מטוסי על

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מטוסי על
Super Wings
מטוסי-על-לוגו.png
סוגה ילדים
חינוכי
הרפתקאות
יוצרים גיל הון ג'אנג
בימוי ג'ין יונג קים
מדבבים בעברית בר סביר, מייה קדוש, נויה דאון, עדן גמליאל, שיר כהן, עידו רבי, יפתח אופיר, גיא רייפמן, עינת אזולאי, אפיק רוזן, אורי זלצמן, ספיר דרמון, יובל חופי, ברק ברויטמן, אמיר קריאף, עדי כהן, גיא גולדברג, רביב מדר, שחר קדוש, בר מיניאלי, מולי שולמן, דן גרינר, עברי שי, אדם זילברמן, אריאל קלטר, לורן סביר, דניאלה דאון, ערד רובינשטיין
ארץ מקור קוריאה הדרומית
הרפובליקה העממית של סין
ארצות הברית
שפות אנגלית (דובב לשפות נוספות)
מספר עונות 7
מספר פרקים 224
הפקה
חברת הפקה FunnyFlux Entertainment
Qianqi Animation
Little Airplane Productions
הפצה Alpha Group Company (באסיה, כולל המזרח התיכון)
CJ E&M (שאר העולם)
אורך פרק 12 דקות
שידור
רשת שידור EBS1 (בקוריאה הדרומית)
סינדיקציה (בסין)
יוניברסל קידס (בארצות הברית)
נטפליקס (בשאר העולם)
רשת שידור בישראל ערוץ הופ!
תקופת שידור מקורית 3 בדצמבר 2013 – הווה (8 שנים ו־42 שבועות)
תקופת שידור בישראל 2016 – הווה
קישורים חיצוניים
דף התוכנית ב-IMDb

