מטס יום העצמאות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מטוסי F-15 בז משופר של חיל האוויר הישראלי במטס יום העצמאות.

מטס יום העצמאות הוא מטס שנערך מדי שנה ביום העצמאות בישראל, ובו טסים מטוסי הקרב המתקדמים ביותר של חיל האוויר לצד מטס אווירובטי.

בעבר נכלל המטס במצעדי צה"ל שנערכו ביום העצמאות. לאחר ביטול המצעד היבשתי, ממשיכים להתקיים המטסים באופן עצמאי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז סיומה של מלחמת העצמאות ועד ל-1949 נהגו לקיים את מצעד צה"ל כחלק מחגיגות יום העצמאות, בו הציג צה"ל את יכולתיו ואת כליו שהשתפרו משנה לשנה. חלק נכבד מאותו מצעד כלל את מטס חיל האוויר. לדברי מוטי חבקוק שהיה ראש תחום היסטוריה ומידע, במחלקת תכנון וארגון בלהק ראש המטה בשנותיה הראשונות של מדינת ישראל המטס עף מעל המתחם והרחובות בהם התקיים המצעד הקרקעי. עם זאת, מנהג זה הופסק עם חלוף השנים וכיום מטוסי חיל האוויר עוברים מעל שמי הארץ במסלול עצמאי ושונה ממסלול המצעד הצבאי.

ב-1975, ביום העצמאות ה-25 של מדינת ישראל התקיים מצעד צה"ל האחרון וזאת אחרי 4 שנים שלא התקיים. המצעד התקיים בירושלים ולקחו בו חלק כ-400 מטוסים ובשל כך היה המטס הגדול ביותר מאז הכרזת העצמאות.

ב-1998, בחגיגות שנת ה-50 למדינה השתתפו לראשונה במטס, מטוסים של חילות אוויר ממדינות זרות מרחבי העולם, שלקחו חלק במפגן ראווה מול חופי תל אביב-יפו[1].

ב-2012 השתתפו במטס מטוסי סופה, קרנף, ראם, בז ומסוקי היסעור. בתקשורת תועדו המטוסים משאירים שובל לבן מעל בניין האופרה שבתל אביב-יפו[2].

ב-2017 לקחו חלק במטס, מטוסי ה-F-35 שהגיעו לידי חיל האוויר חודשים ספורים לפני קיום המטס, מלבד מטוסי ה-F35 גם מטוסי שמשון, צופית, F-15, F-16, נחשון וראם[3].

המטס, אפריל 1964

בפעם השנייה, ב-2018 (יום העצמאות ה-70 של מדינת ישראל) הוחלט בצה"ל כי המטס יכלול גם כלי טיס של חילות אוויר זרים וזאת לצד עשרות מטוסים ומסוקים של צה"ל. במטס זה לקחו חלק מטוס F-16 של חיל האוויר היווני, מטוס תובלה מסוג C-17 של חיל האוויר הפולני, מטוס תובלה מסוג C-295 (אנ') של חיל האוויר הקנדי, מטוסי תובלה מסוג C-130 של חיל האוויר הבריטי ושל חיל האוויר האוסטרי ואף מטוס יורופייטר טייפון של חיל האוויר האיטלקי[4]. למטס הצטרפו גם מטוסי הכיבוי אייר טרקטור AT-802F ומסוקי איירבוס H125 ("כחל") החדשים של היחידה האווירית של משטרת ישראל, מטוס בואינג 787 של "אל על" ומטוסי האמבראר E-195 ובואינג 757, של "ארקיע". מפגני אווירובטיקה במטוסי T-6 טקסאן II ("עפרוני") נערכו מעל בסיסי חיל האוויר רמת דוד, בית הספר הטכני, תל נוף ומוזיאון חיל האוויר בבסיס חצרים, ומעל הערים טבריה, חיפה, תל אביב וירושלים[5].

ב-2020 ועל רקע התפרצות נגיף הקורונה בישראל המטס צומצם כך שהשתתפו בו רק הצוות האווירובטי של חיל האוויר, מלבד זאת ארבעה מטוסי עפרוני ציירו לבבות בשמי ישראל, מעל בתי החולים וזאת כאות הזהדות עם הצוותים הרפואיים שמטפלים בחולי הקרונה, בתי החולים מעליהם עבר המטס היו וולפסון, איכלוב, רמב"ם, הלל יפה, שיבא תל השומר, רבקה זיו, הדסה עין-כרם, הדסה הר הצופים, שערי צדק, העמק, פוריה, רבין, מאיר, מעייני הישועה, קפלן, בני ציון, הגליל המערבי, כרמל, אסותא אשדוד, ברזילי, סורוקה, יוספטל, שמיר ואסותא רמת החייל[6][7].

ב-2021 המטס כלל לראשונה אזורים חדשים ביהודה ושומרון, בהם גוש עציון, מודיעין עלית, ביתר עילית, הר אדר, נעלה, בית חורון, הר הטייסים, אלמוג ובקעות[8]. ב-2021 המטס כלל גם כלי טיס מהיחידה האווירית של משטרת ישראל: מטוסי אייר טרקטור AT-802 ("מָטָר"), ומסוקים איירבוס H125 ("כחל") ואיירבוס H145 ("דוכיפת"). ב-2021, לראשונה מאז 1987, השתתפו במטס מטוסי התעשייה האווירית, מטוס האבטיפוס מסוג B777-300ER ושני מטוסי גאלפסטרים G280[9]. כמו כן, השתתף במטס מטוס בואינג 747-400 של חברת ק.א.ל..

גלריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מטס יום העצמאות בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]