אדל, ליב קריסטין ופיט יוהנסן.

תתי-סגנונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • דום גותי: מטאל גותי איטי וכבד המשלב בין דום-דת' לבין שירה נשית (זמרת) וקלידים.
דוגמה: Draconian, טריסטניה (באלבום Widow's Weeds),‏ Nox Aurea,‏ Saturnus.
דוגמה: Theatre of Tragedy,‏ The Sins of Thy Beloved, טריסטניה (באלבומים Widow's Weeds ו-Beyond The Veil), סירניה, Trail of Tears.
דוגמה: טריסטניה המוקדמת, סירניה, After Forever, אפיקה, Within Temptation המוקדמת.
 • מטאל גותי רך: מטאל גותי בו כמעט כל השירה מבוצעת על ידי זמרת, המושפע בעיקר מרוק גותי, והוא יותר קליל וקצבי מהמטאל הגותי הרגיל.
דוגמה: לקונה קויל, Within Temptation המאוחרת, Leaves' Eyes.

רשימת להקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

(מולטימדיה)

Paradise Lost - Gothic
קטע מתוך השיר "Gothic" מאת להקת פארדייז לוסט (1991) הציג שילוב של דום-דת' עם שירה נשית
Tristania - Angina
קטע מתוך השיר "Angina" מאת להקת טריסטניה (1999) המציגה גרואלינג צרוד ואחריו שירה נשית ואחריה שירת מקהלה נקייה, האופייניים למטאל הגותי הסקנדינבי
לעזרה בהפעלת הקבצים
מורטן ולנד, ממוזיקאי המטאל הגותי המשפיעים באירופה
ליב קריסטין - מהזמרות החלוצות של המטאל הגותי
להקת המטאל הגותי/סימפוני דיליין מופיעה בפסטיבל ואקן 2010.
כריסטינה סקביה, הסולנית של להקת לקונה קויל.

להקות חלוצות בתחום[עריכת קוד מקור | עריכה]

להקות דום גותי[עריכת קוד מקור | עריכה]

להקות מטאל גותי סימפוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסצנה הסקנדינבית

ההסצנה ההולנדית

מרכז אירופה

הסצנה האוסטרלית

סצנות אחרות

להקות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

להקות שסיווגן שנוי במחלוקת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דוגמאות ווידאוקליפים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ טריסטניה, באתר AllMusic.
 2. ^ דוגמה טובה לזמרת סופרן בעלת שירה מלאכית היא ויבקה סטנה, הזמרת לשעבר של טריסטניה.
 3. ^ למשל: איילין, הזמרת של להקת סירניה, בוידאוקליפ The Path to Decay.
 4. ^ אתר BNR מטאל: "... with either choirs or the so-called "beauty and the beast" style (a male, growling vocalist paired with a more angelic female voice) often employed".
 5. ^ ראיון עם אנדרס יאקובסון, סולן דרקוניאן, 2007.
 6. ^ Weeping_Silence בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 7. ^ Tristania בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 8. ^ Sirenia בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 9. ^ Theatre_of_Tragedy בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 10. ^ The_Sins_of_Thy_Beloved בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 11. ^ Trail_of_Tears בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 12. ^ Myriads בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 13. ^ Where_Angels_Fall בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 14. ^ Adastreia בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 15. ^ Coronatus בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 16. ^ Dawn_of_Dreams בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 17. ^ Estatic_Fear בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 18. ^ How_like_a_Winter בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 19. ^ שינו שם ב-2003, ראו: Cryptal_Darkness בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum,‏ The_Eternal בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 20. ^ Abonos בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 21. ^ Artrosis בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 22. ^ Blackthorn בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 23. ^ Nostra_Morte בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 24. ^ Nova_Orbis בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 25. ^ Season_of_Mourning בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 26. ^ Septicflesh בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 27. ^ Todesbonden בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 28. ^ Whispering_Woods בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 29. ^ Mid_Autumn_Nights בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 30. ^ Quietus בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 31. ^ Salvation בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
 32. ^ Todesbonden בארכיון המטאל Encyclopedia Metallum.
הבי מטאל
אינדסטריאל מטאלבלאק מטאלגריינדקורגלאם מטאל - גרוב מטאלדום מטאלדת' מטאלמטאל גותימטאל סימפוני - מטאל נאו-קלאסי - מטאל קלאסינו-מטאלפאוור מטאל - פולק מטאל - פרוגרסיב מטאלראפ מטאל - ת'ראש מטאל
סצינות אזוריות
דת' מטאל סקנדינבי - הגל החדש של הרוק הכבד הבריטי
סגנונות קרובים
גלאם רוק - רוק אלטרנטיבי - רוק גותי - גראנג' - הארד רוק
ראו גם
מטאליסט - פוליטיקה במטאל - פולחן השטן ברוק הכבד - מטאל קיצוני
פורטל הבי מטאל