מטוסי עלאנגלית: Super Wings) היא סדרת הנפשה ממוחשבת סינית-קוריאנית-אמריקאית לילדים שהופקה על ידי FunnyFlux Entertainment,‏ Qianqi Animation ו-Little Airplane Productions בשנת 2013. לסדרה חמש עונות והיא משודרת בישראל בערוץ הופ! בדיבוב לעברית החל משנת 2016.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית מתרחשת בעולם בו כל הרכבים בעלי עיניים ופה ויכולים לתקשר ביניהם ועם בני אדם. עלילת הפרקים מתחילה בשדה תעופה באוקיינוס השקט בו חיים מטוסים וכלי רכב נוספים. הדמויות האנושיות שבסדרה הם ג'ימבו, סקיי וסטורם. אחד המטוסים באי הוא מטוס סילון קטן ומהיר בשם ג'ט (Jett) שבכל פרק צריך למסור חבילה לילדים ממדינות בכל רחבי כדור הארץ ולפתור בעיות שמתרחשות בדרך בעזרתם של יתר מטוסי העל. לפני כל יציאה למשימה, אומר ג'ימבו למטוס ג'ט מספר מילים בשפת המקום אליו הוא עומד לטוס, באמצעות כך נחשפים הילדים לתרבויות ושפות זרות שאינם מכירים.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמות הסבר מדבב בעברית
גיבורים
ג'ט (Jett) הדמות הראשית, מטוס סילון אדום–לבן. נועד להעברת חבילות לילדים ברחבי העולם. ג'ט הוא המטוס המהיר ביותר בעולם, הוא מלא אנרגיה וביטחון. ג'ט ידידותי מאוד עם כולם בשדה התעופה הבינלאומי. הוא אוהב לטוס ברחבי העולם כדי לעזור לילדים למסור חבילות. בכל פעם שיש קושי, הוא יקרא לחבריו הטובים ביותר "מטוסי העל" כדי לעזור. בר סביר
דיזי (Dizzy) מסוק ורוד-לבן. המשימה העיקרית שלה היא להציל את האנשים הזקוקים לסיוע שלה. דיזי היא מסוק חילוץ ורוד עם חבלים הצלה וציוד חירום. אם ג'ט זקוק להצלה, דיזי תישלח מייד לעזור לו. בעונה 3 היא המנהיגה של רוכבי ההצלה. מייה קדוש
דוני (Donnie) מטוס בצבעי צהוב וכחול. המומחיות שלו היא ליצור או לתקן דברים בעזרת ערכת הכלים השימושית שלו. הוא נוטה לתאונות שנגרמו על ידי עצמן, דוני מבוסס על קנדאייר CL-415 אך בגרסה מצוירת. דוני הוא מהנדס מצוין בסופר גיבור. הוא תמיד עוזר להשלים את המשימה בצורה הטובה ביותר. הוא בן זוג טוב ואמין עם ארגז כלים רב עוצמה שתמיד עוזר. למרות שדוני הוא חכם, הוא תמיד אוהב לגרום לדברים שגורמים לאנשים לצחוק. בעונה 3 הוא המנהיג של חבורת ה- Build-It (שנוסדה על ידיו ושני אחיו, רמי (משאית ערבוב) וסקופ (מחפר)). עידו רבי
ג'רום (Jerome) מטוס פעלולים בצבעי כחול צהוב. בעונה 3 המנהיג של צוות ג'רום. מטוס שטותי שחושב שאפשר לפתור הכל בצורת ריקוד. אחיהם של ארום וג'רי. נמחק מהצוות הראשי אך בשיר הפתיחה עדיין מזכירים את שמו אך מראים את פול. הוא נעדר בעונה 5 ו6 אך בעונה 7 הוא חוזר לצוות הראשי יחד עם ג'ט, דיזי, דוני, פול ואסטרה. עדן גמליאל / שיר כהן
פול (Paul) מטוס משטרה בצבעי כחול לבן. בעונה 3 המנהיג של סיירי המשטרה. לקח את מקומו של ג'רום בשיר הפתיחה כיוון שהוא בצוות הראשי, אחד מתפקידיו הוא לשמור על מטה התעופה בלילה. יפתח אופיר
אלברט האגדי (Grand Albert) מטוס זקן בצבע כתום. חבר צוות מטוסי העל הראשונים. עף מהצוות הראשי ונעדר בעונה 5. בעונה 6 חזר לביקור אך איבד את המצלמה.
בלו (Bello) מטוס הסוואה בצבעי חום לבן. נמחק בעונה 3.
מירה (Mira) מטוס בצבעי ירוק לבן. חברת צוות מטוסי העל הראשונים. הייחודיות שלה מתבטאת ביכולות הקשורות לטבע ובעיקר למים. בעונה 3 המנהיגה של צוות הטבע. היא נעדרה בעונה 5 אך ווילי נשאר בעונה 6. עינת אזולאי
אסטרה (Astra) מטוס לבן המתמצאת בענייני חלל ותכנות. הצטרפה בעונה 2.
צ'ייס (Chase) מטוס שחור אדום שמוצג כסוכן. הצטרף בעונה 2.
טוד (Todd) מטוס חפירה בצבעי חום צהוב. הצטרף בעונה 2.
פליפ (Flip) מטוס חיקוי של ג'ט. ג'ט בהתחלה לא אהב אותו אך לאחר מכן צירף אותו לצוות. הצטרף בעונה 2.
ניאו (Neo) מטוס על בצבע צהוב. נמצאת במחסן ופעם אחת עזרה לג'ט בעונה השנייה.
רוי (Roy) גורר מזוודות. הוא תמיד רוצה לעוף כמו מטוסי העל. לעיתים קרובות הוא מפיל כמה פריטים על הרצפה כי הוא ממהר. יש לו אח תאום בשם ריי .
פאפא-וויל (Papa Wheels) משאית בצבעי צהוב כחול. מתנהג בצורה אבהית לדוני ונמחק בעונה 3.
ביג-ווינג (Big-Wing) מטוס נוסעים בצבעי כחול לבן עם פס צהוב. הוא החבר הכי גדול בצוות מטוסי העל. מטוס גדול הוא נמחק בעונה 4.
צוות שדה התעופה הבינלאומי
ג'ימבו (Jimbo) מנהל שדה התעופה הבינלאומי ודוד של סקיי. יצא לטיול למשך העונה השנייה בזמן שסקיי החליפה את מקומו. חזר בעונה השלישית ונמחק בעונה השישית.
סקיי (Sky) אחייניתו של ג'ימבו, החליפה את ג'ימבו בעונה השנייה ומאז לקחה את מקומו.
סטורם (Storm) המהנדס הראשי של שדה התעופה הבינלאומי,הוא מייצר את החבילות(ובהמשך גם גורי העל עוזרים לו)
צוותי משימה
צוות ההצלה הצוות של דיזי. זואי וספארקי חברים בצוות ועוזרים למטוסי העל במקרי חירום. הצטרפו בעונה 3.
חבורת הבונים הצוות של דוני. סקופ ורמי חברים בצוות ועוזרים למטוסי העל במקרי חירום. הצטרפו בעונה 3.
כנפי הגלקסיה הצוות של אסטרה. אסטרו ורובר חברים בצוות ועוזרים למטוסי העל במקרי חירום. הצטרפו בעונה 3.
סיירי המשטרה הצוות של פול. קים ובאג' חברים בצוות ועוזרים למטוסי העל במקרי חירום. הצטרפו בעונה 3.
צוות טבע הצוות של מירה. סוואמפי ווילי חברים בצוות ועוזרים למטוסי העל במקרי חירום. הצטרפו בעונה 3.
צוות ג'רום הצוות של ג'רום. צוות פעלולים בשונה משאקר הצוותים. חברי הצוות הם ארום וג'רי, האחים של ג'רום. הצטרפו בעונה 3
מטוסים נוספים בצוות
קריסטל (Crystal) מטוס בצורת חתול ובצבע סגול שלא קשורה לצוות מטוסי העל. הצטרפה בעונה 4. נמחקה בעונה 5.
באקי (Bucky) מטוס כתום וצהוב. הוא מומחה החרקים של מטוסי העל. הוא מתמודד עם בעיות שדורשות להיות קטן. הצטרף בעונה 4. נמחק בעונה 5.
סאני (Sunny) מטוס בצבע כתום ולבן, היא אוהבת לשיר ולרקוד. הצטרפה בעונה 5. נמחקה בעונה 6.
לאו (Leo) מכונית מעופפת כחולה. כמו פליפ בעונה 2, הוא הצטרף למטוסי העל כשג'ימבו הציע לו את ההזדמנות להצטרף. הצטרף בעונה 5. הוא נמחק בעונה 6.
ליים (Lime) מטוס בצבע כחול בהיר עם כובע שף ומטבח נייד, היא השפית הטבחית החדשה ב-בצוות שומרי העולם של מטוסי העל. נמחקה בעונה 7.
טוני (Tony) רכבת כחולה עם פסים כתומים, הוא החבר הראשון בסופר ווינגס שהיה רכבת. הוא גם יכול להשתנות. נמחק בעונה 7.
טינו (Tino) מטוס בצבע כחול-ירוק שיכול להפוך למטוס ולדינוזאור, הוא יכול גם לשנות גודל ולהפוך למטוס על ענק. נמחק בעונה 7.
גורי העל (Super Pets) מטוסים צעירים וחמודים בדמותם של מטוסי העל (ג'ט, דיזי, דוני, פול, אסטרה, סאני, לאו (בעונה 7 גם: ג'רום, גולדן בוי, אלי ושיין))
נבלים
רחפני על (Super Drones) המכונות שניאו יצרה הן דמויות חד פעמיות. הם מופיעים רק בפרק עונה 3 "שלח את הרחפן", כשהם תמיד מצליחים.
גולדן בוי (Golden Boy) מטוס זהוב. מטוס והנבל הראשי בסדרה. הוא תמיד עושה טריקים על ג'ט וחבריו. גולדן בוי קיבל חבר חדש בעונה 6 בשם גולדן ווילס. בעונה 7 מצטרף למטוסי העל ומקבל גור על.
גולדן ווילס (Golden Wheels) משאית זהובה והנבל הראשי השני מאז עונה 6, הוא החבר החדש של גולדן בוי והם עושים עוד טריקים במשימותיו של ג'ט. בניגוד למטוס, גלגלי הזהב לא משתנה.
מאמבו (Mambo) רכב שטח כחול עם להבות כתומות ואדומות, הוא מופיע לראשונה בפרק בעונה 5 "כאוס של תערוכת מכוניות בז'נבה", שבו הוא חובר לגולדן בוי.
אורחים
ריי (Rey) עוד גורר מזוודות, שנראה כמו רוי כי הם תאומים, הוא מופיע במהלך קטע ההקדמה של הפרקים "פיאסטה, פיאסטה!" (עונה 1) ו-"צרות בצרורות" (עונה 2), אבל הוא לא גר בנמל התעופה העולמי.
פרד (Fred) מטוס זכר כתום ולבן, הוא מופיע בקטע ההקדמה של הפרקים "מצעד הפינגווינים" (עונה 1) ו"מטרו מוסקבה" (עונה 3). בניגוד לסופר ווינגס, פרד לא הופך לרובוט.
טאנדר (Thunder) טאנדר וחבריו לקבוצה ת'רנו וסטרטו הם צוות פעלולים ומופיעים בפרק עונה 3 "רעם באבו דאבי" שם הם מתמודדים עם צוות ג'רום.
נארה (Narae) מטוס לבן וכחול, הוא הקמע של מוזיאון התעופה הלאומי של דרום קוריאה ומופיע בפרק עונה 5 "הרפתקה של מוזיאון התעופה" כדי לעזור לסופר כנפיים. נארה יכול גם לשנות צורה.
ווינדי (Windy) ילדה צעירה שהיא אחותו הקטנה של סטורם, היא הופיעה במהלך פרק בעונה 5. המשימה שלה הייתה לשמור על גורי העל, אבל כמעט נכשלה באחת התוכניות של גולדן בוי.
שואן יי (Xuan Yi) מכונית בצבע בז' שיכולה להפוך לרובוט המופיע בסרט.

עונות הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר עונה שם העונה מידע
1 מטוסי על עונה 1 העונה הראשונה של הסדרה בה מציגים לנו את הדמויות הקלאסיות כגון: ג'ט, דיזי, דוני, ג'רום, פול, אלברט האגדי, בלו, מירה.

העונה הזו ג'ימבו הוא מנהל את מטה התעופה של מטוסי העל.

2 מטוסי על עונה 2 בעונה הזו אנו מקבלים כמה שדרוגים כמו מטוסי על חדשים (כגון: אסטרה, צ'ייס, טוד, פליפ). בעונה הזו ג'ימבו בחופשה מסביב לעולם וניתן לראות אותו ברוב הפרקים. סקיי האחיינית שלו מחליפה אותו ומשתמשת בהולוגרמות. נוכל לראות את מטוסי העל שלנו מקבלים רובוטים.
3 מטוסי על - צוותי משימה בעונה הזאת נמחקים המון מטוסים מהקאסט הראשי כמו ג'רום, אלברט האגדי, בלו, צ'ייס, טוד ופליפ.דיזי, דוני, פול, אסטרה ומירה מקבלים צוותים משלהם.ג'ימבו חוזר אבל לא לתפקיד הישן שלו.
4 מטוסי על - כוח טורבו בעונה הזאת גם מירה נמחקת מהצוות הראשי ומטה התעופה עולה לשמיים. בעונה הזאת מטוסי העל מקבלים כוחות טורבו חדשים.

יש גם מטוסי על חדשים כגון קריסטל ובאקי. בעונה הזאת ילד בשם סטורם מצטרף למטה התעופה יחד עם סקיי.

5 מטוסי על - גורי על בעונה הזאת הצוות הראשי (ג'ט, דיזי, דוני, פול, אסטרה) מקבלים גורי על שדומים להם.

קריסטל ובאקי נמחקים מהצוות הראשי. גורי העל מביאים להם כוחות חדשים כמו: כוח מים, כוח ברזל וכו'. יש 2 מטוסי על חדשים והם סאני ולאו שגם הם מקבלים גורי על. מצטרף נבל חדש בשם גולדן בוי אשר מחבל במשימות של מטוסי העל.

6 מטוסי על - שומרי העולם בעונה הזאת מטוסי על לא רק שולחים משלוחים אלא שומרי העולם כולו.

סאני ולאו נמחקים מהצוות הראשי. החבילות הופכות לכדורים שמעניקים כוחות. יש 3 מטוסי על חדשים: ליים, טינו וטוני. גולדן בוי מקבל חבר בשם גולדן ווילס.

7 מטוסי על - התפתחות גורי העל(בקרוב) בעונה הזאת ג'רום חוזר לצוות הראשי.

גורי העל מקבלים שדרוג. גולדן בוי מצטרף למטוסי העל. יש 2 מטוסי על חדשים: אלי ושיין. גולדן בוי, ג'רום ו2 המטוסים החדשים מקבלים גור על משלהם.

מטוסי על הסרט יפורסם בהמשך

שידור[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר עונה מספר פרקים שידור ראשון קוריאהקוריאה שידור אחרון קוריאהקוריאה
1 52 3 בדצמבר 2013 2 בינואר 2016
2 52 24 במרץ 2017 18 במאי 2017
3 40 1 בספטמבר 2017 30 ביוני 2018
4 40 10 בפברואר 2019 31 בדצמבר 2019
5 40 5 בנובמבר 2020 יולי 2021
6 40 8 בנובמבר 2021 יולי 2022
7 40 1 בנובמבר 2022 יולי 2023
מטוסי על הסרט יפורסם בהמשך יפורסם בהמשך

צוות ראשי[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה צוות ראשי
1 ג'ט,דיזי,ג'רום,דוני,פול,אלברט האגדי,בלו,מירה
2 ג'ט,דיזי,דוני,ג'רום פול,אלברט האגדי,בלו,מירה,אסטרה,צ'ייס,טוד,פליפ
3 ג'ט,דיזי,דוני,פול,אסטרה,מירה,צוותי ההצלה
4 'ג'ט,דיזי,דוני,פול,אסטרה,מירה,קריסטל,באקי
5 ג'ט,דיזי,דוני,פול,אסטרה,סאני,לאו
6 ג'ט,דיזי,דוני,פול,אסטרה,ליים,טינו,טוני
7(בקרוב) ג'ט,דיזי,דוני,ג'רום,פול,אסטרה,גולדן בוי,אלי,שיין
מטוסי על הסרט(בקרוב) יפורסם בהמשך

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]